JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Zděšení v neziskovkách i médiích: Ti strážci hranic EU nepouštějí migranty, co to je?

Migrants, intercepted aboard dinghies off the coast in the Strait of Gibraltar, are seen on a rescue boat as they wait to disembark after arriving at the port of Tarifa, southern Spain July 26, 2018. REUTERS/Jon Nazca

EU: Agentura Frontex se rozšiřuje, už má i uniformy. Ale objevují se obvinění, že má za cíl nepustit do Evropy nikoho a jen přihlíží, jak Řekové odsouvají migranty, aniž by jim dali možnost požádat o azyl. Ale agentura bude mít práci jasnou, z Libye stále vyráží čluny.

První uniforma Evropské unie. Kdo ji nosí? Pracovníci agentury Frontex, zodpovědné za ochranu hranic. Počet jejích pracovníků se má postupně rozrůst až na 10 000. Zastánci této agentury v tom vidí pokrok a příklad první funkční evropské instituce. Kritici naopak říkají, že se tím prosazuje „pevnost Evropa“. Například Giulia Laganà, expertka na migraci z Open Society European Policy Institutu říká, že Frontex se chce podobat protiimigračním agenturám v USA. „Cílem je nepustit do Evropy co nejvíc lidí, za jakoukoliv cenu,“ tvrdí.

Agentura dle Financial Times čelí kritice za nevyřešené incidenty s tzv. nelegálními odsuny, do kterých se prý zapletla. A navíc, v prosinci minulého roku na centrále došlo ke kontrole OLAF, Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Frontex tvrdí, že s úředníky spolupracuje a samotná kontrola ještě neznamená, že k pochybení došlo.

Odsuny se nejvíc řeší v souvislosti s Řeckem, kde neziskové organizace tvrdí, že se jich Řecko opakovaně dopouští a Řecko to vytrvale odmítá. Dle Financial Times se nejméně šestkrát pracovníci agentury buď přímo zúčastnili, nebo přihlíželi odsunům. V říjnu pracovníci švédské pobřežní stráže uvedli, že je pracovník Frontexu odrazoval od toho, aby nahlásili incident, když Řekové odsunuli migranty poblíž ostrova Chios. Frontex dle Financial Times nechce jednotlivé případy komentovat, protože běží interní řízení. A pokud by se ukázala podezření jako oprávněná, tak by agentura prý změnila své mechanismy, aby vždy došlo k nahlášení incidentu.

Jedno je jisté. Nehrozí, že by Frontex neměl do čeho píchnout. Dle migrační agentury OSN libyjská pobřežní stráž zachytila 80 migrantů na cestě do mezinárodních vod. Agentura dále uvádí, že už 300 lidí bylo tento rok navráceno a jsou momentálně v těžkých podmínkách v táborech. „Nikdo by neměl být vracen do Libye,“ tvrdí organizace. Dle Al Jazeery se nedávno jeden z člunů, které pašeráci používají, převrátil a 43 migrantů utonulo. Dle agentury všichni utonulí pocházeli ze západní Afriky.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/

Odeslat komentář