Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Bolo jasné, že notoricky známe hnutie MeToo bolo koncipované ako nástroj na vyvíjanie tlaku na rôzne VIP osoby. Teraz bol tento nástroj použitý proti IT oligarchovi Markovi Zuckerbergovi a jeho manželke Priscille Chanovej. Demokratická strana, ktorá sa dostala k moci, sa domnieva, že tvorca Facebooku málo útočil na „nepriateľov ľudu trumpistov“ a je pripravená zorganizovať politický proces.
Žalobu podali na dvojicu miliardárov bývalí zamestnanci. Obvinenia zahŕňajú sexuálne obťažovanie, diskrimináciu, homofóbiu, rasizmus, sexizmus a dokonca aj transfóbiu. No sú tam aj nútené a nezaplatené nadčasy.
Je jasné, že ide len o zásterku. V skutočnosti ide hlavne o politické obvinenia. Tie vyzerajú jednoducho desivo. Harvey Weinstein mal vlastne „šťastie“. Dostal „len“ 23 rokov väzenia. Nezahŕňajúc transfóbiu a homofóbiu.
Ponižovanie lesbickej černošky a homosexuála
O koho ide? O zamestnancov firmy West Street, ktorí majú na starosti „chod“ rodiny Chanová-Zuckerberg. Opatrovateľky, prekladateľky, chyžné, sekretárky, ochrankári, šoféri či tréneri. Jednou zo zamestnankýň bola v rokoch 2018 až 2019 i Mia King. Dievča pracovalo na bezpečnostnom oddelení a chránilo Zuckerberga a Chanovú.
Mia King vo svojej žalobe tvrdí, že ju pravidelne urážal šéf bezpečnostného oddelenia Liam Booth. Bývalý bezpečnostný dôstojník a agent americkej tajnej služby. Jeho poznámky sa mali týkať farby pleti, účesu ale aj sexuálnej orientácie. Mia King je totiž lesbická černoška. O probléme diskutovala s kolegami. Pýtala sa ich, či sa má sťažovať majiteľom. Povedali jej, že prípad je beznádejný a jednoducho ju vyhodia.
Druhým zamestnancom, ktorý riskoval žalobu na Zuckerberga a Chanovú, bol 26-ročný muž. Pre istotu sa skryl za pseudonymom John Doe. Čo je v USA pri obdobných sporoch bežná prax. Pracoval ako „au pair“. Tiež mal trpieť pod spomínaným šéfom ochranky. Liam Booth sa vysmieval jeho sexuálnej orientácii. Teda, že je gay. Raz ho údajne dokonca chytil na verejnosti za zadok.
Ako otroci na plantáži
King a Doe obviňujú miliardársky pár z vytvárania toxického pracovného prostredia. Oba prípady skončili napokon prepustením. Obaja boli údajne prepracovaní. John Doe sa napríklad sťažoval, že pred príchodom majiteľov bol nútený pracovať viac ako 17 hodín v kuse. Nadriadení sa mali navyše podriadeným vysmievať. Atmosféra vraj živo pripomínala niekdajšie otrokárske plantáže.
„Vládcovia vesmíru“
Prípad Zuckerberg-Chanová dokonale vysvetľuje megalomániu, ktorá ako vírus nakazila všetkých dnešných ultraboháčov. Preto nonstop bojujú proti hladu, chudobe, útlaku, otepľovaniu a zachraňujú ľudstvo? Kam ho vedú? Predali by vám ako za starých dobrých čias pre zisk takmer všetko. Od piva, áut až po internetové služby. Odkiaľ pochádza túžba vládnuť vesmíru?
V skutočnosti táto mánia odráža neuveriteľnú a ohromujúcu rozdelenosť modernej spoločnosti. Na jednej strane máme Zuckerberga s jeho miliardami. Statky, nekonečný zástup odborníkov, informačnú družinu a platených politikov. Na druhej strane jeho služobníci. Tí, ktorí za tvrdú prácu dostávajú hodinovú mzdu. A ešte sú nútení domáhať sa jej súdnou cestou. Aby im aspoň tieto skromné peniaze boli v plnej výške vyplatené.
Vlastník miliárd v USA neplatí žiadne dane. Ale jeho americkí „služobníci“ prídu o 30 percent zárobku.
Vodu káže, víno pije
Na jednej strane nám majiteľ Facebooku neustále hovorí, že sa treba uskromniť. Na druhej strane sa demonštratívne vyžíva v akomsi nezdravom luxuse, ktorý normálny človek v zásade nepotrebuje. Všetky tie gigantické majetky, súkromné lietadlá a zástupy služobníctva. Na čo?
Superľudia tvoriaci nový virtuálny svet
Je nemožné ospravedlniť tento rozpor. Preto je potrebné vytvárať mýtus. Neúnavne opakovať, že v ich prípade „je to iné“. Zuckerberg a Chanová sa ozaj prezentujú ako X-Meni so superschopnosťami. Zuckerberg nám nepredáva len internetové služby. Prináša „hodnoty, stanovuje vysoké ciele a priam poskytuje zmysel života“. Vytvára jeho „metaverziu“. Nie, toto nie je vtip. Naozaj tak nazval svoj nový podnikateľský projekt s okuliarmi na virtuálnu realitu.
Všetko nadšene „konzumujú“ milióny, povedzme úprimne, menej vzdelaných ľudí po celom svete. Pre nich je Zuckerberg skutočne ako boh. Takým bol novodobý boh Kuzja v Rusku. Teraz sedí v trestaneckej kolónii a píše knihy.
Zuckerbergove sekty
Všetky Zuckerbergove firmy, a jeho zamestnanci sa na to viackrát sťažovali, sú organizované podľa princípu sekty. Práca snov pre tisícky ľudí z celého sveta sa často mení na obludný firemný tlak. Tiež divoké kancelárske praktiky, šikanu, diskrimináciu a nekonečnú prepracovanosť.
Otroci s diplomami
Špičkovo zarábajúci intelektuáli pracujúci pre Facebook sa preto nijako nelíšia od prostoduchých chudákov, ktorí si v rodine Zuckerbergovcov privyrábajú ako chyžné alebo ochrankári.
Aj tí aj tí druhí sa bez ohľadu na kvalitu diplomu nechajú viesť kúzlom mena. Navyše si myslia, aké ich postretlo šťastie. Už im ani na um neprídu také bežné veci, ako je ochrana práce, zdravé pracovné prostredie, prémie či nebodaj sociálne balíčky.
Ku krajším zajtrajškom na bedrách nádenníkov
Inovatívna spoločnosť Facebook, ktorá „neúprosne vedie ľudstvo ku šťastiu“, nemá napríklad takú jednoduchú vec, akou sú odbory. Nie je náhoda, že tam pracuje obrovské množstvo cudzincov. Ide o tých najzraniteľnejších, závislých pracovníkov, s ktorými si vrcholoví manažéri môžu robiť doslova čohokoľvek. Jednoducho gastarbeiteri len s dobrým platom. Niet nádeje, že sa nejako zorganizujú a pokúsia sa majiteľovi firmy v niečom odporovať.
Títo intelektuáli, ktorí vyhrali bitku o miesto v Zuckerbergovej firme, ani netušia, že všetko by mohlo byť inak. „Úžasná spoločnosť! Milujem ju!” Skandujú svorne. Samozrejme, sekta ako obchodný model je oveľa výnosnejšia ako tradičná firma. Žiadať boha Marka o zvýšenie platu sa predsa nepatrí. Veriaci nepotrebujú newsletter ani materskú dovolenku. Ich „odmenou“ je zomrieť v práci so šťastným úsmevom na tvári.
Táto schéma zaobchádzania s pracovníkmi ako so sektárskymi otrokmi zo strany Zuckerbergových spoločností sa usilovne šíri po celom svete. Sociálne siete dnes v sebe sústredili najzaostalejšie pracovné praktiky, ktoré sú v reálnom svete zakázané zákonom.
Vykorisťovanie pod rúškom „sebapoznania“
Toto je koncentrát priamych podvodníkov, podvodov a neobmedzeného vykorisťovania. A to všetko sa nám podáva pod omáčkou „emancipácie“ a „hľadania samého seba“ a cielene sa implantuje do celého sveta.
Jeden príklad. Chatovacia platforma Facebooku, určená na prepojenie zamestnávateľov a zamestnancov na celom svete, monitoruje a blokuje slovo odbory.
IT svetovláda bez národných štátov
Ambície IT oligarchov sú zrejmé. Potlačiť národné vlády, rozbiť suverenitu štátov a prevziať svetovládu. Potom sa miliardy ľudí ocitnú v približne rovnakej pozícii ako služobníci na panstve Zuckerberga.
Takto bude vyzerať svetový trh práce. Plný šikany, smrteľnej únavy z prepracovanosti, nevyplácania miezd a chýbajúcej sociálnej ochrany. Zamestnancov sa nebude mať kto zastať. Národné štáty prestanú existovať. Práca na voľnej nohe sa plynule zmení na skutočné otroctvo.
Uvidíme, ako svoje práva obhájia Mia King a John Doe. Vo všeobecnosti platí, že len silná národná vláda je schopná ochrániť robotníkov pred tyraniou superbohatých. Jej nespornú úlohu v dnešnej zložitej situácii porušovania všetkých tradičných pravidiel zdôraznil i ruský prezident Vladimír Putin vo svojom prejave na fóre Valdaj. Zdá sa preto, že Rusko zostáva jednou z mála krajín na svete, kde majú pracovníci zaručené prijateľné podmienky a patričný rešpekt.
ZDROJ: Ria Novosti
Uverejnil: HSP
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi