Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
TURECKO: Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si podle poslední bilance vyžádalo přes 16 tisíc obětí. Zraněných jsou desetitisíce, tisíce domů se zřítily a mnoha dalším to hrozí. Zdravotník ze Sýrie popsal, že na rozdíl od dob války teď zraněné vozí ve vlnách. Mnozí zemřou do hodiny či dvou.
V samotném Turecku při něm zemřelo 12 873 lidí, uvedl turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Bilance mrtvých a raněných se neustále zvyšuje. Ani hlášených 16 tisíc obětí tak zřejmě není konečným údajem. V Sýrii navíc pátrání komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace. Katastrofa zasáhla jak oblasti ovládané vládou v Damašku, tak regiony pod kontrolou povstaleckých skupin.
Na severozápadě Sýrii byly už před touto katastrofou miliony lidé závislých na humanitární pomoci. „Region, který už roky sužují krize, čelí další krizi s nepředstavitelnými ztrátami a škodami,“ citovala agentura DPA Corinne Fleischerovou, regionální ředitelku Světového potravinového programu (WFP) pro Blízký východ, severní Afriku a východní Evropu.
Agentura DPA podotýká, že počet potvrzených obětí se v Turecku během několika hodin zvýšil asi o 3000. Zraněných je v této zemi více než 62 000, asi 8000 lidí se doposud podařilo zachránit z trosek. Zemětřesení postihlo více než 13 milionů lidí. Na syrské straně je podle posledních dostupných údajů 2700 mrtvých a přes 4600 zraněných.
„Jsme velmi znepokojeni tím, že existují oblasti, kam jsme se kvůli zemětřesení ještě nebyli schopni dostat,“ uvedla zástupkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Sýrii Imán Šankítíová. Zdravotnictví v Sýrii je podle ní v hrozném stavu.
Organizace oznámila, že jak do Sýrie, tak do Turecka vysílá expertní týmy a speciální lety se zdravotnickým materiálem, včetně chirurgických traumatologických balíčků. Novinářům to řekl šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Koordinátor OSN pro Sýrii Mustafa Binlamlí pak vyzval syrskou vládu, aby usnadnila dovoz pomoci i do povstalci držených oblastí na severozápadě země. Varoval, že se zásoby pomoci v tomto regionu brzy vyčerpají.
„Vzhledem k povětrnostním podmínkám a neustálým následným otřesům jde v souvislosti se záchranou životů o závod s časem. Lidé potřebují přístřeší, jídlo, čistou vodu a lékařskou péči v souvislosti se zraněními způsobenými zemětřesením, ale i kvůli dalším zdravotním potřebám,“ uvedl šéf WHO.
Binlamlí v souvislosti se Sýrií vládě v Damašku vzkázal, že nyní „musí jít politika stranou“. „Nechte nás dělat naši humanitární práci,“ citovala ho agentura AFP. „Nemůžeme si dovolit čekat a vyjednávat. Když budeme jednat, je konec,“ dodal.
Agentura Reuters hovořila se syrským zdravotníkem, který popisuje, že rozsah zranění je po pondělním zemětřesení mnohem větší, než tomu bylo během jedenáct let trvající občanské války v zemi. „Je to obrovská katastrofa. Přežil jsem ostřelování a masakry. Tohle je ale jiné, šílené a děsivé. První masivní vlna pacientů překonala možnosti jakéhokoli lékařského týmu,“ popsal čtyřiatřicetiletý chirurg z Aleppa, který pracuje v nemocnici nedaleko hranice s Tureckem.
„Zraněné z ostřelování a bombardování přiváželi jednoho po druhém, v malých vlnách. Zemětřesení však znamenalo, že jeden den dorazilo 500 lidí, kteří potřebovali desítky operací. Mnoho ze zraněných zemřelo do hodiny nebo dvou kvůli traumatickému šoku, srdečnímu selhání nebo krvácení, zvlášť když tady panuje velmi chladné počasí a pod troskami byly jedenáct či dvanáct hodin,“ dodal.
V Sýrii vytáhli chlapečka po zhruba padesáti hodinách, uvádějí Bílé helmy:
المعجزات تتكرر والتكبيرات تعانق السماء من جديد.
لحظات يملؤها الفرح بإنقاذ الطفل "كرم" من بين أنقاض منزل مدمر في قرية "أرمناز" في ريف #إدلب في اليوم الأول من الزلزال.#الخوذ_البيضاء #زلزال_سوريا pic.twitter.com/1KYVA5fcq5— الدفاع المدني السوري (@SyriaCivilDefe) February 8, 2023
Hasiči z Česka pomáhají i kolegům ze světa
V zasažených oblastech pracují kromě tureckých záchranářů týmy z desítek zemí světa, včetně hasičů z Česka. Ti v Adiyamanu prohledávají zničené budovy. Česko vyslalo do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou vedle hasičů i lékaři, stavební inženýři či kynologové. Z trosek vytáhli tři mrtvé, mezi nimi dvě děti. Ve středu večer o tom informoval mluvčí hasičů Jakub Kozák.
Už dříve uvedl, že zdravotní stav dalších zavalených není znám, způsob poškození objektu však naděje na přežití snižuje. Záchranné práce budou podle něj pokračovat i v noci, hasiči se střídají po šesti hodinách. V úterý večer začal tým prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů.
Jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá. Kozák večer napsal, že v troskách je zavaleno asi čtyřicet lidí. „Hasiči se na základě průzkumu objektu obávají, že šance na přežití v troskách je velmi nízká,“ upozornil Kozák. Prostory, kde hasiči pracují, je potřeba pečlivě stabilizovat a omezit tak nebezpečí pro ně na minimum.
Hasiči navíc podle Kozáka pocítili další otřesy. Český tým také vypomáhá záchranářům z dalších zemí. „Malou skupinu jsme vyslali na pomoc jednomu ze zahraničních týmů, který potřeboval využít naši štěrbinovou kameru,“ popsal Kozák. To, že v troskách zřícených domů mohou být stále živí lidé, dokládá i případ polských záchranářů.
Ti zhruba 280 kilometrů od místa, kde zasahuje český tým, našli osm přeživších, uvedl Kozák. K podmínkám na místě řekl, že fungují čerpací stanice a že policie a četnictvo českým hasičům zajišťuje užitkovou vodu pro základní umytí.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi