JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Záhada ruské „anti-satelitní zbraně“ vypuštěné ve vesmíru

RUSKO/USA: Spojené státy obvinily Rusko, že  ve čtvrtek 23. července vyzkoušelo anti-satelitní zbraně vypuštěné z vesmíru, ale Moskva to popírá.

Moskva  nazývá tento objekt „zvláštním nástrojem“ vesmírné inspekce. V každém případě znamená ruský manévr pro Washington vojenskou eskalaci ve vesmíru.

Schopnost jednoho satelitu zaútočit na jiný byla dosud teoretická. Spojené státy, Rusko, Čína v roce 2007 a Indie v roce 2019 demonstrovaly pouze údery ze země, ale tyto exploze vytvářejí tisíce trosek.

Ruský pokus by mohl být zprávou do Washingtonu v procesu vytváření nových kosmických sil, o kterém rozhodl Donald Trump za účelem americké nadvlády ve vesmíru. Jeho šéf, generál John Raymond, zopakoval své krédo v pátek: „Vesmír je válečné divadlo jako vzduch, země a moře“.

V listopadu 2019 Rusko vypustilo satelit, pod jménem Cosmos 2542. Následující týden došlo k překvapení, tento satelit uvolnil sub-satelit, Cosmos 2543, schopný manévrování na oběžné dráze, aby mohl pozorovat, kontrolovat nebo špehovat jiné satelity. Tento sub-satelit se přiblížil americkému špionážnímu satelitu (USA-245) a dalšímu ruskému satelitu, hra kočky a myši na oběžné dráze, kterou astronomové a armáda snadno pozorovali ze země. Američané jsou ale znepokojeni.

15. července brzy ráno Cosmos 2543 (sub-satelit, který je podle americké armády menší než metr čtvereční), uvolnil objekt vysokou rychlostí řádově 200 metrů za sekundu, říká astronom Jonathan McDowell. Američané nazvali „objekt E“ a je dnes na oběžné dráze a zdá se, že nic nezasáhl. Neznáme jeho velikost, tvar a povahu, ale to nezmenší její nebezpečnost.

Ve vesmíru je tedy rozdíl mezi satelitem a zbraní teoretický: Bez ohledu na svou funkci je objekt E de facto „projektil“, a tedy „zbraň“, říkají Američané. Je to ekvivalent „kulky“ ve vesmíru, uvedl v pátek mluvčí ministerstva zahraničí Christopher Ford. „Tam nahoře nikdy není malý střet.“

Moskva obvinila Washington a Londýn z toho, že mají „inspekční nebo opravné“ satelity, které by mohly být změněny, aby se staly „anti-satelitními zbraněmi“.

Spojené státy mají na oběžné dráze manévrovatelné vojenské satelity, které mohou uvolnit menší satelity. V roce 2018 si Francie stěžovala, že ruský satelit se přiblížil k jednomu z francouzských vojenských satelitů, aby ho pozoroval (například aby viděl technologie na palubě), naopak americký satelit se před pár dny přiblížil k několika ruským satelitům.

Není známo, zda Američané mají schopnost vysílat vysokorychlostní projektily, jako to právě předvedli Rusové, řekl agentuře AFP Brian Weeden, specialista na vesmírnou bezpečnost ve Světové nadaci bezpečného světa ve Washingtonu. „Ale mohli by to asi udělat, kdyby chtěli“
Překladač: prvnizpravy.cz

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář