Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Bývalá regionálna riaditeľka súkromnej výskumnej spoločnosti poskytla dôkazy o tom, ako jej bývalý zamestnávateľ falšoval dáta a „odslepoval“ účastníkov klinickej štúdie vakcíny Pfizer.
Ako sa ďalej zmienila, okrem toho dochádzalo počas klinických skúšok aj k zanedbávaniu kontrol zdravotného stavu ľudí, ktorí mali nejaké negatívne vedľajšie účinky po zaočkovaní.
Vážne problémy s kontrolou kvality vakcín
Tieto dôležité informácie vyzradila Brook Jacksonová, ktorá má viac ako 15 ročné skúsenosti v oblasti auditu, riadenia a koordinácie klinických skúšok liekov.
V roku 2020 pracovala pre spoločnosť Ventavia Research Group v Texase, ktorá spolupracovala na testovaní vakcíny Pfizer/BioNTech.
Ako uvádza, po tom, čo na zásadné problémy kontroly kvality upozornila svojho zamestnávateľa, rozhodla sa tiež zaslať sťažnosť americkému Úradu na kontrolu liekov a potravín (FDA). V ten istý deň bola svojim zamestnávateľom vyhodená z práce.
Jacksonová poskytla desiatky interných dokumentov, fotografií, zvukových nahrávok a emailov.
Na jednej fotografii je napríklad vidieť vakcínové liekovky, na ktorých sú napísané identifikačné čísla účastníkov klinickej štúdie, čo znamená, že takáto štúdia už nie je „zaslepená“.
Zaslepenie štúdie je dôležitý aspekt integrity randomizovaných kontrolných skupín, ktorý predchádza zaujatosti u účastníkov testovania.
To platí zvlášť vtedy, keď sa zbierajú údaje o účastníkoch, o ktorých sa nemá nevieť, či sú v riadnej alebo placebo skupine.
Problém to je hlavne preto, že firma podieľajúca sa na testovaní môže mať finančnú motiváciu k tomu, aby testy dopadli pre klienta pozitívne. Ak však vie, ktorý účastník je v akej skupine, tak sa u nej môže prejaviť zaujatosť pri spôsobe, ako zbiera údaje.
Správa tiež poukazuje na to, že k uvedenému odkrytiu (odslepeniu) mohlo dôjsť v oveľa väčšom rozsahu, nakoľko informácie o pridelení lieku (vakcíny) alebo placeba boli ponechané aj v záznamoch jednotlivých účastníkov štúdie, ku ktorým mal personál prístup.
Vedenie spoločnosti Ventavia si je vedomé týchto skutočností.
Vo zvukovej nahrávke zo stretnutia Jacksonovej s dvomi ďalšími manažérmi, jeden z nich priamo z vedenia, je počuť, ako neboli schopní kvantifikovať počet a druhy chýb, ktoré sa odhalili v súvislosti s ich procesom kontroly kvality.
Okrem toho, za zanedbanie starostlivosti o účastníkoch s nepriaznivými následkami po vakcíne, si od ďalšej firmy pracujúcej na klinických testoch pre Pfizer, vyslúžili dokonca pokarhanie.
Vo svojom emaile pre FDA vyjadrila Jacksonová niekoľko svojich znepokojení týkajúcich sa klinických skúšok vakcíny Pfizer, napríklad:
- nemonitorovanie účastníkov štúdie lekármi
- nerobenie včasných kontrôl zdravotného stavu účastníkov, ktorí zaznamenali negatívne účinky po očkovaní
- nehlásenie odchýlení sa od protokolov
- nesprávne skladovanie vakcín
- chybné označovanie laboratórnych vzoriek
- prenasledovanie zamestnancov, ktorí hlásili pochybenia
Bývalí kolegovia výskumníčky potvrdzujú jej výpoveď
Ďalšie dokumenty ukazujú na vážne problémy, ktoré sa vyskytovali už počas niekoľkých týždňov predchádzajúcich príchodu Jacksonovej do firmy.
Medzi vedúci tím bol napríklad distribuovaný zoznam, ktorý obsahoval mená zamestnancov s nedostatkami v ich elektronických denníkoch či dokonca falšovanie dát.
Bývalí kolegovia Jacksonovej potvrdili jej príbeh. Jeden z bývalých kolegov, ktorý sa zúčastnil stretnutia tímu, sa jej v sms-ke ospravedlnil, že všetky jej námietky boli opodstatnené.
Keď Pfizer potom v decembri 2020 predložil na stretnutí s poradnou komisiou FDA dokumenty pre schválenie núdzového použitia ich vakcíny proti Covid-19, tak tam nebola ani zmienka o nejakých problémoch vo Ventavii.
No a po plnom schválení vakcíny pre USA v auguste 2020, FDA publikovala sumár z kontroly klinických skúšok. Boli skontrolované len 9 zo 153 zainteresovaných prevádzok a žiadna z nich nebola Ventavia.
Nebola skontrolovaná ani žiadna prevádzka, kde sa vyskytovali naverbovaní účastníci klinickej štúdie, počas celých 8 mesiacoch nasledujúcich po decembri 2020, keď Pfizer získal povolenie na núdzové použitie svojej vakcíny.
Úradník z FDA poznamenal:
„Integrita dát a overovacia časť z inšpekcie biomedicínskeho monitoringu boli v obmedzenom rozsahu, pretože štúdia naďalej pokračovala a údaje potrebné pre overovanie a porovnávanie neboli v tom čase ešte dostupné.“
Po septembri 2020, kedy Jacksonová nahlásila problémy s Ventaviou, si Pfizer najal túto firmu ako subdodávateľa na ďalšie 4 klinické štúdie, vrátane štúdie ich vakcíny určenej pre deti a mládež, tehotné ženy a tretiu dávku.
Záver
Je poburujúce, že po odhalení tak závažných nedostatkoch počas klinického testovania, nebolo vakcíne Pfizer pozastavené povolenie na núdzové použitie.
Všetky regulačné úrady sveta, vrátane našich, tým pádom riskujú zdravie a životy vlastných obyvateľov v mene zisku jednej nezodpovednej a skorumpovanej farmaceutickej spoločnosti. Ktovie, aké „všimné“ od nej dostali, aby držali ústa a krok.
Ale čo iného sa dalo čakať? Veď peniaze a zlo dnes vládnu svetu.
Autor: Mary Villareal
Zdroje: bmj.com /naturalnews.com
Spracoval/Publikoval: Badatel.net
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi