JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

WHO: Nepoužívejte Lockdown jako hlavní nástroj ve zvládání viru a nezavírejte ekonomiku. Lockdowny jen ožebračují lidi a vir stejně nezastaví, chudí tím trpí: “Lockdown je vážnou hrozbou pro zdraví lidí. Ničíte tím vlastní zemi!”

Zvláštní vyslanec Světové zdravotnické organizace říká, že je potřeba vybudovat kapacity pro trasování, testování a izolaci.

Nepoužívejte lockdown jako hlavní nástroj ve zvládání viru, radí zvláštní vyslanec Světové zdravotnické organizace David Nabarro vládám. Je prý potřeba vybudovat kapacity pro trasování, testování a izolaci. Podle něho je nutné se naučit s virem žít, aby ekonomika a sociální život přežily, ale také aby se nešířilo utrpení a smrt. Doporučení uvedl v pořadu The Week in 60 Minutes.

Nabarro uvedl, že svět, co se týče koronaviru, to nejhorší teprve čeká a „vztah“ mezi covidem-19 a lidstvem se teprve vyvíjí. „Naše odhady říkají, že až 10 % lidské populace mu bylo vystaveno. A zbylých 90 % populace, což je opravdu hodně lidí, je na něj citlivé. Takže říkáme, že se s tímto virem budeme muset naučit žít tak, aby nebylo nutné stále zavírat ekonomiku. Ale zároveň tak, aby se nešířily utrpení a smrt. Říkáme tomu střední cesta, kdy budem držet virus na uzdě, ale zachováme sociální život a ekonomiku,“ popsal profesor. Dle něho je něco takového proveditelné, ale vyžaduje to vysokou úroveň organizace od státu a zapojení ze strany lidí.

Základem podle něho je boj s ohnisky, na který je potřeba testování, trasování kontaktů a izolace. Dále, s ohnisky se má prý bojovat lokálně, nikoliv tím, že něco nařídí v centru. A s lidmi se má prý jednat na rovinu. „Říct jim, že jediný způsob, jak se z toho dostaneme, je společně. Distancování, ochrana úst a nosu, hygiena, nechodit do práce, když vám něco je, a ochrana těch, kteří jsou nejohroženější,“ radil covidový expert WHO. Podle něj právě toto zvládli asijské země, části Kanady a Německo.

Zmíněna byla i otázka tzv. lockdownů. „Věříme, že lockdowny slouží jen jednomu účelu, abyste měli chvilku na oddech, aby se virus na chvíli zastavil, a v téhle přestávce byste měli vybudovat kapacitu na testech, v trasování a v lokálních organizacích. Takže až lockdown zrušíte, tak vám sice počet případů poroste, ale můžete to v pohodě zvládnout,“ pravil expert. Západní Evropa podle něho ještě na takové úrovni není, ale mohla by být, např. Irsko.

„My ve Světové zdravotnické organizaci nedoporučujeme lockdowny jako hlavní opatření proti koronaviru. Lockdown je ospravedlnitelný jen tehdy, když má poskytnout čas na reorganizaci a obnovení zdrojů a na odpočinek zdravotnických pracovníků, když jsou přetíženi. Ale obecně je neděláme rádi,“ dodal a apeloval na vlády, aby je nepoužívaly jako primární prostředek pro potlačení viru, protože lockdown dopadá především na chudé.

Zdroj: https://www.infovojna.sk

Odeslat komentář