Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO / SVĚT: Diskusia o guľatosti či plochosti Zeme bola plná vášní a bizarných teórií. „Takéhoto človeka si mali uctiť, nie spochybňovať,“ rozhorčujú sa diváci.
Do štúdia v garáži prišiel v saku a v dobrej nálade. Vladimír Remek prijal pozvanie do internetovej diskusnej relácie czeXperiment. To, čo sa dialo nasledujúce minúty, by prvému československému kozmonautovi, ktorý sa dostal do vesmíru, nenapadlo ani v najvtipnejšom sne. Čelil absurdným otázkam a výzvam trojice zástancov teórie plochej Zeme, ktorí nielenže spochybňovali jeho odborné znalosti a reálne skúsenosti, ale požadovali aj podivnú prísahu.
Presvedčil sa na vlastné oči
„Internetová relácia czeXperiment je sonda do duše českého národa,“ vysvetľujú jej tvorcovia na svojich kanáloch. V tretej časti napínavých debát vedcov s ľuďmi, ktorí sa hlásia k rôznym konšpiračným teóriám, s názvom Plochozemci verzus kozmonaut, sa objavil aj Vladimír Remek.
„To prvé, na čo som sa chcel pozrieť, keď sme sa dostali na obežnú dráhu Zeme, bolo, či je Zem naozaj guľatá. Takže môžem potvrdiť, že som na vlastné oči videl, že naozaj je,“ prihovoril sa svojim oponentom čoskoro 76-ročný bývalý kozmonaut.
Mal len 29 rokov, keď 2. marca 1978 ako člen prvej medzinárodnej posádky v rámci programu Interkozmos vzlietol do vesmíru na sovietskej kozmickej lodi Sojuz 28 z kozmodrómu Bajkonur. Na Zem sa vrátil 10. marca 1978.
„Výška obežných dráh, na ktorých som lietal a lieta sa doteraz, je okolo 350 kilometrov,“ upresnil svojim súperom, ktorí ho už po pár vetách začali chytať za každé slovo. Spomenuli mu prvého poľského kozmonauta Mirosława Hermaszewského, ktorý letel do vesmíru o niekoľko mesiacov neskôr ako Remek. „Ten na otázku, či Zem je guľa zavesená vo vesmíre, odpovedal, že je plochá,“ vyriekol Dominik Mrvík, ktorý vystupuje pod menom Noglobe Domo. Chlapík so šiltovkou na hlave a s prenikavým pohľadom čakal na Remekovu reakciu. „Neviem, v akom zmysle to povedal, ale, samozrejme, je guľatá,“ nenechal sa vyviesť z miery.
Skúšali jeho trpezlivosť
Rovnako nemal chuť komentovať teórie svojich „plochozemských“ súperov, že „niekto“ celý svet klame aj ohľadom havárie raketoplánu Challenger, pri ktorej v roku 1986 zahynulo sedem členov posádky. „Ako je možné, že sme našli ľudí, ktorí vyzerajú identicky ako tých sedem kozmonautov?“ šokoval Remeka Noglobe Domo. Tvrdil, že existujú veľmi podobní ľudia tým z Challengera, majú vraj rovnaký chrup, ba i znamienka na tvári.
Kto týchto záhadných dvojníkov objavil, nebolo z jeho slov zrejmé. „O tom som nepočul, že by ich niekto našiel. Bol som niekoľkokrát prítomný, keď kolegovia rozoberali túto katastrofu, takže nemám dôvod pochybovať, že zahynuli,“ odpovedal so stoickým pokojom prvý Čechoslovák vo vesmíre. Nakoniec aj on pritvrdil. „Neprišiel som diskutovať o týchto veciach. Nepovažujem toto za vecnú diskusiu, neviem o tom, že by sa našli živí. Považujem to za hlúposť, ak chcete, aby som vám to povedal priamo.“
Prisahaj na svoje deti!
To, čo sa dialo v relácii czeXperiment ďalej, len ilustruje, prečo by vo verejnoprávnej televízii, ktorá má plniť aj vzdelávaciu funkciu, nemali mať priestor konšpirátori a hoaxeri, ako to naznačoval pred pár mesiacmi v relácii RTVS Ide o pravdu generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala. „Je podložené, že Zem je guľatá? Boli ste vo vesmíre? Vy ste neboli, ja tiež nie, neviem,“ odpovedal redaktorovi RTVS na otázku, či by mali dostať vo verejnoprávnom médiu priestor aj ľudia, ktorí tvrdia, že Zem je plochá.
Vráťme sa však k debate obhajcov teórie plochej zeme a Remeka, kde sa situácia poriadne vyhrotila. Tiktoker a youtuber Michal Shark, ktorý sa na diskusii zúčastňoval na diaľku cez internet, žiadal Vladimíra Remeka, aby prisahal na niečo cenné, že naozaj videl guľatú Zem.
„Vôbec sa vás nechcem dotknúť, ale boli by ste schopný odprisahať na svojich blízkych alebo na niečo, čo vám je sväté, že ste skutočne sedeli v tej rakete, že ste s ňou skutočne odleteli do vesmíru, že ste skutočne boli v bezváhovom stave a videli Zem zvrchu ako guľu?“ vyzýval slávneho Čecha. „Neviem, prečo by som to odprisahal, jednoznačne áno,“ trval Remek na tom, že Zem je guľatá, a očividne sa mu už ďalej nechcelo obhajovať známy fakt.
„Ja len, či by ste mohli odprisahať na niečo, čo vám je blízke, aby to malo určitú váhu. Lebo americkí kozmonauti odmietli prisahať na Bibliu, že boli vo vesmíre, a mne prišlo zvláštne, že keď tam boli, prečo to neurobili,“ trval na svojom Shark.
„To je jednoduché, pretože je to ,vtákovina‘! Na čo budem prisahať ako pred súdom? Na Bibliu alebo na čo mám prisahať? Hovorím, že to tak bolo, bol som účastný na tom programe. Máte ešte niečo lepšie ako to, že som lietal takto dookola?“ s úsmevom uzemnil emotívnych oponentov, ktorí ho chceli zahnať do úzkych.
Viac rešpektu
Remek na záver na kameru komentoval, že „zbytočne som sa nechal zatiahnuť do diskusie neprinášajúcej nič“. U divákov však mala obrovský úspech a mohli spoznať opakujúce sa a nepresvedčivé argumenty ľudí, ktorí nemajú vedecké vzdelanie, ale poznajú našu Zem lepšie než najšpičkovejší odborníci. Remekovi tlieskali, aj keď vyjadrili i ľútosť. „Chudák pán Remek. Namiesto rešpektu a uznania tam po ňom hulákajú pomätenci, ktorí možno mali byť zatvorení a skúmaní.“
„Ďakujem za tento projekt. Utvrdil som sa, že konšpirácie nie sú moja šálka kávy, a vraciam sa do blaženosti svojho presvedčenia, že to, čo ma v škole naučili, nebolo také zlé a že je stále sa čo učiť, poznávať a objavovať,“ opísal svoj pocit z debaty jeden z divákov a dodal: „Plochú Zem nechajme vo fantasy svete.“
Vzdorujú vede
teórie o plochej Zemi sa objavovali aj v dávnej minulosti. Lenže vtedy ľudia mnohé javy vysvetľovali pomocou mytologických obrazov, božstiev či pozorovaní voľným okom.
V 6. storočí pred naším letopočtom starogrécky filozof Anaximenés z Miléta tvrdil, že Zem má podobu dosky a ploché je aj Slnko. S podobnou myšlienkou sa pohrával aj Táles.
Súčasní oponenti guľatosti našej planéty majú predchodcu v anglickom vynálezcovi, spisovateľovi a sociálnom utopistovi Samuelovi Rowbothamovi, ktorému v roku 1865 vyšla brožúra s názvom Zetetická astronómia: Zem nie je guľatá. Opísal našu planétu ako plochý disk so stredom na severnom póle, ktorý po obvode ohraničuje ľadová stena. Slnko, Mesiac, planéty a hviezdy sa pohybujú len niekoľko tisíc kilometrov nad povrchom Zeme.
V propagácii jeho myšlienok pokračoval tlačiar William Carpenter. Pôvodom Angličan emigroval do USA. „Keby bola Zem guľou, malý glóbus by bol tou najlepšou a najspoľahlivejšou vecou, ktorú by si navigátor mohol vziať so sebou na more. Ale niečo také nie je známe: s takouto hračkou ako sprievodcom by námorník určite zničil svoju loď. Toto je dôkaz, že Zem nie je zemeguľa,“ aj takto argumentoval Carpenter.
V súčasnosti pseudovedecké teórie o plochej Zemi šíria jednotlivci aj organizácie. Tvrdia, že keby bola Zem skutočne guľatá, zakrivenie Zeme by bolo viditeľnejšie voľným okom. Niektorí týmto myšlienkam skutočne veria a za oficiálne prijatými tézami a poznatkami vidia rôzne svetové sprisahania. Iní zase potrebujú na seba pútať pozornosť na sociálnych sieťach.
Občas sa aj medzi populárnymi umelcami nájdu zástancovia teórie plochej Zeme, napríklad raper B.o.B. (35), vlastným menom Bobby Ray Simmons Jr. Dokonca o plochej Zemi a iných konšpiračných teóriách rapoval v songu Flatline z roku 2016. O rok neskôr vyvolala rozruch aj naša speváčka Emma Drobná, keď v šou Neskoro večer s Petrom Marcinom povedala, že ju tieto teórie fascinujú a „sú indície, že Zem je plochá“.
Zpracoval: Monika Mikulcová
ZDROJ: YouTube czeXperiment / Plus 7 Dní / RTVS
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi