JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

WikiLeaks: Skandální nové dokumenty o „chemickém útoku“ v

Web WikiLeaks, který se specializuje na zveřejňování tajných dokumentů, zveřejnil novou šarži materiálů, které zpochybňují věrohodnost vyšetřování Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

A to v souvislosti s údajným chemickým útokem, který byl údajně spáchán v syrském městě Duma v dubnu 2018.
Na konci listopadu zveřejnil WikiLeaks dopis od jednoho z členů mise OPCW v Sýrii vedoucímu organizace Robertu Fairweatherovi, v němž se uvádí, že zpráva o vyšetřování v Dúmě byla zredigována. Zejména z ní byly odstraněny zmínky, že mise nenašla dostatečné důkazy o tom, že nádoby (válce) nalezené v místě „útoku“ obsahovaly jedovatou látku, komentáře komise k symptomům obětí, které se lišily od příznaků chemického útoku, a také část, která popisuje umístění válců na scéně.

WikiLeaks nyní uvedla dokumenty –  výměnu e-mailů ze dne 27. a 28. února mezi členy vyšetřovací mise (FFM) rozmístěné v Dúmě a nejvyššími úředníky OPCW. Obsahuje e-mail od Sebastiena Brahy, náčelníka kabinetu OPCW, v němž nařizuje, aby byla ze zabezpečeného registru organizace odstraněna technická zpráva Iana Hendersona: „Vyjměte tento dokument z DRA (Archiv registrů dokumentů) … A odstraňte všechny stopy, pokud existují, z jeho doručení/ uložení  cokoli z DRA“.

Dalším dokumentem bylo jednání vedení OPCW s toxikology 6. června 2018, kdy ze zprávy vylynulo, že „s ohledem na konzistenci pozorovaných a hlášených příznaků údajných obětí  ohledně možným vystavením plynnému chloru nebo podobným látkám byli odborníci ve svých prohlášeních přesvědčiví, že neexistuje žádná korelace mezi příznaky a expozicí chloru.“ Lidsky řečeno „oběti“ nebyly vystaveny jedovatému chloru.

Dalším dokumentem bylo vydření 20 inspektorů OPCW s protestem vůči závěrečné zprávě, která „neodráží názory členů týmu, kteří byli nasazeni do Dúmy“. Pouze jeden člen vyšetřovacího týmu, který odjel do Dúmy, záchranář, údajně přispěl ke konečné verzi zprávy. Kromě této jedné osoby byl shromážděn zcela nový tým, aby sestavil závěrečnou zprávu, označovanou jako „základní tým vyšetřovací komise“.

Tento nový tým byl podle memoranda inspektorů tvořen lidmi, kteří „operovali pouze v zemi X“. Není jasné, na jakou zemi se odkazuje, s výjimkou toho, že to pravděpodobně není Sýrie.

V dubnu minulého roku Západ obvinil Damašek z chemického útoku na město Dúma (východní provincie Ghúta) a hrozil vojenskými údery. Jako důkaz útoku nechvalně známá organizace „Bílé přilby“ poskytla záběry, ve kterých se lékaři údajně snaží zachránit obyvatele Dúmy, včetně dětí, před účinky toxických látek. Později však lidé zaznamenání na videu řekli, že žádný útok neviděli. Podle jednoho z nich neidentifikovaní lidé vytvářeli ve městě paniku, shromáždili lidi v nemocnici, kde je polévali vodou, a pak je propustili bez jakéhokoli vysvětlení. Lékaři v té době v nemocnici potvrdili, že pacienti neměli žádné známky chemické otravy.

OPCW zveřejnila zprávu o výsledku vyšetřování v Dúmě 1. března. Uvádí se v ní, že k „útoku“ se použila toxická chemikálie (pravděpodobně chlor) a nádoby s ní byly vypuštěny ze vzduchu.

Později však byl zveřejněn dokument s technickým posouzením odborníka OPCW Iana Hendersona. Uvádí se, že pozorování provedená na dvou místech incidentu naznačují, že válce pravděpodobně nebyly shozeny ze vzduchu, ale byly položeny. Kromě toho tým specialistů vedený Hendersonem provedl několik testů, které simulovaly situaci, a dospěl k závěru, že v jednom případě se známky z údajného dopadu válce neshodují se poškozením betonové střechy, a ve druhém, že ventil válce zůstal nedotčen, i když to nebylo možné poté, co proletěl stropem.

Proti celé zinscenované scéně se ostře postavilo Rusko. Označilo cílem této dezinformace o použití toxických látek syrskými jednotkami za snahu chránit teroristy a odůvodnit možné vojenské útoky zvenčí. Zároveň v ruském generálním štábu varovali, že militanti připravují provokaci ve Východním Ghútě s údajným použitím chemických zbraní.

Odeslat komentář