JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Výroba stíhaček F-35 je ohrožena kvůli S-400

USA: Vyloučení Turecka z víceúčelového programu na výrobu stíhaček F-35 páté generace způsobilo problémy Spojeným státům, uvádí portál Breaking Defense.

Výroba nejnovější americké stíhačky je ohrožena, protože turecká strana zastavila výrobu řady komponentů. V současné době se nejméně 15 dílů letadla nevyrábí v požadovaném množství, uvádí zpráva Státního kontrolního úřadu USA.

Počet součástek, které výrobce dostával se zpožděním, se zvýšil z 2 tisíc v srpnu 2017 na 10 tisíc v červenci 2019. Přibližně 60 procent nedostatku náhradních dílů připadá na 20 dodavatelů.

Připomeňme, že v roce 2019 Spojené státy jednostranně vyloučily Turecko z mezinárodního programu na výrobu páté generace stíhacího letounu F-35, což Ankaru pobouřilo. Washington takovým způsobem reagoval na to, že Turci koupili ruské protiletadlové raketové systémy Triumf S-400.

Turecko vyrábělo více než tisíc dílů používaných při montáži F-35, přičemž některé komponenty vyráběly pouze turecké podniky. USA se podařilo najít náhradu za většinu tureckých dodavatelů, ale zatím není známo, zda se tím cena dílů zvýší nebo jak to ovlivní tempo výroby.

Dodávky S-400 Turecku

S-400 Triumf je moderní protivzdušný raketový systém středního a dlouhého doletu. Je určen k likvidaci letounů, raket s plochou dráhou letu a balistických raket, včetně středního doletu, může být rovněž použit proti pozemním objektům. Dolet je 400 km, rakety dokážou sestřelit cíl ve výšce až 30 km.

Smlouvu o dodávkách protivzdušných raketových systémů S-400 Triumf do Turecka podepsala společnost Rosoboronexport v Moskvě v dubnu roku 2017. Je to jedna z největších ruských smluv se zeměmi bloku NATO. V rámci této smlouvy dodalo Rusko Turecku čtyři jednotky systému PVO S-400 v částce přibližně 2,5 miliardy dolarů.

Dlouho očekávané dodávky moderních systémů protivzdušné obrany byly zahájeny 12. července. Turecko je třetí (po Bělorusku a Číně) země, do které Moskva dodává Triumfy. Brzy se k nim má připojit Indie.

Krize ve vztazích mezi Tureckem a USA

Dodávky S-400 způsobily krizi ve vztazích mezi Tureckem a Spojenými státy. USA požadovaly, aby se Turecko dohody vzdalo a místo toho koupilo americké raketové komplexy Patriot. V opačném případě Washington nevyloučil možnost odložení, anebo zrušení prodeje stíhacích letounů F-35 Ankaře. Turecko však odmítlo přistoupit na ústupky.

Jisté znepokojení ohledně dodávek ruských systémů protivzdušné obrany vyjádřil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podle jeho slov „existují reálné problémy“ spojené s neslučitelností S-400 se systémy NATO a „potenciálním rizikem pro spojenecká letadla“. Turecko odpovědělo, že zakoupilo S-400, protože nechce být věčným žadatelem u Aliance.

Odeslat komentář