JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Za zbytočné a škodlivé plošné testovanie Slovensko doposiaľ zaplatilo takmer pol miliardy eur. K tomu rozkrádanie štátnej kasy pomocou kšeftov v „núdzovom stave“ A už sú na stole návrhy na zvyšovanie daní – niekto to zaplatiť musí.

SLOVENSKO: Plošné testovanie ako také vysalo zo slovenskej štátnej kasy 478 miliónov eur. Peniaze sa začali rýchlejšie kotúľať najmä s odštartovaním takzvaného skríningového testovania populácie po novom roku.

Všetky celoplošné testovania na Slovensku stáli dovedna 478-milónov eur. Uviedol to rezort financií na základe infožiadosti Lucie Plavákovej z mimoparlamentného Progresívneho Slovenska.

Pokiaľ ide o rozdelenie sumy na jednotlivé položky, obstaranie testov stálo doteraz viac ako 287-miliónov eur, tlač medicínskych certifikátov viac ako pol milióna a prevádzka odberových miest 95-miliónov a podobne.

Suma narástla najmä posledné mesiace. V roku 2020 masové antigénové testovanie zo štátnej kasy odčerpalo 72-miliónov eur, pričom takzvané skríningové testovanie po novom roku si vyžiadalo investíciu viac ako 406-miliónov eur.

Tento mesiac šéfka zdravotníckeho parlamentného výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) upozornila, že nájdenie jedného pozitívne testovaného antigénovými testami v ňou sledovanom období stálo takmer 3500 eur.

Začiatkom marca zase jej stranícky kolega a predseda liberálov Richard Sulík označil testovanie za „možno dobrý biznis“ a nechal sa počuť, že za vynaložené prostriedky by sa dali postaviť 4 nemocnice. Vtedy sa hovorilo o cifre 280-miliónov eur.

Pre lepšiu predstavivosť, za vynaloženú sumu takmer pol miliardy eur by sa dalo kúpiť vyše 42-tisíc áut Škoda Fabia v základnej výbave či zvýšiť každej zdravotnej sestre na Slovensku plat o zhruba 250 eur mesačne na obdobie 5 rokov.

Odborníci už dlhodobo upozorňujú, že financie, materiál či ľudské zdroje vynaložené na masové celoplošné testovanie v drvivej väčšine bezpríznakovej populácie nezodpovedajú jeho reálnemu prínosu. Prikláňajú sa skôr k cielenému použitiu v rizikových miestach a ohniskách.

Odeslat komentář