Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SVĚT: Současná hypotéza je, že ropa a zemní plyn jsou produktem organického fosilního materiálu. Nově zveřejněná studie to ale zpochybňuje. Při laboratorních experimentech vědci zjistili, že tyto uhlovodíky mohou vznikat v zemském plášti pod vysokým tlakem.
Nedávno publikovaná studie s názvem „Geneze hlubokých abiogenních uhlovodíkových systémů“ zpochybňuje rozšířený předpoklad, že ropa a zemní plyn pocházejí výhradně z fosilních zdrojů. Vědci vedení Vladimirem G. Kutcherovem ze švédského KTH Royal Institute of Technology předkládají důkazy pro alternativní teorii vzniku uhlovodíků hluboko v nitru Země.
V laboratorních experimentech byli vědci schopni prokázat, že uhlovodíky se mohou tvořit pod vysokým tlakem a extrémními teplotami, jaké se nacházejí v zemské kůře a svrchním plášti.
Při tlacích mezi 3 a 22 gigapascaly a teplotách až 3000 stupňů Celsia zpočátku vznikaly plynné uhlovodíky s až 6 atomy uhlíku. Vznikly také delší uhlíkové řetězce, které jsou typické pro ropu.
Tyto výsledky podporují tzv. abiogenní teorii produkce uhlovodíků. Uvádí, že většina zásob ropy a plynu nevznikla z organického materiálu, ale vznikla geologickými procesy hluboko v zemi.
Klíčovým prvkem této teorie jsou takzvané hluboké tekutiny – složité kapalné směsi, které podle vědců fungují jako přirozený katalytický systém. Obsahují mimo jiné metan, vodík, oxid uhličitý a elementární síru.
Kovy jako vanad se také účastní procesů a umožňují tvorbu hustší ropy s delšími uhlíkovými řetězci. Variabilita složení hlubinných tekutin podle vědců vysvětluje rozdílné vlastnosti ložisek ropy a plynu.
Studie poskytuje možné vysvětlení jevů, které je obtížné sladit s klasickou teorií fosilních paliv. Patří mezi ně metanová jezera na Saturnově měsíci Titan, stejně jako zprávy o ropných polích, která se po tom, co byla považována za vyčerpaná, podle všeho doplňují.
Vědci zdůrazňují, že jejich zjištění by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro naše chápání globálních zdrojů uhlovodíků. Pokud se teorie potvrdí, zásoby ropy a plynu mohou být výrazně větší, než se dosud předpokládalo.
Otázka je, k čemu ovšem tyto prakticky nevyčerpatelné zásoby budou, pokud se lidstvo rozhodne jít cestou zeleného šílenství, která již s využitím fosilních paliv nepočítá…
Zpracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi