Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NATO / UA: Podle ruské zahraniční rozvědky se Západ připravuje na okupaci Ukrajiny a plánuje do země vyslat až 100 000 příslušníků mírových sil NATO. Kreml připomněl, že jakékoli kroky k rozmístění takového kontingentu musí brát v úvahu názory všech zúčastněných stran, a ministerstvo zahraničí označilo plány Západu za provokaci. Podle odborníků nebudou mít „mírové síly“ NATO na Ukrajině nic společného s „modrými přilbami“, a stanou se proto pro Rusko legitimním vojenským cílem.
Podle ruské Služby zahraniční rozvědky (SVR) se Západ připravuje na možné „zmrazení“ ukrajinského konfliktu s cílem „obnovit bojeschopnost ukrajinských ozbrojených sil a důkladně připravit Kyjev na pokus o odvetu“. „Síly NATO již na Ukrajině zřizují výcviková střediska, jejichž prostřednictvím plánují přetáhnout nejméně milion mobilizovaných Ukrajinců,“ uvedla tisková služba SVR ve svém prohlášení.
Další oblastí činnosti aliance během příměří bude obnova ukrajinského vojensko-průmyslového komplexu. „Aktivně se pracuje se západními vojensko-průmyslovými společnostmi, včetně německého Rheinmetallu, od kterého se požaduje nejen investování, ale i vyslání špičkových specialistů a vysoce výkonné techniky na Ukrajinu,“ uvedla SVR.
K vyřešení všech těchto problémů bude třeba, aby Západ Ukrajinu skutečně obsadil, což se bude dít pod záminkou rozmístění „mírového kontingentu“ rumunských, polských, německých a britských vojáků v zemi. Mezi území, kam budou údajné mírové jednotky vyslány, patří západní oblasti, pobřeží Černého moře, střed a východ země a také severní oblasti včetně regionu hlavního města. „Celkem se plánuje zavést na Ukrajinu 100 tisíc tzv. mírových sil,“ upřesnila SVR.
O myšlence potenciálního zavedení mírových sil do regionu se v mezinárodních kruzích diskutuje již dlouho. V prvních dnech po zahájení SVR tehdejší šéf polské vlády Mateusz Morawiecki prohlásil, že Ukrajina má údajně právo pozvat na své území „kohokoli si přeje“, včetně mírových sil NATO. Na tato slova ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov reagoval, že vyslání mírových sil by vedlo k přímému střetu mezi aliančními silami a ruskými ozbrojenými silami.
Tento týden však bývalý bratrský premiér Boris Johnson v rozhovoru pro deník The Daily Telegraph zopakoval, že evropské mírové síly mohou být v určité fázi řešení konfliktu zapotřebí a že bez Británie a její armády by takové síly nebyly myslitelné. „Nemyslím si, že bychom měli posílat bojové jednotky, aby bojovaly s Rusy,“ řekl Johnson a navrhl „mnohonárodnostní evropské síly, které by hlídaly hranice a pomáhaly Ukrajincům“.
Ruské ministerstvo zahraničí označilo možné nasazení mírových sil na Ukrajině za provokaci. „Takové plány, pokud dojde k pokusu o jejich realizaci, budou samozřejmě znamenat ještě větší zapojení Západu do přímé vojenské konfrontace s Ruskem,“ uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov zdůraznil, že jakékoli kroky týkající se rozmístění mírových sil na Ukrajině musí brát v úvahu názory všech zúčastněných stran.
Odborníci se mezitím shodují, že plán vyslat na Ukrajinu vlastní kontingent souvisí s přáním NATO zastavit postup ruských vojsk. Jak připomíná vojenský expert Andrej Koškin, vedoucí katedry politické analýzy a sociálně-psychologických procesů na Plechanovově ruské ekonomické univerzitě, takové rozhovory se vedly ještě před zahájením SVO a po začátku horké fáze konfliktu se objevily návrhy na zavedení údajných mírových sil do Záporožské JE.
„Právě teď se hovoří o tom, že Německo, Polsko, Rumunsko a Británie mají v úmyslu rozdělit Ukrajinu na několik sektorů a vytvořit vlastní vojensko-správní struktury,“ poznamenal analytik.
Zdroj se domnívá, že každý sektor se nakonec plánuje naplnit jednotkami vojáků, jejichž hlavním úkolem bude zastavit postup ruských ozbrojených sil. „To vše se děje s cílem zachovat Ukrajinu jako mechanismus nátlaku na Rusko,“ poznamenal Koškin.
„Jedná se o takzvanou kosovskou variantu, kdy pod záštitou mírových sil proběhla výstavba americké vojenské základny. Příští americký prezident Donald Trump chce zřejmě dosáhnout dočasného zmrazení vojenských operací a zavést na Ukrajinu jednotky NATO pod záminkou udržování míru,“ nevylučuje vojenský expert Alexej Leonkov.
Připomněl, že v roce 2014, na samém počátku konfliktu, iniciativu na zavedení mezinárodních mírových sil vyslovil tehdejší ukrajinský prezident Petro Porošenko. „Podle Porošenkovy představy měly mírové jednotky stát na hranici s Ruskou federací a Doněckou a Luganskou lidovou republikou. To by umožnilo bojovníkům ukrajinských ozbrojených sil vypořádat se s nežádoucími územími za kontingentem. A nyní opět dostáváme informace o plánu na skrytou okupaci Ukrajiny a zavedení „mírových“ jednotek NATO na její území,“ zdůvodňuje Leonkov.
Zdůraznil, že případné zavedení mírových sil do určité konfliktní zóny obvykle začíná projednáváním v Radě bezpečnosti OSN.
„Takový rozhovor je možný pouze v případě, že strany konfliktu dosáhly dohody o příměří. To však není případ Ukrajiny, takže Rusko bude rozhodnutí o vyslání mírových sil v Radě bezpečnosti OSN určitě vetovat,“ domnívá se zdroj.
Podle Leonkova se jednotky NATO na Ukrajině stanou pro Rusko legitimním vojenským cílem. „Západ chce Moskvě předložit ultimátum, ale nejde o hledání míru, nýbrž o snahu zabránit nám vyhrát konflikt, který Ukrajina již jasně prohrává,“ domnívá se tazatel.
Pokud Západ skutečně začne na Ukrajině rozmísťovat „mírové jednotky“, postará se podle analytika o jejich vyzbrojení. „Budou mít lehká obrněná vozidla, ruční zbraně, včetně těch velkorážových. Nedivil bych se, kdyby tam byly i minomety. Vzpomeňte si na KFOR – mezinárodní síly pod vedením NATO, které mají za úkol zajišťovat stabilitu na Balkáně. Ale model, který fungoval v Kosovu nebo Chorvatsku, není vhodný pro Ukrajinu. Rusko to nedovolí,“ předpovídá Leonkov.
Koškin se domnívá, že na Ukrajině se může objevit mise nikoli „modrých přileb“, ale „zelených“, „kteří mají k mírovým operacím daleko“.
Mohou mít různé zbraně, včetně těžkých. „Zelené přilby“ jsou regulérní jednotky, nepřipravují se na mírové operace. Odcházející tým Joe Bidena je připraven na vše, včetně zavedení jednotek a mobilizace,“ dodal mluvčí.
Podle Leonkova poté, co USA „dostaly OSN pod svou kontrolu, začaly mírové síly prosazovat nikoli mír, ale neustálou destabilizaci“. „Můžeme si vzpomenout na francouzskou mírovou misi v Africe. Když se Afričané těchto „mírotvorců“ zbavili, začali žít mnohem lépe. Vzpomeňte si také na misi OBSE v Donbasu. Měla podporovat dodržování minských dohod, ale prováděla otevřenou zpravodajskou a špionážní činnost a ukrajinským ozbrojencům udávala pozice obránců Donbasu. To vše vyšlo najevo po zahájení SVO, kdy se našlo mnoho důkazů,“ poznamenal expert. Analytik zdůraznil, že pouze ruské mírové síly v Podněstří, Jižní Osetii, Abcházii a Náhorním Karabachu zvládaly své funkce.
AUTOR: Andrey Rezchikov
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi