JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard

ČESKO: Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Žalobu podal hedgeový fond Kingstown Capital spolu s firmami Investhold a Verali, jež vlastní bývalí Vítkovi obchodní partneři a někdejší manažeři Mostecké uhelné společnosti Marek Čmejla a Jiří Diviš. Ti tvrdí, že je realitní byznysmen připravil o desítky miliard korun.

Společnost CPI, která patří Vítkovi a figuruje mezi žalovanými, se již začátkem září obrátila na newyorský soud, aby žalobu zamítl. Zatím rozhodnutí nepadlo.

Původní text žaloby byl totiž 22. listopadu rozšířen. Nově obsahuje detaily toho, jak se údajné podvody udály. Rozšířil se i okruh žalovaných. Kromě Vítka a CPI míří žaloba na skupinu J&T, Poštovou banku, na kyperské firmy Egnaro Investments, LCE Company a Levos Limited, na investiční banku Rothschild & Co a deset fyzických osob, mezi nimiž figuruje Vítkova matka Milada Malá či Jean-François Ott, spoluzakladatel Orka.

V žalobě se podrobně líčí, jak Radovan Vítek za pomoci dalších subjektů údajně vytvořil kriminální strukturu, kterou využil k vyvedení nejcennějších aktiv z Orka. Ta pak měl prodávat spřízněným subjektům pod cenou. Tím měl Vítek fond Kingstown Capital, který byl akcionářem Orka, a další obchodní partnery připravit o více než miliardu dolarů, tedy zhruba 23 miliard korun. Protože se ale žaloba opírá o federální protimafiánský zákon RICO (zákon o vyděračských a zkorumpovaných organizacích; pozn. red.), mohla by se náhrada škody vyšplhat až na trojnásobek, tedy na téměř 70 miliard korun.

Gambino, Genovese… a Vítek

Zákon RICO byl přijat v roce 1970 a stal se velmi účinným nástrojem v potírání organizovaného zločinu. Legislativa umožňuje americkým vyšetřovatelům dokázat, že se obvinění podíleli na činnosti kriminální organizace a zároveň se dopustili nejméně dalších dvou trestných činů souvisejících s korupcí například úplatkářství či defraudace.

Díky zákonu RICO postupně došlo k výraznému narušení mafiánských struktur na území USA, když v 80. letech byli ke stoletým trestům vězení odsouzeni šéfové pěti tamních nejvýznamnějších mafiánský rodin, například klanů Gambino a Genovese.

Společnost CPI zaslala již 10. září newyorskému soudu návrh, aby žalobu zamítl. Jenže ten v této věci nerozhodl. „Namísto vyjádření ohledně návrhu na zamítnutí žaloby podala žalující strana k newyorskému soudu upravenou žalobu,“ vysvětluje Jakub Velen, tiskový mluvčí CPI. Dodal, že CPI podá nový návrh na zamítnutí žaloby. „Vzhledem k tomu, že nová žaloba rozšiřuje okruh žalovaných, budou soudem stanoveny nové procesní lhůty,“ dodal.

V tiskovém prohlášení z 11. září shrnuje Vítkova společnost hlavní důvody, proč by jí měl soud vyhovět a žalobu zamítnout. Soudní spor je, jak tvrdí CPI, nepodložený a postrádá skutkovou podstatu. Firma je mimo jiné přesvědčena, že navrhovatelé nedokázali ospravedlnit použití zákona RICO mimo území USA – obžalovaní nepodléhají jurisdikci newyorského soudu a údajné nároky žalobců jsou již passé, neboť čtyřletá promlčecí lhůta již dávno minula.

Turista, nebo podnikatel?

Podporou pro rozhodnutí soudu mělo být i místopřísežné prohlášení podepsané Vítkem. Kromě jiných argumentů pro zamítnutí žaloby v něm magnát uvádí i to, že již v lednu 2015 na něj podal fond Kingstown Capital obdobnou žalobu v Lucembursku, ale tamní soudní řízení ještě neskončilo.

Vítek v dokumentu dále konstatuje, že je občanem České republiky. „Primárně bydlím ve Švýcarsku. Rovněž udržuji rezidenci ve Spojeném království a na Svatém Bartoloměji (ostrov v Karibiku – pozn. red.),“ tvrdí miliardář v prohlášení zaslaném newyorskému soudu. Nikdy prý nebyl rezidentem Spojených států, nevlastní ani nikdy nevlastnil nemovitosti v USA, nepodniká tam a ani nikdy nepodnikal. „Do Spojených států jsem několikrát cestoval ve svém volném čase,“ dodal Vítek v prohlášení.

Jenže v rozšířené žalobě z 22. listopadu se mimo jiné konstatuje: „Vítek použil ke spáchání svého podvodu řadu amerických entit.“ Jak se píše v žalobě, Vítek byl v červenci 2009 jmenován členem čtyř různých společností s ručením omezeným, které byly založeny ve Washingtonu. Šlo údajně o společnosti Elypse Holding, Mandragora Holding, Axiom Holding a Justsay Holding. Dle žaloby měly tyto firmy fungovat až do loňského března.

„Soudní proces nad rámec našich pravidelných oficiálních prohlášení nekomentujeme. Jsme si však jisti, že všechna prohlášení a podání pana Vítka a skupiny CPI jsou pravdivá a přesná. Jakýkoli náznak o opaku je nepravdivý a zavádějící,“ dodal na konec k údajným podnikatelským aktivitám Radovana Vítka v USA mluvčí CPI Jakub Velen.

SKUPINA ORCO

  • Orco Property Group byla založena roku 1991 v Lucemburku. Zabývala se investicemi, developmentem a správou nemovitostí především v Praze, v Berlíně, ve Varšavě a v Budapešti.
  • Roku 2008 se Orco propadlo do hrozivé ztráty blížící se 400 milionům eur, následovaly vleklé spory o budoucnost firmy mezi jejími akcionáři. Radovan Vítek tehdy začal svůj podíl v Orku postupně navyšovat.
  • V roce 2015 hedgeový fond Kingstown Capital napadl Vítkovo ovládnutí Orka v Lucemburku žalobou.
  • Orco je od roku 2016 součástí Vítkovy investiční skupiny CPI, letos v dubnu byla firma přejmenována na CPI FIM.
  • Žalobu proti ovládnutí Orka Vítkem podal fond Kingstown Capital společně s firmami Investhold a Verali letos 10. dubna i u soudu v New Yorku.
  • Vítkova CPI podala 10. září návrh na zamítnutí žaloby v New Yorku, ale původní žaloba byla v listopadu rozšířena, takže soudce zatím nerozhodl.

 

Odeslat komentář