JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Zajatý žoldák z USA: Měli jsme zajistit letiště a unést Madura

VENEZUELA: Venezuela ve středu zveřejnila „doznání“ jednoho z amerických žoldnéřů, které o víkendu zajala za údajný pokus o invazi. Američan na videozáznamu uvedl, že ho najala floridská firma, aby na objednávku venezuelské opozice do USA přivezl prezidenta Nicoláse Madura. Prohlásil také, že operaci nařídil americký prezident Donald Trump. Spojené státy jakékoli zapojení do akce popírají.

Luke Denman je jedním ze dvou Američanů, které venezuelská armáda tento týden zadržela při nezdařeném pokusu o vpád do země a svržení režimu. Venezuelská státní televize VTV ve středu večer zveřejnila značně prostříhané video, na kterém Denman popsal podrobnosti operace.

Vlevo Luke Denman

Denman uvedl, že v polovině ledna přicestoval do Kolumbie, kde nedaleko města Rohacha dostal za úkol výcvik venezuelských bojovníků. Toto město se nachází přibližně 55 kilometrů od hranic s Venezuelou.

Odsud měla skupina podle Denmana odcestovat do Caracasu a před svržením Madura zabezpečit město a nedaleké letiště Simona Bolívara. Denman měl za úkol dostat pod kontrolu letiště, zajistit perimetr a komunikovat s letištní věží, aby mohlo přistát letadlo, které odveze Madura do Spojených států.

„Myslel jsem, že pomáhám Venezuelanům převzít kontrolu nad jejich zemí,“ prohlásil Denman s tím, že v Kolumbii ani ve Venezuele předtím nikdy nebyl. Podle listu The Guardian není ze záznamu Denmanova údajného přiznání jasné, jestli mu přihlíželi právníci, nebo jestli Američan mluvil pod nátlakem.

Denman uvedl, že pracoval pro floridskou společnost Silvercorp, jejíž vlastník Jordan Goudreau, veterán americké armády, se v neděli k odpovědnosti za nepovedenou akci přihlásil. Podle Goudreaua jeho šedesátičlenný tým zahájil „odvážný obojživelný útok“ s cílem svrhnout Madura a osvobodit Venezuelu.

Zadržení žoldáků při invazi do Venezuely. Zatčeni byli dva Američani

Denman pochází z města Austin v Texasu a Venezuela ho zadržela společně s dalším Američanem – jednačtyřicetiletým Airanem Berrym. Maduro tvrdí, že Venezuela zajala celkem třináct „teroristů“ a osm dalších při akci zastřelila.

Diktátor ve středu neúspěšnou operaci přirovnal k nezdařené americké invazi na Kubu v zátoce Sviní z roku 1961. „Za tím vším je Donald Trump,“ prohlásil Maduro s tím, že si zásah jednoznačně objednal vůdce opozice Juan Guaidó.

Ten účast popřel a prohlásil, že Maduro se snaží odlákat pozornost od jiných problémů, včetně krvavé vězeňské vzpoury či bitvy zločineckých gangů.

Nemáme s tím nic společného, tvrdí USA

Podle Madura zadal Trump operaci soukromé firmě, aby si v případě jejího neúspěchu neušpinil ruce. „Přišli do Venezuely a mysleli si, že jim lidé budou tleskat a vítat je. Ale venezuelský lid je zajal a svázal. Policie musela zasáhnout, aby vůči nim nedošlo k násilným činům,“ hřímal Maduro.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo ve středu prohlásil, že USA použijí všechny dostupné nástroje k tomu, aby své zajaté občany dostaly zpět. Zdůraznil však, že americká vláda nemá s invazí nic společného a o ničem nevěděla.

USA Madura jako prezidenta neuznávají, za hlavu Venezuely považují právě Guaidóa. Toho jako prezidenta uznalo zhruba šedesát zemí, vedle Spojených států také řada států EU včetně Česka.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/venezuela-puc-inaveze-unos-nicolas-maduro-juan-guaido-usa-spojene-staty-zoldak-prevrat-puc.A200507_112127_zahranicni_dtt

Odeslat komentář