Igor Matovič má svoju historickú rolu. Prišiel na to, aby očistil krajinu od korupcie. Presne k tomu mu dali ľudia mandát. Verili, že s príchodom novej vlády príde silný vietor, ktorý dokáže vyčistiť spoločný dom od nakopenej špiny. A skutočne sa zdá, že ministerstvo vnútra začalo napĺňať všeobecné očakávania. Nad Slovenskom sa však miesto silného vetra začína formovať hurikán.

Veľkým nešťastím súčasnej doby je, že „čistič“ Igor sa má stať tiež reformným lídrom Slovenska. Bude rozhodovať nielen o miliardách z Bruselu, ale má možnosť vytvoriť a implementovať reformy, ktoré ovplyvnia Slovensko na roky či dokonca dekády dopredu. To všetko bude robiť človek, ktorému chýba akákoľvek vízia, konštruktívnosť a manažérske schopnosti.

Snaha o zriadenie spoločnej štátnej sociálnej a zdravotnej poisťovne, ktorá bola neoficiálne prezentovaná minulý týždeň, je jednou z nich. Experti krútia hlavou a koaliční partneri si ťukajú na čelo. Zhodne tvrdia, že šanca na realizáciu tejto myšlienky je blízka nule. Čoskoro si to uvedomí aj samotný premiér, keď dostane na stôl náklady na túto „reformu“.

A pravdepodobne to vie už teraz. Jeho snahou nemusí byť nič iné, ako prekryť obrovské zlyhanie ministerstva zdravotníctva. To nielenže vybuchlo na Covide, ale nominácie Marek Krajčího doslova rozvrátili kompletné ministerstvo, ktoré sa podľa odchádzajúcich zamestnancov stalo nefunkčnou organizáciou. Znie úplne bizarne, že práve tento človek by mal riadiť jednu spoločnú zdravotnú poisťovňu a rozhodovať tak o kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre milióny Slovákov. To všetko v čase, keď pokračuje bezprecedentný exodus poistencov zo štátnej organizácie k súkromným poisťovniam.

Z Igora Matoviča sa stal hurikán, ktorý hrozí nielen tým, že dom zbaví špiny, ale čoskoro ho môže zbaviť aj strechy a múrov. Ak bude svojvoľne presadzovať reformy, ktoré nebudú mať žiadny logický ani ekonomický základ, môže sa stať, že pre Slovensko bude väčšou pohromou ako predchádzajúce Ficove vlády dokopy.