JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Washington vysiela do Saudskej Arábie vojakov a vojenskú techniku

Spojené štáty oznámili vyslanie 200 svojich vojakov, ako aj rakiet Patriot do Saudskej Arábie. Úlohou amerických vojakov a techniky je pomôcť pri obrane Saudskej Arábie v dôsledku útokov na tamojšie ropné zariadenia a ktoré Washington pripisuje Iránu.

Americké ministerstvo obrany uviedlo, že misia vyslaná do Saudskej Arábie bude zahŕňať jednu batériu rakiet typu zem-vzduch spolu so štyrmi radarmi Sentinel používanými pre systémy protivzdušnej obrany a raketovej obrany. Okrem toho budú pripravené ďalšie dve batérie Patriot a jeden systém na zachytenie balistických rakiet THAAD.

Hovorca Pentagónu Jonathan Hoffman dodal, že cieľom misie je posilniť protivzdušnú a raketovú obranu saudskoarabského kráľovstva a už aj tak významnú prítomnosť amerických síl v regióne. Rozhodnutie bolo vraj prijaté na žiadosť saudskoarabských orgánov.

„Je dôležité podotknúť, že tieto kroky sú prejavom našej oddanosti regionálnym partnerom, záväzku k bezpečnosti a stabilite na Blízkom východe,“ dodal hovorca Pentagónu. Zdôraznil, že Spojené štáty očakávajú, že aj ostatné krajiny „prispejú k medzinárodnému úsiliu o posilnenie saudskoarabskej obrany“.

Podľa názoru USA za kombináciou robotických a raketových útokov zo 14. septembra, pri ktorých boli vážne poškodené dve saudskoarabské ropné zariadenia, je Teherán. Irán odmietol zodpovednosť za útoky a jeho prezident Hasan Rúhání vyzval USA a ďalšie krajiny, aby poskytli dôkazy takýchto obvinení. Podľa iránskeho ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa sa k útokom prihlásili jemenskí povstalci.

Odeslat komentář