JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vrácení holandských pasů džihádistům

Pět mužů původně v roce 2013 a 2014 odcestovalo na Střední východ, aby se tam přidali k džihádistickým skupinám v Sýrii a v Iráku, takže bývalý ministr spravedlnosti a bezpečnosti Mark Habers nařídil, aby byli zbaveni pasů a občanství, hlásí holandský Omroep Stichting.

Důvodem tohoto zbavení občanství, byla skutečnost, že skupiny, k nimž se přidali, byly označeny za zakázané skupiny, avšak jako takové ještě nebyly podle holandského práva klasifikovány už v době, kdy do nich ti muži vstupovali.

V důsledku toho Státní rada toto rozhodnutí odejmout jim pasy a občanství revokovala, ač jeden z džihádistů, Driss Daouayry, údajně v roce 2015 už v Sýrii při americkém náletu na město Kobani zemřel.

Zbavování džihádistických bojovníků Islámského státu a dalších občanství bylo problémem pro mnoho zemí Evropy, jako je Británie, když ta džihádisty, jako „Jihadi Jack“, tj. Jack Letts, a ISIS nevěstu Shamimu Begum zbavila jejich občanství.

Britské ministerstvo vnitra komentovalo rozhodnutí odebrat Lettsovi britské občanství, takže ten je teď už jen občanem Kanady, prohlášením: „Rozhodnutí zbavit dvojího občanství se zakládá na doporučení úřadů, právníků a zpravodajských agentur a vychází ze všech dostupných informací.“

Ale jiné evropské země, jako je Švédsko, se odmítlo zabývat myšlenkou, že by se džihádisté měli zbavovat občanství, kdy švédský ministerský předseda Stefan Löfven řekl, že ti mají všechna práva se do země vrátit.

Švédský postoj k vracejícím se džihádistům mnozí včetně experta na terorismus Magnuse Ranstorpa kritizovali, když ten říká, že Švédsko by nemělo dovolovat se vracet ani ženám z ISIS, protože podle současných zákonů by měly být stíhány za podporu, kterou těmto extremistickým skupinám poskytují.

Odeslat komentář