Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UK: Podľa novej štúdie má v súčasnosti vo Veľkej Británii takmer 300 000 ľudí závažné ochorenie srdca nazývané aortálna stenóza (zúženie aortálnej chlopne). Ide o potenciálne smrteľné ochorenie.
Britský systém verejného zdravotníctva (NHS) bude mať počas nasledujúcich niekoľkých rokov vážny problém postarať sa o takéto množstvo pacientov vyžadujúcich si zdravotnú starostlivosť. Očakáva sa pritom, že ich počty ešte porastú.
Ak sa im nedostane adekvátnej starostlivosti, viac ako polovica pacientov s pokročilým štádiom ochorenia aortálnej chlopne zomrie v priebehu nasledujúcich 5 rokov.
Zistenia štúdie boli publikované v špeciálnej sekcii „Otvorené srdce“ Britského Medicínskeho Žurnálu (BMJ).
Podstata a priebeh ochorenia
Aortálna stenóza je ochorenie, keď aortálna chlopňa, ktorá je hlavnou výstupnou chlopňou na srdci, stuhne alebo sa zúži. Inými slovami, nedokáže sa otvárať a zatvárať v plnom rozsahu, čím dochádza k zníženiu alebo blokovaniu krvi vychádzajúcej zo srdca do aorty a ďalej do celého tela.
U väčšiny pacientov prebieha toto ochorenie v tichosti. Príznaky sa začnú objavovať až v pokročilom štádiu.
Ak vezmeme do úvahy starnutie populácie, je pravdepodobné, že množstvo prípadov spomínaného ochorenia nie sú zatiaľ diagnostikované, pričom včasná liečba by im mohla pomôcť.
Vykonaná štúdia zahŕňala výskumníkov priamo z NHS Anglicko, Univerzity v Glasgowe, Univerzity v Southamptone, Univerzity Norte Dame v Austrálii a tiež kardiológov a chirurgov z Manchesteru, Sheffieldu a Edinburgu.
„Podľa našich poznatkov, ide o prvú štúdiu, ktorá špecificky odhadla záťaž pokročilého symptomatického štádia tohto ochorenia u britskej populácie,“ uvádzajú autori štúdie.
„Jej výskyt je najvyšší u starnúcej povojnovej generácie, takzvaných „baby boomerov“. Odhadujeme, že momentálne žije s týmto potenciálne smrteľným ochorením okolo 300 tisíc ľudí. Uvedený počet však ďaleko presahuje kapacity verejnej siete nemocníc ohľadne skríningu, triedenia a liečby.“
Vedci predpovedajú, že výskyt aortálnej stenózy u ľudí nad 55 rokov vo Veľkej Británii je okolo 1,5%, čo predstavuje už zmienený absolútny počet 300 tisíc pacientov.
Z tohto počtu je okolo 199 tisíc (68%) v pokročilom štádiu a 92 tisíc (32%) v asymptomatickom štádiu, u ktorých sa ochorenie zistí, až keď podstúpia skríningové vyšetrenie, prípadne testy na iné ochorenie srdca.
Pri aortálnej stenóze spočiatku pacienti nepociťujú žiadne príznaky, neskôr v pokročilejšom štádiu sa môžu rozvinúť bolesti na hrudi, lapanie po dychu, závrate, točenie hlavy alebo mdloby. V najzávažnejších prípadoch môže ochorenie viesť k život ohrozujúcemu zlyhaniu srdca.
Pri zhoršení príznakov pacienti potrebujú operáciu srdca a výmenu chlopne. Bez operácie sa stav zvykne dramaticky zhoršiť a eventuálne spôsobiť smrť.
Vedci uvádzajú, že momentálne nedokážu overiť svoje odhady, nakoľko štatistické dáta o výskyte a prevalencii tohto ochorenia v britskej populácii sú nedostatočné, a preto by sa k ich zisteniam malo pristupovať s obozretnosťou.
„Záverom chceme uviesť, že podľa štúdie je pokročilá forma aortálnej stenózy v populácii nad 55 rokov pomerne rozšírená,“ uvádzajú výskumníci.
„Bez adekvátnej detekcie a intervencie sú vyhliadky týchto ľudí pomerne pochmúrne.“
Môže byť očkovanie proti Covid-19 príčinou dramatického nárastu ochorenia?
V celom článku v denníku The Guardian nezaznela ani raz zmienka, či jednou z príčin tohto stavu nemôžu byť vakcíny proti covidu.
Je totiž veľmi zvláštne, že o tomto ochorení sa doteraz takmer vôbec nehovorilo. Spomínať sa začalo až teraz, keď po masovom očkovaní populácie proti Covid-19 vo veľkom pribúdajú infarkty, mŕtvice, myokarditídy (zápaly srdca) či úmrtia športovcov kolabujúcich v priamom prenose na ihriskách.
Snažia sa médiá hlavného prúdu podobnými článkami zakryť možnú skutočnú príčinu dramaticky sa zvyšujúceho počtu kardiovaskulárnych ochorení?
Autor: Andrew Gregory
Zdroje, theguardian.com / thetruthseeker.co.uk
Spracoval: Badatel.net
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi