JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

ZDF: Stavba Nord Stream-2 pokračuje – americké sankce nezapůsobily!

NĚMECKO: Berlín, německý byznys a Evropská komise jsou pobouřeny novými sankcemi Washingtonu proti „Nord Stream- 2“, uvedla německá televize ZDF.

Výstavba ruského plynovodu však pokračuje: americké sankce na něj nezapůsobily.
Německá vláda, průmysl, Evropská komise jsou pobouřeny novými sankcemi USA. Jejich cílem je plynovod „Nord Stream-2“ v Baltském moři, kterým by měl brzy začít proudit plyn z Petrohradu do Greifswaldu. Washington – takový je oficiální postoj – je znepokojen tím, že Německo se může stát závislým na ruském plynu. V Berlíně naopak odmítají jakékoliv zahraniční vměšování a označily akce Američanů proti Německu a Evropě za nepřátelské.

Stavba „Nord Stream-2“ pokračuje – sankce nevyvolaly žádný dojem. Například v nákladním přístavu Sassnitz-Mukran na ostrově Rujána se plynové potrubí o mnoha tunách nadále nakládá na dopravní lodě. Již bylo postaveno více než tisíc kilometrů „Nord Stream-2“. Prochází vedle prvního plynovodu k cíli v Lubminu v oblasti Greifswald. Je to závod s časem. Německý energetický expert Stefan Kohler pozorně sleduje vývoj.

Stefan Kohler, expert: „Sankce budou mít dopad jen pár dní. Celkově nelze podle mého názoru projekt takto zastavit.“

Přičemž dosud kongresové sankce proti plynovodu nevstoupily v platnost. Senát je ještě musí schválit, a prezident Donald Trump podepsat. Mezitím se pobouření Berlína zvýšilo.

„Evropská energetická politika je definována v Evropě, nikoli ve Spojených státech,“ uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas na své stránce na Twitteru.

A levicová strana Německa s ním souhlasila.

Ditmar Bartsch, předseda frakce Die Linke v Bundestagu: „Podle našeho názoru je to skutečně bezprecedentní a nezákonné zasahování USA do evropské a německé politiky. To je další prudký pokles transatlantických vztahů, k čemuž došlo nejednou v minulosti.“

Ruský plyn by měl ve skutečnosti tímto plynovodem začít proudit v roce 2020. Budou-li všechny práce dokončeny v souladu s harmonogramem, Nord Stream ještě nekomentoval, dodala ZDF.

Odeslat komentář