JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Zmatky a chaos nekončí! Různé sazby budou nejen u piva ale taky studená pitná voda bude v jiné sazbě DPH než teplá

ČESKO: Po zmatku s různými sazbami DPH u čepovaného piva v restauracích a na stáncích se objevuje další. Vláda totiž prosadila snížení DPH na 10 % u tepla a chladu od 1. ledna 2020 a vodného a stočného od 1. května 2020. Ale snížení DPH se netýká dodávky teplé vody. S trochou nadsázky tak lze říct, že z levého kohoutku poteče teplá voda v sazbě 15 % DPH a z pravého studená pitná voda v sazbě 10 %. Zmatek to vneslo mezi dodavatele tepla.

Dodavatelé tepla nyní řeší, jak své produkty fakturovat. Změny DPH se navíc nedějí najednou, ale ve dvou vlnách. Od Nového roku je z 15 % snížena na 10 % sazba u tepla a chladu, vodné a stočné ale klesne na 10 % až 1. května. Zároveň také řeší, že zatímco pitná voda klesne do desetiprocentní sazby, dodaná teplá zůstává na 15 %.

Teplárny jsou nyní v těžké situaci. „Problém vzniká u výměníků, které patří teplárnám. Nakupujeme vodu s 15procentní DPH, kterou bytovým družstvům bez další marže přefakturováváme a k tomu účtujeme teplo s 10procentní DPH. Přeme se s finanční správou, podle níž bychom měli účtovat teplou vodu coby zboží podle celního sazebníku se sazbou 15 procent,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Na různé sazby u dodávky vody upozorňuje i Generální finanční ředitelství. „Sazba daně na dodání teplé vody od 1. 1. 2020 je nadále ve výši 15 %, neboť takové dodání je nutné posoudit jako jedno plnění, a to dodání teplé vody,“ uvedla Finanční správa na svém webu.

Změny i v sazbě DPH u piva

Život se od 1. května zkomplikuje i hostinským, kteří budou muset čepovat pivo v sazbě 10 nebo 21 procent sazby DPH. Na sociálních sítích se tento týden objevila tabulka, která uvádí devět variant pro účtování tří sazeb DPH v restauracích a u stánků prodávajících alkoholické a nealkoholické pivo. Proti tabulce se vymezila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle mluvčího resortu Michala Žurovce tabulka účelově kombinuje různé druhy nápojů konzumované v různém prostředí. Extrémním modelovým případem, který se ve skutečnosti neděje, je podle mluvčího například točené nealkoholické pivo načepované do džbánu a odnesené z provozovny.

Pozornost v souvislosti se změnami DPH tento týden vzbudila i rok stará změna DPH u lyžařských vleků a lyžařských lanovek. Od 1. února 2019 je totiž sazba DPH u jízdy na lyžařském vleku stanovena na 15 % a jízda na lanovce na 10 %.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář