JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

ZLATO TREBA MAŤ DOMA

SLOVENSKO: NR SR skúšala 5. decembra 2019 štyrikrát hlasovať o návrhu Roberta Fica, aby Národná banka Slovenska zabezpečila prevoz 31,7 tony investičného zlata  v hodnote približne 1,3 miliardy eur z Bank of England v Londýne späť na Slovensko. Parlament však nebol ani raz uznášaniaschopný.

Ako dôvod na toto rozhodnutie Robert Fico uviedol hroziacu finančnú krízu, ale aj nestabilitu vyplývajúcu z brexitu. Súhlasíte s tým, že by sme mali mať slovenské zlato uložené na Slovensku?


Ľuboš Blaha
poslanec NR SR (Smer-SD)

Išlo o kľúčové hlasovanie týkajúce sa našej národnej suverenity. A je príznačné, že na stranu Slovenska sa pridali iba dva poslanecké kluby – Smer-SD a SNS. Od liberálov som očakával presne to, čo urobili – slúžia západnému kapitálu, takže je logické, že urobili všetko pre to, aby schôdza nemohla byť otvorená. Chcú zničiť Slovensko a vyhovuje im, ak naše zlato hnije v londýnskej banke. V krízových chvíľach sa k nemu v živote nedostaneme a presne o tom hovoril Robert Fico, keď pripomínal mníchovskú zradu. Všimnite si však, že spoločný postup s liberálmi zvolila aj Kotlebova ĽSNS. Zjavne majú radosť z toho, že slovenské zlato je vo Veľkej Británii. Aké „vlastenecké“. Ale aspoň to možno Slovákom otvorí oči. Sme na Slovensku zatiaľ v menšine, kto chce chrániť Slovensko, ale verím, že ľudia dajú hlas tým, ktorí chcú Slovensko skutočne chrániť, a nie tým, ktorí sa tak len tvária.


Roman Stopka
predseda Práce slovenského národa (PSN)

Robert Fico svoje skúsenosti s finančnou krízou má ako predseda vlády. Vtedy bola tiež spojená s rastom ceny zlata. Od roku 2006 po dnes stúpla cena zlata na trojnásobok. To nespomínam rok 2012, keď sa dostala takmer na štvornásobok. Argumentácia o ďalšej kríze je naozaj oprávnená a zrejmá aj priemernému znalcovi. Politická strana Práca slovenského národa vidí príčiny v odbornej nespôsobilosti a zištnosti európskych aj svetových bankárov svojvoľne manipulujúcich s hodnotami práce i cenami zlata na svoj prospech. Naše zlato má byť uložené na území a pod kontrolou Slovenskej republiky. Niet ani najmenšej pochybnosti, že suverénny a zvrchovaný štát nemôže strpieť, aby sa na výsledkoch práce jeho obyvateľov priživovali cudzie živly. Za každou bankou však treba vidieť osoby, inak je vzťah anonymný a ľahko sa deformuje. Čo sú schopní nevedomí a úplatní politici napáchať so štátnym zlatom, ukazuje napríklad aj kniha Stanislava Motla Kam zmizol zlatý poklad republiky. Načo máme podporovať cudzí prospech na svoju vlastnú škodu? Domácich politikov si vyberáme, a tak by sme sa mali poučiť, kým je čas. Každý súhlas s depozíciou zlata do cudzej banky v dnešnej situácii podporuje rozpad SR.


Jaroslav Paška
podpredseda SNS, poslanec NR SR

Škoda, že sme sa diskusii na túto tému nezačali venovať už vtedy, keď Bank of England odoprela prístup venezuelskej vláde k jej zlatým rezervám počas obdobia hospodárskych problémov po tom, čo Mike Pompeo a John Bolton požiadali britských predstaviteľov, aby im v rozpore s medzinárodným právom „pomohli odstrihnúť venezuelský režim od jeho zahraničného majetku“. Venezuelské zahraničné rezervy patria len Venezuele a jej občanom, preto mala Národná banka Slovenska tento prejav svojvôle okamžite vyhodnotiť ako neakceptovateľné riziko pre naše zlaté rezervy a hneď aj požiadať vládu SR o ich premiestnenie na bezpečnejšie miesto. Návrh Roberta Fica teda vnímam ako snahu napraviť fatálne zlyhanie jeho nominanta vo funkcii guvernéra NBS Petra Kažimíra a ešte v závere funkčného obdobia rozbehnúť proces premiestnenia zlatých rezerv do bezpečnejšieho úložiska, kde o ich použití už nebudú mať možnosť rozhodovať politické elity cudzích štátov, ale len naši občania a ich legitímni predstavitelia. Vzhľadom na čoraz intenzívnejšie prejavy politického banditizmu v medzinárodných vzťahoch považujem za nevyhnutné, aby zlaté rezervy štátu boli bezpečne uložené len na Slovensku, pod výlučnou kontrolou oprávnených štátnych inštitúcií.


Milan Uhrík
poslanec EP, podpredseda ĽS Naše Slovensko

Argumentov, prečo by malo byť zlato prevezené naspäť na Slovensko, je viacero. Prvý je morálny argument, pretože to zlato patrí slovenskému ľudu a malo by byť na Slovensku. Obzvlášť pri turbulentnom brexite by bolo bezpečnejšie mať slovenské zlato doma. Svoje zlato stiahlo naspäť aj Maďarsko, Poľsko, Rakúsko alebo Rumunsko. Miera zhodnotenia nášho zlata v anglických trezoroch je nízka (len 0,2 – 0,4 percenta ročne). Na druhej strane, zámer prevozu zlata bol zo strany Smeru absolútne nepripravený. V parlamentnej rozprave ho uviedli len siedmimi vetami. Nikto nevyčíslil náklady na jeho prevoz a uskladnenie, ktoré by mohli predstavovať stovky miliónov eur. Miera zhodnotenia zlata na Slovensku by bola ešte nižšia než v Británii. Mali by sme len náklady s jeho uskladnením. Na tento argument reagovali poslanci Smeru návrhom, že zlato by sme teda mohli uskladniť v Európskej centrálnej banke v Nemecku. Ale načo ho potom prenášať na Slovensko? Aby ho mohli politici pod zámienkou šetrenia vysokých nákladov na skladovanie v štýle privatizácie predať? Zastávam názor, že slovenské zlato by malo byť na Slovensku, ale jeho presun treba seriózne pripraviť, a nie robiť to takto prvoplánovo.

Odeslat komentář