JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vzbura v New York Times! Redaktori úplne nečakane podporili Trumpa a armádu!

USA: Komentár republikánskeho senátora zverejnený v New York Times vyvolal vzburu v samotnej redakcii.

Prestížny americký denník New York Times je zvyčajne kritický voči súčasnému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Tentoraz však čelí kritike z opačnej strany.

Komentár Toma Cottona, senátora z Arkansasu, uverejnený v stredu vyvolal nesúhlasné reakcie medzi redaktormi. V názorovom článku republikánsky senátor vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby vyslal vojakov americkej armády do miest po celej krajine, aby pomohli obnoviť poriadok.

„Len jediná vec obnoví poriadok v našich uliciach: zdrvujúca ukážka násilia, ktorá napokon rozptýli, zastaví a odradí všetkých porušiteľov zákona,“ napísal v svojom komentári.

Naznačil, že prezident má na to oprávnenie na základe Zákona o povstaní z roku 1807. „Za týchto okolností Zákon o povstaní oprávňuje prezidenta, aby použil vojenské alebo akékoľvek iné prostriedky v prípadoch, kedy prebiehajú povstania alebo akékoľvek porušovania zákonov. Federálna vláda má ústavnú povinnosť voči štátom chrániť každého ich člena pred domácim násilím,“ pokračuje senátor.

Donald Trump Cottonov komentár neskôr zdieľal na sociálnej sieti Twitter.

Redaktori sa búria

Pretrvávajúce protesty a nepokoje v Spojených štátoch sa začali 26. mája v Minneapolise po smrti Georgea Floyda spôsobenou policajným dôstojníkom Derekom Chauvinom. Následne sa nepokoje rozšírili do všetkých štátov USA .

Redaktori z rôznych oddelení celej spravodajskej organizácie New York Times odsúdili rozhodnutie editora názorovej rubriky Jamesa Benneta publikovať komentár senátora. Autori protestovali tweetom: „Publikácia takýchto vyjadrení ohrozuje čiernych zamestnancov @nytimes.“

Novinárka a držiteľka Pulitzerovej ceny Nikole Hannah-Jones, ktorá pre denník píše o rasovej nespravodlivosti uviedla, že sa hanbí za rozhodnutie editora. „Pravdepodobne sa za toto dostanem do problémov, ale bolo by nemorálne mlčať.  Ako černoška, novinárka a ako Američanka sa veľmi hanbím, že sme sa tohto dopustili,“ vyjadrila sa na sociálnej sieti.

Editor: Komentár bol nebezpečený, ale dôležitý

James Bennett, editor názorovej rubriky, reagoval na odpor uverejnením vysvetlenia. „Redakčná rada Timesu výrazne obhajovala protesty ako vlastenecké a kritizovala použitie násilia. Dnes sme už uviedli, že polícia až príliš často reagovala neprimeraným násilím proti demonštrantom, novinárom a pozorovateľom. Rubrika Times Opinion však dlhuje čitateľom aj to, aby im predstavila protiargumenty, najmä také, ktoré vyjadrujú politici,“ napísal Bennet.

Editor „chápe, že mnohí čitatelia považujú argument senátora Cottona za bolestivý, dokonca nebezpečný.“ „Ale sme presvedčení, že práve to je jeden z dôvodov, prečo si vyžaduje pozornosť verejnosti a verejnú  diskusiu.“

Stredajší Cottonov komentár nie je prvým článkom, ktorý v tejto rubrike vyvolal kritiku.  V decembri denník uverejnil redakčnú poznámku k stĺpčeku novinára Breta Stephensa, v ktorom Stephens údajne citoval štúdiu autora s históriou rasistických výpovedí.

Stephens povedal, že v tom čase ešte nevedel, že štúdia propaguje rasistické názory a on to nepodporuje. V apríli pred rokom sa názorová rubrika musela ospravedlniť za publikovanie antisemitskej karikatúry v ich medzinárodnom vydaní.

Odeslat komentář