JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Živnostníci v Česku budou moci platit paušální superdaň ve výši 5740 Kč. Tato paušální daň má nahradit dosavadní tři odvody, tedy daň z příjmu a sociální a zdravotní odvody

ČESKO: Živnostníci v Česku budou moci namísto příjmové daně a dalších odvodů platit jednotnou paušální „superdaň“, která by v příštím roce měla činit 5740 Kč. Schválila to vláda. Možnost odvádět namísto 3 odvodů pouze jednu paušální daň se bude vztahovat pro živnostníky s příjmy do 800 tisíc korun ročně.

Tato paušální daň má nahradit dosavadní tři odvody, tedy daň z příjmu a sociální a zdravotní odvody.

Paušální daň bude dobrovolná. Pro příští rok její výše vychází na 5740 korun měsíčně.

Předkladatelka návrhu, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), zdůvodnila tento záměr snahou o redukci administrativy živnostníků.

Paušální daň podle ní přináší jedinou platbu místo tří a díky tomu i „významně méně papírování“.

Pokud ji schválí Parlament, měla by platit od 1. ledna 2021.

V částce paušální daně je zahrnuto zdravotní pojistné 2514 korun, daň z příjmů v symbolické výši 100 korun, a minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent. To pro příští rok odpovídá 3126 korunám.

Zavedení paušální daně by podle propočtů ministerstva financí připravilo veřejné rozpočty o zhruba 300 milionů korun. Zároveň by se ale měl zvýšit příjem ze sociálního pojištění o 59 milionů korun.

Ministerstvo financí očekává, že by na jednotnou „superdaň“ mohlo přejít zhruba 140 tisíc poplatníků.

Odeslat komentář