Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NĚMECKO / EU: Němečtí archeologové se snaží zjistit, kdo zinscenoval nejstarší bitvu v Evropě.
Není to tak dávno, co se stala známou jedna z prvních bitev v Evropě. Na poměry doby bronzové byla událost v údolí řeky Tollensee velmi rozsáhlá – tisíce účastníků, nejméně stovky obětí. Dodnes však není jasné, kdo s kým a proč bojoval. Nový objev nás přibližuje k odpovědi a také naznačuje, že střet je součástí globálních procesů, které ovlivnily lidské dějiny.
Masakr na mostě
Zde, v severovýchodním Německu, se dnes před námi otevírá pastýřský obraz záplavových luk, mírných zákrutů řeky Tollensee, která odvádí své vody směrem k Baltskému moři. Název řeky je odvozen od slovanského Dolen – kdysi zde žily kmeny známé jako Dolenci. Dávno před nimi, asi před 3200-3300 lety, však byla tato místa dějištěm krvavé bitvy – nejstarší známé bitvy na kontinentu.
První kost trčící z břehu řeky našel amatérský archeolog v roce 1996. Rozsáhlé vykopávky (zapojili se do nich i potápěči) začaly v roce 2008 a pokračují dodnes. Během nich bylo nalezeno 12 500 kostí, které patřily nejméně 150 lidem. Většina z nich jsou mladí muži, kteří byli zabiti šípy, meči, holemi a dalšími zbraněmi.
Některé kosti vykazují známky zhojených zranění – ostatky pravděpodobně patřily bojovníkům. Našly se také zbraně, většinou bronzové a křemenné hroty šípů a kopí, ale také válečné kladivo a jasanová hůl. Meče nebyly nalezeny, ale charakter zmrzačení naznačuje, že byly také používány.
Popisek: Bronzový hrot šípu zasazený do lebky jednoho z účastníků bitvy u řeky Tollensee
Archeologové zrekonstruovali přibližný průběh událostí. Počet účastníků – čtyři tisíce, z nichž padlo 740 až 1000 bojovníků. Pro srovnání: podle odhadů moderních historiků bojovalo ve slavné Ledové bitvě na obou stranách dvakrát méně.
Jednou byl přes řeku postaven most. Možná se bojovalo i na něm. Není vyloučeno, že kontrola nad přechodem byla důvodem střetu. Ať už to bylo jakkoli, vítězné vojsko naházelo těla poražených nepřátel do vody. Jejich kosti byly neuspořádaně odneseny po proudu řeky a pokryty nánosy bahna, proto se tak dobře zachovaly.
Návštěvníci z dálky
Vzhledem k tomu, že v těchto končinách neexistoval žádný písemný jazyk, neexistují žádné informace o tom, kdo byli účastníci bitvy. Paleogenetická analýza 14 osob odhalila společný středoevropský a severoevropský původ.
Regionální příslušnost se nepodařilo přesně určit. Zkoumaly se například izotopy v kostech – chemické znaky, které mohou ukázat, kde člověk žil a co jedl. Výsledky byly rozporuplné: práce z roku 2016 ukázala jižní původ a z roku 2020 výhradně místní. Je pravda, že vědci zkoumali omezené množství materiálu.
Některé artefakty všechny zmátly ještě více, protože se shodují s předměty ze stejného období nalezenými v jižním Německu a východní Francii. Nyní nová studie německých vědců, publikovaná v časopise Antiquity, poskytuje další vodítko.
Popisek: Pohled na bojiště u Tollensy
Archeologové prozkoumali deset křemenných a 54 bronzových hrotů šípů a porovnali je s nálezy z jiných hrobů ze stejného období. Ukázalo se, že některé měly charakteristický tvar, „kosočtverečnou“ základnu a hroty – přesně takové, jaké se nacházejí v jižnějších oblastech, v Bavorsku nebo na Moravě (území dnešního Česka).
Pokusy o vysvětlení vyvolávají nové otázky. „Možná to byl nějaký vojevůdce nebo charismatický vůdce se svou družinou poskytující žoldnéřské služby. Nebo snad oddíl nějakého království? Nebo koalice kmenů?“ – říká archeolog Leif Inselmann, doktorand Berlínské univerzity a hlavní autor studie.
Zatímco konkrétní detaily je obtížné zjistit, celkový obraz, jehož byla bitva součástí, se zdá být víceméně jasný.
Klub velmocí
O dalších podobně rozsáhlých bitvách z tohoto období není nic známo, ale archeologické nálezy naznačují prudký nárůst násilí ve střední a severní Evropě ve 13. století př. n. l. – v té době bylo k dispozici více vojenských opevnění a zbraní. Co způsobilo, že se starověcí Evropané stali násilníky, není jasné. Existuje však verze, k čemu to vedlo.
Někteří vědci se domnívají, že bitva na severovýchodě dnešního Německa je součástí globálních událostí známých jako katastrofa doby bronzové. V té době ve východním Středomoří vzkvétalo několik velkých říší – mykénská, chetitská, mitannijská v Mezopotámii, asyrská, babylonská a egyptská. Všechny tyto státy tvořily podle některých historiků „klub velmocí“: úzké obchodní a diplomatické vazby mezi nimi vedly k prosperitě poddaných jednotlivých zemí. Legendy z této doby se v řecké kultuře uchovaly v podobě ztraceného „zlatého věku“, jak se odráží například v Iliadě.
Na počátku 12. století př. n. l., asi sto let po bitvě u Tollense, však vyspělou civilizaci východního Středomoří rozdrtili tzv. mořské národy, barbaři, kteří přišli ze severu. Kdo to byl, není přesně známo, stejně jako motivy, které je přiměly k migraci na jih. Podle jedné z verzí je z jejich těžce vydobytých míst vyhnaly tajemné kmeny ze střední a severní Evropy.
Invaze mořských národů se přidružila ke klimatickým a sociálním problémům, které sužovaly Východ: sucho vyvolalo hladomor, po němž následovala lidová povstání. V důsledku toho padlo hned několik starověkých království a kdysi bohatá města byla navždy zničena. Starověký Egypt vydržel, ale značně oslabil.
„Klub velmocí“ zanikl. Obchod byl přerušen. Zanikly systémy písma – mykénské a minojské. Na troskách zničeného světa však vyrostly klíčky současné civilizace. Po pádu některých států povstaly jiné. Objevila se fénická abeceda, z níž přes starořečtinu vznikla moderní latinka a cyrilice.
Je možné, že bez „katastrofy doby bronzové“ by současný svět vypadal zcela jinak. Bezejmenní bojovníci v údolí řeky Tollensee však mohli vyvolat globální řetězovou reakci.
AUTOR: Zachar Andrejev
Překlad: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi