JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vzpoura? Z armády USA zní: Jak můžeme čekat, že se s námi ještě někdo spojí? Jde o Kurdy

USA: Značná část velitelů americké armády a představitelů resortu obrany je frustrována z Trumpova postoje ke konfliktu v severní Sýrii mezi tureckými jednotkami a syrskými Kurdy. Kurdové podle nich výrazně pomáhali Američanům v boji proti Islámskému státu – a Spojené státy by je nyní měly vojensky podpořit. Stažení amerických jednotek chápou jako zradu svých spojenců a obávají se, že jim v oblasti už nikdy nebudou místní důvěřovat.

Donald Trump před několika týdny rozhodl o stažení amerických jednotek z oblasti severní Sýrie a týden na to zahájil turecký prezident Erdogan ofenzívu. Podle amerických vojenských a obranných činitelů, nasazeným v oblasti, dal Trump stažením jednotek Turkům zelenou k zahájení vojenského konfliktu.

Nyní požadují, aby se americká armáda do konfliktu zapojila na straně Kurdů, kteří dlouhodobě válčili po boku Američanů proti Islámskému státu. „Veřejné odsouzení a ekonomické sankce nestačí, Kurdové bojují o přežití,“ řekl americké televizi CNN jeden z armádních představitelů s tím, že Turci podle něj hodlají provést genocidu Kurdů.

Další vyjádřili lítost nad situací a řekli, že se stydí za jednání své země. Kroky americké administrativy jim prý mohou dlouhodobě uškodit a potenciální partneři v oblasti jim už nikdy nemusí důvěřovat. „Jak můžeme očekávat, že se s námi někdo ještě spojí?“ řekl nejmenovaný člen americké armády. „Udělali všechno, co jsme od nich požadovali,“ pokračoval. „To pro nás opravdu není dobré,“ myslí si spolu s mnoha dalšími armádními představiteli

Samotní Kurdové také chápou stažení Amerických jednotek jako zradu. Turecká armáda již obsadila první města v oblasti a podle plánu se chystá v severní Sýrii vytvořit tzv. bezpečnou zónu, kam hodlá přesídlit miliony syrských uprchlíků přebývajících v Turecku. Syrská armáda chápe tureckou operaci jako narušení celistvosti území a do oblasti již také vyslala své vojenské síly.

Odeslat komentář