Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Návrh Roberta Kaliňáka z poľovníckej chaty oznámil Robert Fico ako hotovú vec. Milióny, ktoré ľudia na Slovensku museli počas covidovej pandémie, konkrétne v rokoch 2020 až 2023, zaplatiť štátu na pokutách, všetkým plošne odpustia a občanom vrátia eurá.
To znamená, že každého, koho najmä za nenosenie rúška stihol finančný trest, sa môže tešiť na to, že zaplatenú pokutu mu štát vráti. Túto informáciu v stredu oznámil premiér Robert Fico (Smer), aj keď tento krok sa dal aj očakávať.
Minister Kaliňák: Ja vždy hovorím pravdu
Už z medializovaných odpočúvaní z poľovníckej chaty pri Leviciach, kde sa stretávali politici Smeru a známi advokáti, sme sa z ich konverzácie dozvedeli, že sankcie za porušovanie pandemických pravidiel počas covidu navrhoval ešte v roku 2021 zrušiť Robert Kaliňák (Smer), ktorý je dnes ministrom obrany. „Všetky pokuty sa zrušia, čo dostali ľudia za rúška. A nikto sa nad tým nebude zamýšľať, nikto nebude protestovať,” vyhlásil vtedy Robert Kaliňák a Robert Fico ho pozorne počúval. Ministrovi obrany slová z chaty pripomenula TV Markíza s tým, že to, čo vtedy povedal, sa napokon aj naplní. „Vidíte, to je super. Aspoň vidíte, že ja vždy hovorím pravdu,” so širokým úsmevom reagoval pre televíziu.
A mal pravdu, keďže krátko predtým to oznámil premiér: „Vláda Slovenskej republiky dnešným dňom v súlade s ústavou vydala (uznesením) amnestiu na všetky priestupky súvisiace s covidom, ktoré boli spáchané od marca 2020 do septembra 2023. Všetky tieto priestupky sú jednoducho amnestované,“ vyhlásil Fico.
Pamätáte si Slovensko a svet počas pandémie? Ak nie, GALÉRIA vám to ukáže
Podľa ďalších slov predsedu vlády, ak sa ešte nezačalo konanie o nejakom priestupku z obdobia covidu, nariadi sa, aby sa ani nezačalo. „Ak konanie prebieha, no nebolo v ňom ešte rozhodnuté, nariadi sa, aby bolo konanie zastavené,“ doplnil šéf vládneho kabinetu s tým, že „všetko bude vymazané, pretože to všetko boli rozhodnutia, ktoré sú protiústavné“. V tejto súvislosti premiér ďalej avizoval, že do parlamentu už mieri návrh zákona, na základe ktorého už pokuty, ktoré napríklad za nenosenie rúška občania zaplatili, im vrátia. „Rovnako, ak niekto bol nútený byť v nejakej karanténe a musel zaplatiť stravné, toto stravné sa mu vráti,“ povedal Fico, ktorý tvrdo kritizoval protipandemické opatrenia aj z opozície.
Premiér už z opozície avizoval svoj zámer ohľadne Covidu-19
Rozhovor v tejto súvislosti vtedy poskytol aj TV Slovan, kde mu robila spoločnosť dobre známa dvojica: Martina Šimkovičová a Peter Kotlár. Napokon pozrite sa sami, bolo to v čase, keď počet mŕtvych podľa slov lídra Smeru, prekročil hranicu 11-tisíc osôb.
Objem peňazí, ktoré chce vláda občanom vrátiť, podľa neho prestavuje sumu približne 3,3 milióna eur, čo vraj štátny rozpočet znesie. „Toto zvládneme,“ vyhlásil premiér, ktorý nedávne pandemické časy označil za „obdobie temna v otázkach právneho štátu a obmedzovanie práv a slobôd”. Dodal, že vyhlásená amnestia je len prvým krokom pri naprávaní krívd, ku ktorej sa jeho vláda zaviazala. So splnomocnencom vlády pre prešetrenie riadenia pandémie Petrom Kotlárom (nom. SNS) vraj už pracuje na ďalších krokoch: „Musíme dôkladne preveriť aj ekonomické otázky a manažovanie pandémie a vyvodiť aj zodpovednosť za to.“
O vrátenie peňazí treba požiadať
Ak ste zaplatili v časoch covidu pokutu za porušenie protipandemických pravidiel a chcete svoje peniaze späť, musíte o to požiadať do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti novely zákona. V prípade opodstatnenosti žiadosti a splnenia všetkých formálnych náležitostí vyplatí odškodnenie Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo obec. „Výška odškodnenia predstavuje sumu zaplatenej pokuty alebo nákladov za stravovanie spojených s umiestnením fyzických osôb v určených karanténnych zariadeniach spolu s prípadnými trovami následného vykonávacieho konania, ak sa takéto konanie konalo,“ spresňuje sa v predloženom materiáli.
Opozícia hovorí o dvojsečnom a pocitovom rozhodnutí vlády
Kontroverzné a dvojsečné. Takto vníma opozícia covidové amnestie avizované premiérom. „Možno niektoré opatrenia neboli potrebné, možno boli zbytočné a beriem to ako nejaké ospravedlnenie sa vlády občanom. Na druhej strane to však vedie k pochybnostiam, pretože mnohé z opatrení boli zmysluplné, napríklad to, že chorý človek má byť v karanténe doma,“ konštatoval Tomáš Szalay z SaS na tlačovej konferencii.
Zároveň namietal, že rozhodnutie o prijatí tzv. covidovej amnestie nebolo podložené dátami. „Toto je pocitové rozhodnutie,“ podotkol. Malo sa podľa neho reálne vyhodnotiť, aké opatrenia pri pandémii ochorenia COVID-19 boli účinné a aké nie. „Už len preto, že keď príde ďalšia pandémia, aby sme vedeli, čo máme robiť a čo nemáme robiť,“ doplnil Szalay. Amnestie namieta aj opozičné hnutie PS. „Je to výsmech do tváre všetkým ľuďom, ktorí sa počas pandémie správali zodpovedne a chránili životy a zdravie seba a svojich blízkych,“ konštatoval poslanec NR SR Oskar Dvořák (PS). Premiér sa podľa neho brodí v konšpiračných vodách namiesto toho, aby riešil výpovede lekárov.
SNS chce hovoriť o nulitnosti
Koaličná SNS podľa jej predsedu Andreja Danka aj splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 a poslanca za klub národniarov Petra Kotlára má výhrady k forme tzv. covidových amnestií „Som proti tomu, aby bola ukladaná amnestia na nespáchané priestupky. Amnestia sama osebe potvrdzuje, že priestupky boli spáchané,“ konštatoval Kotlár. Myslí si, že ľudia, ktorí nerešpektovali vyhlášku hlavného hygienika k pandémii ochorenia COVID-19, nespáchali priestupky, pretože boli obmedzené ich základné práva. „Tie sa dajú obmedziť len zákonom, nie vyhláškou na podklade zákona,“ povedal. Kotlár chce preto navrhnúť vláde, aby sa skôr ako o amnestii hovorilo o nulitnosti vyhlášok.
Rezort nám ukázal milióny, ktoré vytiahol štát na nielen pokutách
Plus JEDEN DEŇ oslovil aj ministerstvo vnútra s otázkou, aby nám predstavili aspoň orientačné štatistiky, ktoré sa týkajú sankcionovaných občanov či tých, ktorí museli finančne znášať náklady v súvislosti s nariadenou karanténou v štátnych zariadeniach počas pandémie. A dočkali sme sa naozaj zaujímavých čísel, ktoré nájdete v našej GALÉRII.
Rezort, ktorý vedie líder Hlasu Matúš Šutaj Eštok okrem čísel, o ktoré sme žiadali, poslal aj ďalšie dôležité informácie. „Upozorňujeme, že návrh zákona o odškodňovaní bude musieť byť predložený na rokovanie NR SR do riadneho legislatívneho procesu. Samotný systém odškodňovania bude návrhom zákona nastavený spôsobom vracania uhradených súm, a to na základe predloženia žiadosti oprávnenou osobou a priloženia príslušných dokladov. Po schválení zákona bude na webe ministerstva vnútra k dispozícii formulár na podanie takejto žiadosti. Predpokladaný termín dokedy budú môcť žiadosti predkladať je 31. august 2025,“ upozornil rezort s tým, že „v pôsobnosti ministerstva vnútra sa budú vracať finančné prostriedky za pokuty uložené policajtami a okresnými úradmi a stravné za umiestnenie v karanténnych zariadeniach, ktoré fakturovalo oprávnenej osobe ministerstvo.“
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi