JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

YouTube experimentuje s novým algoritmom. Cieľom je vytvoriť vysokú závislosť!

Snahou YouTube je udržať ľudí čo najdlhšie pri obrazovke. Podarí sa mu to? Viacerí odborníci vyjadrujú svoje obavy.

Odporúčajúce algoritmy  patria medzi najsilnejšie „učenlivé“ systémy súčasnosti. Majú schopnosť upraviť informácie, ktoré sa k nám dostanú. Jedným z tých najvplyvnejších algoritmov disponuje aj  server  YouTube, ktorý je druhým najnavštevovanejším webom na svete.  Zaujímavosťou je, že až 70% používateľov sleduje to, čo im je odporúčané týmto algoritmom.

Nakoľko je algoritmus naprogramovaný pre čo najväčšie zaujatie ľudí čo sa týka ich obľúbeného typu videí, môže u nich vytvoriť až chorobnú závislosť. Predstavitelia YouTube sa síce viackrát vyjadrili, že si uvedomujú problém, ale aj napriek tomu  spoločnosť pracuje na novom algoritme, ktorý má ľudí udržať pri obrazovke čo najdlhšie, píše portál technologyreview.com.

Systém pracuje na základe odporúčaných videí v bočnej lište, kde si vyberá zo stoviek videí na základe témy a iných vlastností videa, ktoré práve sledujete. Následne ich zoradí podľa Vašich preferencií podľa klikov, lajkov a iných interakcií so systémom umelej inteligencie.

Youtube algoritmus

Viacerí odborníci vyjadrili svoje obavy.

„V našom výskume sa ukázalo, že algoritmy YouTube pomohli vytvoriť viaceré krajne pravicové skupiny, „dotlačili“ používateľov k videám detí a šíreniu dezinformácií.“ vyjadril sa Jonas Kaiser, člen organizácie  Berkman Klein Center pre monitorovanie využívania internetu spoločnosťou.

Spoločnosť sa bráni, že plánuje iba diverzifikovať svoje odporúčania. Zvýšenie sledovacieho času iba o 0,24% by ale zvýšili príjmy spoločnosti o desiatky miliónov dolárov.

„YouTube by mal investovať viac energie do porozumenia fungovania ich algoritmov. Oni ale majú snahu udržať ľudí čo najdlhšie na stránke. Frustrujúce je, že práve toto je v záujme YouTube. Ide o etický princíp.“ povedal Kaiser.

Odeslat komentář