JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vodiči a repatrianti na rakúsko-slovenských hraniciach protestovali proti karanténe. Smart karanténa stále nefunguje

SLOVENSKO: Aplikácia eKaranténa, ktorá mala fungovať od piatku 15.00 h, stále nie je spustená. Podľa premiéra Igora Matoviča ju momentálne posudzujú spoločnosti Apple a Google. Ako napísal na sociálnej sieti, aplikácia, ktorá umožňuje inteligentnú karanténu v súvislosti s novým koronavírusom, by sa mala spustiť hneď po jej schválení.

Slovenský premiér Igor Matovič představuje chytrou karanténu.

Na hraniciach sa však zhromaždila veľká skupina repatriantov, ktorí dúfali, že po avizovanom spustení aplikácie sa konečne dostanú domov bez rizika štátnej karantény. Tí úplne zablokovali diaľnicu D4 pri hraničnom priechode v Jarovciach a spôsobili tak vytvorenie kolóny vozidiel dlhú asi 20 kilometrov.

Opatrovateľka Zuzana sa dostala zo Švajčiarska po troch mesiacoch. Pricestovala so skupinkou kolegýň. „Spoliehali sme sa na inteligentnú karanténu, čakáme od rána od pol šiestej, ako sme prišli na hranicu, čo sa bude diať,“ uviedla pre TASR.

Do štátneho zariadenia ísť nechcú, dúfajú, že aplikáciu sprevádzkujú počas piatka. „Počkáme do večera a ak to nebude možné, tak štátna karanténa, nič iné nám nezostáva,“ dodala.

Hana opatruje v Nemecku, na Slovensko ju doviezla rodina, pre ktorú pracuje. Svoj príchod rovnako prispôsobila spusteniu aplikácie. Ráta aj s tým, že sa aplikácia nespustí. „Stretla som tu kolegyňu, ktorá tiež ide z Nemecka, stále rozmýšľame, či sa to spustí, či sa to nespustí,“ priblížila.

Z Nemecka docestoval tesne predpoludním aj Juraj. Jeho dohodnutý odvoz musel po niekoľkých hodinách odísť. „Teraz sa už nemáme ako dostať domov, vlastne z toho vyplýva, že aj tak ideme do štátnej karantény,“ povedal asi po troch hodinách čakania.

Priamy prenos z blokády v Jarovciach priniesol tiež denník Nový Čas. V ňom bolo okrem iného počuť zúfalú matku, ktorá s plačom vysvetľovala policajtom, že sa potrebuje dostať k svojej 9-ročnej dcére, ktorú vychováva sama, a pracuje v Rakúsku, aby ju zabezpečila.

Odeslat komentář