JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Zacharová: „Nord Stream – 2“ se Spojených států ale vůbec netýká!

RUSKO: Projekt plynovodu „Nord Stream-2“ je evropskou záležitostí, která se vůbec netýká Spojených států, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

„Pokud by „Nord Stream-2“ nějak ovlivnil území, které by patřilo Spojeným státům, ještě bych mohla pochopit zapojení Washingtonu do těchto otázek. Ale toto je obecně evropská záležitost. Netýká se to nikoho kromě zemí zapojených do tohoto projektu zeměpisně a financemi,“ zdůraznila v rozhovoru na televizním kanálu Russia 24.
Americký prezident Donald Trump podepsal 20. prosince rozpočet na obranu na rok 2020, který stanoví zejména sankce za plynovody „Nord Stream-2“ a „Turkish Stream“. USA požadovaly, aby společnosti provádějící jejich pokládku okamžitě zastavily výstavbu. Švýcarská společnost Allseas, která se zabývá pokládkou „Nord Stream-2“, již práci pozastavila.
 
Projekt Nord Stream-2 představuje výstavbu dvou linií plynovodů vedle stávající linie o celkové kapacitě 55 miliard kubických metrů plynu ročně z ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa, účastníky projektu jsou zejména evropské společnosti. „Gazprom“ opakovaně uváděl, že se plánuje jeho dokončení v roce 2019.

Ruské ministerstvo energetiky nicméně očekává, že plynovod „Nord Stream-2“ bude spuštěn před koncem roku 2020, řekl novinářům šéf ruského ministerstva energetiky Alexander Novak.

Odeslat komentář