JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Využitie klimatických zmien posilní ruskú ekonomiku. Počíta s tým nový ruský plán

RUSKO: Rusko cez víkend zverejnilo plán, ako chce svoju ekonomiku a spoločnosť prispôsobiť klimatickým zmenám s cieľom zmierniť ich dosah. Ruská vláda chce predovšetkým využiť príležitosti, ktoré zmena klímy ponúka.

Otepľovanie totiž môže podľa nej uľahčiť život ľuďom v arktických regiónoch, znížiť spotrebu energie, rozšíriť poľnohospodárske oblasti alebo zjednodušiť lodnú navigáciu v Severnom ľadovom oceáne, čo pomôže výskumu.

Plán uvádza rad preventívnych opatrení, ako je stavba priehrad alebo prechod na pestovanie plodín odolnejších proti čoraz častejšiemu suchu. Rusko tiež ráta s krízovou prípravou vrátane núdzového očkovania alebo evakuácie obyvateľov v prípade katastrofy.

Rusko sa otepľuje v priemere dvaapolkrát rýchlejšie než planéta ako celok. Prvá časť plánu by chcela vláda uskutočniť medzi rokmi 2023 až 2025. Dokument je podľa denníka The Guardian dôkazom, že Rusko zmenu klímy oficiálne považuje za problém, a to napriek názorom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý popiera, že by k nej ľudstvo svojou činnosťou prispievalo.

Plán uvádza, že zmena klímy predstavuje riziko pre verejné zdravie, ohrozuje permafrost a zvyšuje nebezpečenstvo infekcií i prírodných katastrof. Zmeny majú tiež rastúci účinok na priemysel alebo sociálny a ekonomický rozvoj. Plán pripúšťa aj možnosť vytlačenia živočíšnych a rastlinných druhov z miest ich výskytu.

Rusko berie v dokumente do úvahy aj riziko, že sa miestne produkty stanú nekonkurencieschopnými a nebudú spĺňať nové normy týkajúce sa klímy. Na zozname celkovo tridsiatich opatrení sa preto objavil aj cieľ pripraviť nové vzdelávacie materiály, ktoré budú slúžiť pri výučbe zmeny klímy na školách.

Rusko je v súvislosti so zmenou klímy jednou z najzraniteľnejších krajín, a to vzhľadom na obrovské arktické regióny či infraštruktúre vybudovanej na permafroste. Minuloročné požiare v Rusku patria k najhorším klimatickým katastrofám na planéte.

Hoci Moskva vlani na jeseň oficiálne prijala parížsku klimatickú dohodu, Putin opakovane poprel, že zmena klímy je spôsobená primárne emisiami pochádzajúcimi z ľudskej činnosti. Ruský prezident minulý mesiac uviedol, že príčinou sú pravdepodobne procesy vo vesmíre.

Odeslat komentář