JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

ZELENÉ ŠÍLENSTVÍ BUDE STÁT MILIARDY

EVROPA: S velkou slávou byla včera předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen představena Evropská klimatická dohoda.Jedná se o klimatický plán, jehož základem je snaha o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Ursula von der Leyen uvedla svůj plán těmito slovy: „Je to nová růstová strategie, která změní způsob našeho života a práce, výroby a spotřeby, abychom mohli žít zdravěji a inovovat své podniky.“

Dále paní předsedkyně prohlásila, že EU samozřejmě členským státům pomůže a zainvestuje do přechodu na „zelenou ekonomiku“. Měl by být vytvořen Fond pro uhelné regiony, ze kterého by mělo být investováno až 100 miliard euro. Do tzv. uhelných regionů patří i Česká republika. Dle české vlády se náklady přechodu na uhlíkovou neutralitu u nás odhadují na 675 miliard korun.

Zatímco jisté skupiny lidí jásají, já se začínám pomalu bát. Ano, tato strategie změní zcela jistě způsob našeho života, otázkou je jakým směrem. Opravdu si myslím, že vedení EU je již zcela odtržené od reality. Dostala se mi do rukou studie, zpracovaná renomovanou poradenskou společností, na téma elektromobility. Když jsem ji přečetl, tak jsem se nestačil divit. Nevěřím, že tyto podklady nejsou psané na zakázku. O nezávislosti, která by měla být základem práce jakéhokoliv poradce, se nedá mluvit. V této studii nejsou zmíněna žádná rizika, naopak. Podle ní budeme mít všichni v roce 2050 elektroauta, automobilky extrémně navýší svůj obrat a budou vzkvétat. Evropa bude zelenější a všichni budou jásat. Nikde jsem nenašel varování, že může dojít k poklesu poptávky, navýšení nákladů, propouštění atd. Prostá trojčlenka, v Evropě je nyní tolik a tolik aut na benzín nebo naftu a místo nich si každý koupí elektroauto. Samozřejmě za vyšší cenu. Nikdo již neřeší, zda spotřebitelé budou na nová auta mít peníze. Pokud jsou nařízení z Bruselu založena na takovýchto podkladech, tak už začínám chápat, proč dělají, to co dělají. Že to jsou absolutně zcestná rozhodnutí, je druhá věc.

No a nyní se podívejme na ty investice. Opakuji to téměř pořád. EU nemá vlastní peníze. Má jen ty, co ji pošlou členské země a ty je musí vybrat od svých občanů. Tedy 100 miliard EURO se musí vybrat od lidí navíc k tomu, co je od nich vybíráno nyní. Ano, uznávám, že to nebude přesně tato částka. Některé fondy budou zřejmě přesunuty, ale nečekám, že se bude jednat o velký objem zdrojů. Tedy bude nutné zvýšit daně, což už se ostatně plánuje. Samozřejmě lze očekávat, že tyto navýšené daňové náklady přenesou společnosti na své zákazníky, tedy na nás všechny. No a protože lze očekávat stejný vývoj i v ostatních zemích, bude efekt značný. Takže ano, způsob našeho života se zcela jistě změní.

Jenže ono to není zřejmě všechno, jak jsem psal výše, náklady pro přechod na uhlíkovou neutralitu v ČR jsou odhadnuty na 675 miliard Kč. To je cca 25 % z oněch plánovaných investic EU. A já silně pochybuji, že by čtvrtina této dotace šla do ČR. Zvláště když se o ni budou ucházet i regiony z Německa a Polska. Tedy to znamená, že budeme muset dát další peníze z našeho rozpočtu, a to znamená další daně. Dále je třeba uvažovat nepřímé náklady. Nevím sice, jak je oněch 675 miliard kalkulováno, ale jsem přesvědčen, že nepřímé dopady tam nebudou. O co se jedná? O to, že mnoho lidí přijde alespoň přechodně o práci. Tedy přijde nápor na sociální systém, tyto náklady se také budou muset z něčeho zaplatit. Upřímně řečeno, v současné době tyto náklady neumí kvantifikovat asi nikdo, ale je třeba s nimi počítat.

No a třešnička na dortu? Česká republika nemá šanci dosáhnout uhlíkové neutrality, pokud nebude jako bezemisní zdroj uznána jaderná energetika. To ovšem některé státy hodlají vetovat. Přitom jádro je jedním z nejčistších zdrojů energie, což uznává i mnoho odborníků na ekologii, ovšem zastánci klimatické apokalypsy je neposlouchají.

Takže ano, paní von der Leyen má pravdu, tento plán skutečně změní způsob našeho života, a to k horšímu. Všichni výrazně zchudneme. Možná by stálo za to se zamyslet, zda ještě platí výkřiky, že pokud odejdeme z EU, tak budeme chudí. Začínám se obávat, že chudí budeme naopak, pokud v EU zůstaneme. Už teď ekonomická výkonnost EU silně zaostává za zbytkem světa. Tento klimatický plán to ještě prohloubí. Jistě, budeme si žít hůře, ale místo vytápění nás může hřát pocit, že jsme nejzelenější na celém světě. No a ten se nám bude smát. Já bych tedy radši to vytápění. Opravdu nevidím důvod, proč se na tomto šílenství podílet. Jenže když zůstaneme v EU, budeme se na něm podílet, ať chceme nebo nechceme.

Odeslat komentář