Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
„Je to výjimečná situace, kdy naše společnost nemůže vzít na sebe žádné riziko, jestliže se třeba za čtyři roky ukáže, že naše vakcína má vedlejší účinky,“ vysvětlil Dobber. „Ve smlouvách, které máme připraveny, žádáme osvobození od odškodění. Pro většinu zemí je přijatelné vzít riziko na svá bedra, protože je to v jejich zájmu.“
Reuters hlásí, že odpovědnost za vadné výrobky byla jedním z hlavních bodů při jednáních o nákupu vakcín od Pfizera, Sanofi a Johnson&Johnson, aniž uvádí kdo dojednal co a s kým.
Ve Spojených státech je osvobození od odpovědnosti a beztrestnost zaručena střechovým zákonem o veřejné a nouzové připravenosti (PREP Act), pod nějž spadají také očkovací látky. PREP je příkladem par excellence prvního přikázání neoliberální doktríny– všechen zisk koncernům, všechno riziko společnosti.
Skutečnost, že AstraZeneka a další velcí výrobci si vymiňují trestní ochranu ukazuje, jak malou důvěry mají farmaceutické elity v připravované vakcíny.
Ironie spočívá v tom, že nám nabízejí cinknutou imunitu a sami pro sebe požadují imunitu opravdovou.
Vyvěsme červené vlajky. Ty největší nad sídlem vlády, ministerstva zdravotnictví a pro dobrou míru také parlamentu. Ať všem připomínají, že uzavřít smlouvu o nákupu narychlo uvařených vakcín bez klausule, že při závažném selhání očkovací látky nese hmotnou a trestní odpovědnost výrobce, je zločin spáchaný na vlastním národu.
Jan Vítek
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi