JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vlna opačného rasismu zasáhla Hollywood: Bílý jsou propouštění a pracovat mohou pouze menšiny – etnické a sexuální

USA: Velká studia, „továrny hvězd“, si při najímání stále více vybírají rasové a sexuální menšiny, píše Daily Mail.

V rozhovoru s publikací vyjádřily desítky bílých scenáristů, herců a producentů obavy, že v důsledku této praxe jejich kariéra ve showbyznysu brzy skončí.
Šokovaný MeToo a ochromený COVID-19, americký filmový průmysl v hodnotě několika miliard dolarů se konečně probouzí. Ale před ním se otevírá úplně jiný svět, kde, spolu s teplotou mimo okno, stoupá vnitřní napětí, píše Daily Mail.Podle publikace probíhá v Hollywoodu revoluce. Bílí herci jsou propuštěni a z rozkazů šéfů studií je zřejmé, že v „továrně hvězd“ mohou pracovat pouze menšiny – etnické a sexuální.

„Nová vlna protibílých předsudků“, jak někteří lidé nazývají tento jev, vyvolává mezi scenáristy, režiséry a producenty obavy, že by mohli navždy ztratit práci. Jeden z nich označil atmosféru převládající v průmyslu za „toxičtější než Černobyl“, protože mnoho předních herců se bojí komentovat situaci, aby nebyli označeni za rasisty.

Prvním známkou změn bylo veřejné oznámení jednoho z nejvlivnějších hollywoodských černých režisérů Jordana Peele, autora hitových filmů „Off“ a „We“. Řekl, že nezamýšlí najmout bílé herce pro hlavní role.

„Nedokážu si představit, že bych si vybral bílého chlapa, aby se ujal hlavní role v mém filmu. Ne, že se mi nelíbili bílí chlapi. Ale už jsem takový film viděl,“ řekl Peele.

V soukromém rozhovoru s Daily Mailem jeden ze šéfů studia řekl: „Pokud bílý režisér řekl něco podobného najímání černých herců, jeho kariéra skončí v sekundě.“ A sotva někdo o tom pochybuje.

Peele mluví upřímně o svém postoji k náboru, ale jeho názor získává stále větší popularitu. Desítky producentů, scenáristů a herců hovořily s publikaci o „opačném rasismu“, který v tomto odvětví roste.

Jeden z nich publikaci potvrdil, že dnes je to v showbyznysu obzvláště špatné pro bílé muže středního věku. Ve jejich kariéře „je téměř tečka“.

„Najímáme černochy, ženy nebo LGBT lidi jako scenáristy, herce, producenty, kameramany a zaměstnance bufetu. Pokud jste bílí, nemůžete vyjádřit svůj názor, protože budete okamžitě nazýváni „rasistou“ nebo usvědčeni z „bílých privilegií“,“ zdůraznil anonymní zdroj Daily Mailu.

V posledních letech se absence černých herců a hereček v seznamu nominací na Oscary stala „plátnem“ reputace Hollywoodu. Podle některých se však kyvadlo vychýlilo příliš opačným směrem a filmový průmysl „je na pokraji kolektivního nervového zhroucení“.

„Chápu, že Hollywood má před sebou dlouhou cestu, než budou černoši na obrazovce správně prezentováni. Jak ale mohu zaplatit hypotéku, koupit jídlo? Všichni se bojí. A nelze říci nic, aby nebyli veřejně ostrakizováni,“ řekl Daily Mail padesátiletý bílý herec, kterému byla odepřena role v nedávných konkurzech kvůli jeho barvě pleti.

Jedna z nejvlivnějších hollywoodských černých žen, Anna Duvernayová, odmítá takové stížnosti. „Každý má právo na názor. A my, černí výrobci s právem najmout, máme právo nepřijmout ty, kteří námi pohrdají. Pro bílé muže v této diskusi: pokud jste nedostali práci, kterou jste chtěli, dovolte mi připomenout, že předsudky fungují obousměrně,“ napsala na Twitteru.

Může se zdát ironické, že Hollywood je již dlouho vykreslován jako centrum liberální Ameriky. Jeho přední představitelé – od George Clooneye po Leonarda DiCaprio – často dávali lekce zbytku světa o lidských právech, etno-kulturní rozmanitosti a globálnímu oteplování.

Ale ideologie tzv. „probuzení“, kterou vyzvedl filmový průmysl, je nejen všudypřítomná, ale někdy je zcela nemožné tomu porozumět. Její stoupenci v sociálních sítích nedávno kritizovali a vyzvali k bojkotu hvězdu v seriálu „Kill Eve“, Jodie Comerovou pouze proto, že snoubenec herečky – sportovec James Burke – podporuje Donalda Trumpa.

Kromě toho se herečka Halle Berryová musela omluvit za to, že pouze „sledovala“ roli muže – transgendera v nadcházejícím projektu. Výsledkem bylo, že roli získala skutečný transgender.

Tento kulturní posun je tak velký, že jedno ze studií plánuje vypuštění filmu, jehož filmový štáb se bude sestávat výhradně z černých. Když byla bílá žena pověřena dohledem nad výrobou obrazu, bylo jí řečeno, že její jméno nebude v uvedeno v titulcích.

„Lidé to nepřiznávají, nemohou to přiznat, ale opačný rasismus rozhodně stále existuje … samozřejmě by bylo lepší pro každého, kdyby byli lidé najati na základě talentu a schopností. Mohu vám říci, že najímáme lidi pouze na základě jejich etnického původu, pohlaví a profilu na sociálních sítích. Jste-li černí, žena a gay, pak vítejte,“ přiznal novinám jeden z producentů.

„Všichni navštěvujeme kurzy etnokulturní rozmanitosti. Projevujemee maximum ostražitosti během konferencí na Zoomu. Ukazuje se, že pokud se jedná o setkání s černochy, nemůžeme se neshodnout dříve než oni kvůli obavám, že taková akce by mohla být považována za urážlivou,“ dodal.

Jeden editor, který se odvážil vyjádřit svůj názor, vlastně už pohřbil svou kariéru. Nathan Lee Bush, který vyráběl reklamy pro mnoho velkých korporací, kritizoval reklamu na Facebooku, ve které bylo dílo nabízeno pouze černochům, a označoval to za projev rasismu proti bílým.

„Podívejte se na to, s čím se musíme vyrovnat. Lidé, kteří otevřeně a hrdě praktikují rasismus, nazývají rasisty každého, koho chtějí zničit, a každého, kdo se odváží vyjádřit svůj názor, je bojkotován,“ napsal.

Ale tento příspěvek se stal pro editora katastrofou. Jeden z hlavních klientů Bushe, restaurační řetězec Panera Bread, pohrozil, že s ním už nikdy nebude spolupracovat, a pak byl muž nucen se omluvit.

„Všechno, co jsem se pokusil říct: Není antidotum proti diskriminaci minulosti založené na barvě pleti, ještě represivnější diskriminací založené také na barvě pleti? Ale měl jsem pochopit, že jsem tuto otázku nastolil v nesprávném čase. Omlouvám se každému, koho jsem urazil,“ uvedl Bush.

Tato „dokonalá bouře“ v Hollywoodu se již chystala několik let. Všechno to začalo skandálem Harvey Weinsteinem a hnutím #MeToo. Nyní, jak říká jeden zasvěcenec, průmysl čelí „vlně tsunami, která vše obrátí vzhůru nohama“.

Někteří řeknou, že změna je zralá, protože přes všechna laskavá slova zůstává Hollywood „enklávou pro privilegované“. Studia, včetně Disney, Warner Bros, CBS a Netflix, vystupují společně s poselstvím podpory hnutí Black Lives Matter a slibují, že utratí miliony na podporu etnokulturní rozmanitosti.

Mnozí se však obávají, že tyto nepochybně dobré úmysly budou mít opačný účinek. Jeden bílý scénárista nominovaný na cenu Emmy Award pro Daily Mail řekl: „Nikdy jsem neviděl lidi tak vystrašené. Připravili domy na prodej a odešli, protože ani po pandemii, když se situace normalizuje, nebude práce.“

„Je to o spravedlnosti,“ řekl publikaci jiný scenárista. „Poslední tři roky učím mladé černé scénáristy. Ale teď nemám práci, a to nemá nic společného s mými tvůrčími schopnostmi. Lidé považují Hollywood za místo, kde se splní sny, ale pro lidi, jako jsem já, se všechno mění v noční můru.“

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář