JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Voliči rozhodli. Volby do Senátu vyhráli Starostové, vládní strany pohořely

ČESKO: Starostové a nezávislí budou mít po volbách nejsilnější klub v Senátu. Rozhodli o tom voliči v pátek a sobotu. Lze očekávat, že si budou nárokovat post předsedy horní komory, který dosud zastává Miloš Vystrčil z ODS.

STAN i ODS měly doposud v Senátu shodně 19 zástupců, ve volbách obě obhajovaly tři křesla. Starostové jich získali 11, občanští demokraté pět. Někteří vítězové ale kandidovali za koalice. Bude tedy záležet ještě na tom, k jakému klubu se přidají.

„STAN se cítí jako vítěz senátních voleb,” sdělil v České televizi po sečtení téměř všech hlasů šéf STAN Vít Rakušan.

Díky pátečním a sobotním volbám tak bude moci hnutí nominovat budoucího předsedu horní komory. Tím byl doposud Miloš Vystrčil (ODS). Šéf senátorského klubu STAN Petr Holeček nicméně dříve nevyloučil případný kompromis, kdy by strana nakonec podpořila opětovné zvolení Vystrčila do čela horní komory.

Případné požadavky chce ale podle informací Novinek sdělit nejdříve členům senátorského klubu ODS. Otázkou ale je, zdali k takovému kompromisu nyní dojde, když bude mít strana zřejmě o šest křesel více.

Do Senátu se za STAN dostal například David Smoljak, Marek Ošťádal nebo Ivo Třesl. Již minulý týden v prvním kole vyhrál Zbyněk Linhart. Za ODS zasedne v horní komoře Ondřej Šimetka nebo Tomáš Fiala. V Brně pak porazil bývalou ombudsmanku Annu Šabatovou Roman Kraus.

Malá účast

Za koalici občanských demokratů, STAN i TOP 09 bodovala Miroslava Němcová nebo Tomáš Třetina. Neuspěl naopak Michael Žantovský.

Účast v letošním druhém voleb byla zároveň jedna z nejnižších od vzniku České republiky. Přišlo 16,7 procenta voličů, nejméně jich bylo v Karviné – tedy 7,7 procenta. Nejvíce lidí hodilo do volební urny lístek na Praze 5, kde byla účast 25,5 procenta.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář