JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Zacharovová: Urážlivá demolice pomníku maršála Koněva se již zapsala do historie České republiky

RUSKO/ČESKO: Česká republika již zapsala do své historie urážlivé odstranění pomníku maršála Sovětského svazu Ivana Koněva; potomci Čechů, kteří společně s Rudou armádou bojovali proti nacistům, tento krok nikdy nepřijmou. V úterý to prohlásila oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová ve vysílání kanálu YouTube „Izolenta live“.

„Koněv a Rudá armáda působili společně s Čechy. Bylo to jednotné bratrstvo,“ řekla Zacharovová.Dodala, že demontáž pomníku je ranou i pro historii samotné České republiky.

„A tato otřesená vzpomínka a absolutně urážlivé akce [týkající se demolice památníku] se samozřejmě již zapsaly do dějin České republiky, protože ani jejich [Čechů, kteří bojovali společně s Rudou armádou] potomci, jejich rodiny ani historici nikdy nedokáží přijmout takové rozhodnutí, to je očividné,“ řekla Zacharovová.

 

Mluvčí Ministerstva zahraničních věcí RF rovněž připomněla, že byla podepsána smlouva mezi Moskvou a Prahou o ochraně památníků a hrobů sovětských vojáků, kteří padli během osvobozování České republiky, a demolice pomníku maršála Koněva přesahuje právní rámec.

Rusko vyzývá Česko k plnění závazků

Ministerstvo zahraničí Ruské federace včera vyzvalo Česko k plnění závazků ze strany úřadů v rámci ochrany pomníků.

„Nezávislost orgánů místní samosprávy neosvobozuje stát od plnění jeho mezinárodně-právních závazků. Trváme na tom, aby česká strana dodržovala body článku č. 21 dané Smlouvy, která stanovuje zajištění péče o vojenské památky, ke kterým nepochybně patří pomník I. S. Koněva, a také o zachování a přístupu k nim. Všechny tyto body daného článku Smlouvy byly nyní českou stranou porušeny,“ uvádí se ve zprávě resortu.

Odstranění pomníku maršála Koněva

Dne 3. dubna 2020 radnice Prahy 6 nechala demontovat sochu maršála Koněva a realizovala tím rozhodnutí ze září minulého roku, kdy městská část odhlasovala odstranění pomníku. Socha by měla skončit v Muzeu paměti 20. století, které plánuje vybudovat hlavní město, ale zatím se nachází v depozitáři.

V souvislosti s odstraněním pomníku maršála Koněva bylo v Rusku zahájeno trestní řízení. Ruští vyšetřovatelé chtějí potrestat osoby, které jsou odpovědné za demolici sochy. Podle ruského práva by viníci mohli být odsouzeni až k jednomu roku nápravných prací v případě, že stanou před ruskou justicí.

Odeslat komentář