Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA / SVĚT: Výzkum ukazuje, že mužům s časným stadiem rakoviny prostaty může prospět vyvážená strava.
Podle studie Lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) může zdravá strava pomoci zabránit agresivnějšímu vývoji rakoviny prostaty s nízkým rizikem během aktivního sledování. Aktivní sledování spočívá v tom, že lékaři pečlivě sledují růst nádoru a je alternativou léčby, která by mohla mít nežádoucí účinky.
Dieta vycházela z výživových doporučení pro Američany vydaných Ministerstvem zemědělství USA (USDA). Vyvážený stravovací plán zahrnuje ovoce, zeleninu, obiloviny, mléčné výrobky a rostlinné i živočišné zdroje bílkovin.
„Mnoho mužů s diagnózou rakoviny prostaty nízkého stupně se zajímá o změny, které mohou provést, aby snížili riziko, že se jejich nádor stane agresivnějším, a role stravy a výživy je jednou z nejčastěji kladených otázek,“ uvedl v tiskové zprávě spoluautor studie Bruce Trock, profesor urologie, epidemiologie a onkologie na JHU a ředitel epidemiologického oddělení Bradyho urologického institutu.
„Tito muži jsou motivováni ke změnám, které mohou zlepšit jejich prognózu, a proto jsme před 20 lety začali shromažďovat údaje o jejich stravě, životním stylu a expozici,“ dodal.
Zdá se, že strava je jedním z faktorů, které mohou buď zvyšovat, nebo snižovat riziko a progresi rakoviny prostaty. Na rozdíl od současné studie, která spojuje zdravou stravu s ochranou před rakovinou prostaty, některé studie spojují západní stravu s rizikem rakoviny prostaty.
Aktivní sledování
Podle tiskové zprávy, když biopsie ukáže, že muž má rakovinu prostaty, je jí přiřazena skupina stupně podle toho, jak buňky vypadají ve srovnání s nenádorovými buňkami prostaty. Označení Grade Group se pohybuje od 1 do 5, přičemž Grade Group 1 označuje buňky, které vypadají mírně odlišně od normálu a nešíří se do jiných částí těla. Na vrcholu stupnice je skupina stupně 5, která označuje buňky s velmi abnormálním vzhledem, které se mohou šířit, pokud nejsou léčeny.
Níže je uveden systém hodnocení rakoviny prostaty podle Mezinárodní společnosti urologické patologie.
Gleasonovo skóre je starším klasifikačním systémem, ale mnoho nemocnic uvádí jak Grade Groups, tak Gleasonovo skóre. Gleasonovo skóre je založeno na vzorku tkáně prostaty, přičemž nižší čísla znamenají, že rakovina je méně agresivní a je méně pravděpodobné, že se rozšíří.
Během aktivního sledování lékař pravidelně provádí biopsie a sleduje, zda nedošlo ke změnám, které by rakovinu přeřadily do vyššího stupně. Pokud je reklasifikace nutná, často vede k doporučení léčby.
Zdravá strava snižuje skóre rizika rakoviny
Nedávná studie, publikovaná v říjnu v časopise JAMA Oncology, sledovala 886 mužů s karcinomem prostaty 1. stupně. Všichni muži byli diagnostikováni v letech 2005-2017 a byli zařazeni do programu aktivního sledování. Jejich průměrný věk byl 66 let.
Při zařazení do studie muži vyplnili dotazník o frekvenci stravování, který vědci použili k výpočtu skóre indexu zdravé výživy (HEI). Ten měří, nakolik strava dané osoby odpovídá výživovým doporučením pro Američany.
Pro zjištění vzájemných souvislostí vědci muže znovu hodnotili 6,5 roku po stanovení diagnózy.
Vědci zjistili, že čím zdravější strava, tím nižší riziko progrese rakoviny do vyššího stupně vyžadujícího léčbu. Podle vedoucího autora studie Dr. Christiana Pavloviche, profesora urologické onkologie na JHU School of Medicine a ředitele programu aktivního sledování karcinomu prostaty Bradyho urologického institutu, bylo každé zvýšení skóre HEI o 12,5 bodu spojeno se zhruba 15procentním poklesem reklasifikace do skupiny 2. stupně a 30procentním poklesem reklasifikace do skupiny 3. a vyššího stupně. Stupně 2 a 3 znamenají, že karcinom prostaty představuje střední riziko ve srovnání s nízkým nebo velmi nízkým rizikem stupně 1.
„Výsledky poukazují na účinné strategie a důvody k přehodnocení některých našich standardních výživových doporučení v onkologii,“ uvedl v e-mailu pro The Epoch Times Dr. Sandeep Nayak, všeobecný a onkologický chirurg z nemocnice Fortis v indickém Bangalore a vedoucí lékař digitální platformy pro zdravotní péči ClinicSpots. „Podle mého názoru mají potenciál zásadně změnit způsob, jakým začleňujeme výživové poradenství do péče o pacienty s rakovinou.“
Překvapivé zjištění
Kromě skóre HEI vědci hodnotili i zánětlivý potenciál stravy mužů.
„Před provedením studie jsme předpokládali, že zánět bude spojen s progresí do vyššího stupně (agresivnějšího onemocnění),“ uvedl Trock v e-mailu pro The Epoch Times. „Víme, že zánět hraje důležitou roli při vzniku rakoviny.“
Vědci však zjistili, že mezi zánětem a progresí rakoviny prostaty není žádná souvislost. To bylo překvapivé, protože některé studie zjistily, že muži, u nichž se rakovina prostaty vyvine, mají zánětlivější stravu než muži, u nichž se rakovina nevyvine, pokračoval.
Zánět nepůsobí izolovaně, vysvětlil Trock. Strava může ovlivňovat celou řadu dalších důležitých mechanismů, jako je imunitní funkce, střevní mikrobiom a aktivace specifických genů. HEI pravděpodobně zachycuje mnoho dalších účinků stravy nezávislých na zánětu.
„Jedním z možných vysvětlení nedostatečné asociace je, že zánět hraje větší roli při počáteční přeměně zdravé prostaty na prostatu s rakovinou,“ řekl.
„Jedná se o velkou biologickou změnu, která zahrnuje mnoho kroků a obchází mnoho tělu vlastních ochranných mechanismů. Naproti tomu změna z rakoviny prostaty 1. stupně – která bývá neagresivní – na rakovinu 2. nebo vyššího stupně je mnohem jemnější biologická změna, která může být méně ovlivněna zánětem než jinými mechanismy,“ dodal.
Proč dieta zabrala
Pokud zánět nehraje klíčovou roli v progresi rakoviny prostaty, co ji tedy hraje? Podle Nayaka studie Johns Hopkins naznačuje, že některé potraviny řeší specifickou nepříznivou fyziologii rakoviny.
Oprava DNA
„Zdravá strava může mít ve skutečnosti aktivní funkci při opravě buněk. Například potraviny s polyfenoly aktivují dráhy opravy DNA,“ uvedl Nayak. Mezi potraviny bohaté na polyfenoly patří bobuloviny, zelenina, ořechy, bylinky a koření.
„Jinými slovy, tato přímá podpora poškozených buněk může zpomalit množení rakovinných buněk, a tím poskytnout pacientům s aktivním sledováním větší hodnotu než pouhé slovo o dietě,“ vysvětlil.
Podle jeho názoru tyto specifické účinky živin činí ze stravy s vysokým obsahem polyfenolů oblast možného zájmu pro pacienty s nízce pokročilým karcinomem prostaty.
Hormonální regulace
Podle Nayaka existuje souvislost mezi příjmem živin a hormonálními faktory spojenými s rakovinou prostaty.
„Zelenina patřící do skupiny brukvovitých a tmavě zelená listová zelenina obsahují sloučeninu sulforafan, u které bylo zjištěno, že snižuje expresi receptorů androgenů (mužských pohlavních hormonů),“ řekl.
Dodal, že nádory prostaty jsou jedním z typů rakoviny, jejichž růst je na těchto hormonech přímo závislý, takže potraviny obsahující sulforafan jsou cennou zbraní. Pokud jsou potraviny se sulforafanem přijímány společně s dalšími složkami zdravé výživy, mohou podpořit některé způsoby léčby, včetně hormonální terapie, tím, že případně sníží závislost rakoviny na androgenech.
Strava USDA versus západní strava
Výživové směrnice USDA pro Američany používají k zobrazení zdravého stravování funkci nazvanou MyPlate. Skládá se z následujících bodů:
Ovoce a zelenina: Tyto potraviny by měly zabírat polovinu talíře. Zaměřte se na celé ovoce a obměňujte zeleninu tak, aby zahrnovala různé barvy a druhy.
Obiloviny: Tyto potraviny by měly zabírat něco málo přes čtvrtinu talíře. Alespoň polovina obilovin by měla pocházet z celých zrn, jako je hnědá rýže, oves a 100% celozrnný chléb.
Bílkoviny: Měly by zabírat méně než čtvrtinu talíře. Mohou sem patřit luštěniny, ořechy, semínka, vejce, drůbež, maso a mořské plody. Drůbež a maso by měly být libové.
Mléko a mléčné výrobky: Jedná se o další skupinu, kterou USDA zařazuje vedle talíře a která zahrnuje mléko, sýry a jogurty.
Namísto výživových doporučení pro Američany se mnoho Američanů řídí západní stravou, kterou přehled publikovaný v časopise Life uvádí jako jeden z rizikových faktorů rakoviny prostaty. Zahrnuje vysoký obsah tuku, kalorií, cukru a potravin, které podporují záněty, jako jsou zpracované potraviny. Kromě toho obsahuje více masa a méně ovoce a zeleniny.
Níže uvedená tabulka ukazuje některé základní rozdíly mezi oběma dietami:
Vyjádření onkologa
Dr. Francisco Contreras, vedoucí onkolog v nemocnici Oasis of Hope v mexické Tijuaně, výsledky studie vítá, protože věří v sílu zdravé stravy v boji proti rakovině, uvedl pro The Epoch Times prostřednictvím e-mailu.
„Ve výživových doporučeních pro Američany jsou určitá stravovací doporučení, která se ukázala jako účinná při snižování rizika rakoviny prostaty a dalších druhů rakoviny,“ řekl.
„Přesto existuje množství publikací ve vědeckých časopisech, které se s velmi malým úspěchem snaží přesvědčit a nalákat lékaře, aby svým pacientům předepisovali dietní opatření,“ dodal.
Contreras označil studii Johns Hopkins za výzkum, který poprvé naznačil, že dietní protokol by mohl pomoci zabránit pacientům s nízce pokročilým karcinomem prostaty v progresi do nebezpečnějších stavů během aktivního sledování. Doufá, že podobné studie budou následovat, aby pacienti se všemi zhoubnými nádory byli povzbuzováni ke změně stravování s cílem zlepšit prognózu a délku života při dobré kvalitě.
„V našem zařízení propagujeme podobnou dietu u našich pacientů již více než 60 let,“ řekl Contreras.
Tato dieta zahrnuje vysoký příjem ovoce a zeleniny, zejména těch, které obsahují lykopen, antioxidant obsažený v rajčatech, který je spojován se snížením rizika rakoviny prostaty. Součástí diety jsou také celozrnné obiloviny, luštěniny a zdravé tuky, které se nacházejí například v ořeších, semínkách a avokádu.
Kromě toho Contreras doporučuje snížit příjem červeného a zpracovaného masa, rafinovaných sacharidů a nasycených a transmastných tuků.
„Jsem přesvědčen, že právě to je jedním z důvodů nadprůměrné míry přežití našich pacientů s prostatou a dalšími zhoubnými nádory,“ řekl.
AUTOR: Mary West
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi