Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: V euforii nad „velkým vítězstvím“ opozičních uskupení nad oligarchou politikům uniklo několik zdánlivě drobných, ale z ústavně-právního pohledu důležitých skutečností: Článek 5 Ústavy ČR: Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů.
Ani slovo o nějaké „koalici“ (neplést se samicí medvídka koaly).
Z toho plyne, že „předvolební koalice“ je stejné uskupení jako kartel v ekonomice. Skupina podobných subjektů (ať druhem výroby nebo druhem názorů) se domluví na společném postupu a snaží se převálcovat konkurenci (opozici). A jako každý kartel i ten politický je nezákonný.
Zákon o volbách do parlamentu ČR, §12, odst.1:
Krajský úřad pro volby do Poslanecké sněmovny
a) zajišťuje organizačně a technicky přípravu, průběh a provedení voleb ve volebním kraji,
b) projednává a registruje kandidátní listiny
Tady zřejmě došlo už před volbami k pochybení krajských úřadů, které kandidátní listiny „předvolebních koalic“ neměly zaregistrovat, neboť v zákoně o politických stranách a v zákonu o volbách do Parlamentu ČR chybí definice předvolební koalice jako politického subjektu, který se může účastnit voleb. Termín koalice se objevuje až v pasáži o předvolební kampani a jejím financování, aniž by bylo dříve jakkoliv vysvětleno, co to předvolební koalice je a jaké jsou podmínky jejího vzniku a fungování. Totéž se týká povolebních (vládních či opozičních) koalicí.
Tady je evidentně mezera a současně chyba v zákoně, neboť Ústava pojem koalice nezná.
Jednací řád sněmovny:
Zákon č. 90/1995 Sb., § 77 odst. 5 o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, v platném znění: K ustavení poslaneckého klubu na začátku nového volebního období jsou oprávněni poslanci zvolení do Sněmovny za samostatně kandidující politickou stranu. K ustavení klubu podle věty první je třeba nejméně tří poslanců.
Z toho plyne, že poslanci ODS, TOP 0,9, KDU-ČSL, Pirátů a STAN nemají nárok na poslanecký klub ani společný (koalice není politická strana), ani každý zvlášť (žádná z jmenovaných politických stran nekandidovala samostatně).
Dokázal bych akceptovat povolební (vládní) koalici, protože málokdy se stane, že jedna strana či hnutí dostane tolik hlasů, aby mohla (mohlo) vládnout sama (samo), a pokud povolební koalice reprezentuje většinu voličů, je její vznik a činnost legitimní.
Ale „předvolební koalice“? Pokud mají strany či hnutí podobné programy a priority, nechť se sloučí do jedné („silné“) strany a ve volné konkurenci ostatních stran bojují o prosazení svého programu. Účelově slepená „koalice“, navíc s jediným společným bodem volebního programu (ANTI-Babiš), je ubohý a nezákonný podvod na voličích.
P.S.
Už se těším na ten řev, až sjednocená levicově-populisticko-nacionálně-konzervativní „koalice“ pošle po příštích volbách ty současné, neoliberálně-progresivistické, na smetiště dějin…
Autor: Jaromír Bradávka
Zdroj: rukojmi
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi