Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
MAĎARSKO : Európske pokrytectvo. Vy nesmiete, my môžeme! Maďarský minister zahraničia hovoril o nákupe ruskej ropy krajinami EÚ cez Indiu.
Pokrytci!
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szíjjártó obvinil väčšinu krajín EÚ z tajného nákupu ruskej ropy cez Indiu, čím obchádzali európske sankcie. Maďarsko, ktoré nakupuje ropu od Ruska „čestne, otvorene a priamo“, je zároveň zo strany krajín EÚ kritizované, poznamenal Szíjjártó. Tento prístup označil za pokrytecký.
Je to fér?
„Významná časť krajín EÚ, obchádzajúc sankcie, tajne, pokrytecky nakupuje ruské energetické zdroje rovnakým spôsobom ako predtým. Existuje krajina, India, ktorá zvýšila dovoz z Ruska sedemdesiatkrát. EÚ je dnes importérom indickej ropy číslo jeden“, napísal pán Szijjártó na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook.
Blokáda
Maďarsko a Slovensko prestali dostávať ropu od ruského LUKOILU cez južnú vetvu ropovodu Družba 18. júla , po zaradení spoločnosti na ukrajinský sankčný zoznam.
Ropa prišla na poslednú chvíľu
Ako zistil ruský denník Kommersant, ropným spoločnostiam (hlavne Tatnefť), sa podarilo nahradiť dodávky od LUKOILU cez ropovod Družba na Slovensko a do Maďarska. Rafinéria maďarskej spoločnosti MOL však stále nedostala všetky požadované objemy surovín. Je to mimoriadne dôležité pre prevádzku rafinérie Slovnaft v Bratislave, ktorá potrebuje doplniť zásoby.
Našlo sa riešenie?
Podľa zdrojov Kommersantu, Tatnefť v júli prudko zvýšila dodávky do rafinérií na Slovensku a v Maďarsku a do každej krajiny poslala južnou vetvou ropovodu Družba približne 330-tisíc ton ropy. V dôsledku toho sa Tatneft stal jediným kľúčovým dodávateľom ropy do týchto krajín.
Kyjev robí stále problémy
Partneri Kommersantu tvrdia, že rafinérie v Maďarsku a na Slovensku v júli trvali na zvýšení tranzitných dodávok ropy cez Ukrajinu. Hovorili o žiadosti o prečerpanie 530-tisíc ton a 545-tisíc ton do Maďarska a Slovensko. Prevádzkovateľ ukrajinskej časti ropovodu, Ukrtransnafta, však súhlasil s tranzitom len 436-tisíc ton a 356-tisíc ropy, teda 82 % a 65 % z toho, čo bolo požadované. Slovensko nedostalo takmer 200-tisíc ton ropy a nebolo možné rýchlo nájsť alternatívnych dodávateľov. Podľa Kommersantu, pomohla len šťastná náhoda.
ZDROJ: FB Péter Szíjjártó / Kommersant / HD
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi