JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

16-letá francouzská školačka Mila kritizovala islám. Kvůli výhrůžkám nemůže vyjít na ulici

FRANCIE: Francií hýbe případ 16leté školačky Mily, které po kritice islámu přišlo mnoho nenávistných zpráv i výhrůžek smrtí. Situace zašla tak daleko, že úřady dívce doporučily, aby zůstala doma a nechodila do školy. Případ, o kterém informuje server Le Parisien, zároveň spustil společenskou debatu, do které se zapojují i politici.

Vše začalo poté, co dívka na sociální síti odmítla jednoho ze sledujících mužů, který s ní chtěl flirtovat. Muž ji následně začal vulgárně urážet, podle francouzských médií měl dívce například psát, že je „špinavá Francouzka“ a „špinavá lesba“. Útoky následně sklouzly do náboženského podtextu a několik followerů Milu obvinilo z rasismu a urážky islámu s tím, že doufají, že dívka „shoří v pekle“.

Mila se proto rozhodla zveřejnit video, ve kterém kritizuje náboženství, zejména pak islám. „Nesnáším náboženství… Korán je plný nenávisti, islám je sračka. To si myslím. A vůbec nejsem rasistka. Nemůžete být rasističtí vůči náboženství,“ zaznělo v klipu.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Dívka podle francouzských médií obdržela stovky nenávistných zpráv. V některých z nich jí bylo vyhrožováno znásilněním a zabitím. Na internet se navíc dostaly informace o jejím jméně, adrese i škole, kam chodí. „Někdo volal do školy a vydával se za mého otce,“ uvedla Mila.

Vyšetřování čelí také sama Mila

Škola se nakonec obrátila na policii. Dívce bylo nařízeno, aby prozatím nechodila do školy a raději ani nevycházela z domu. Mile byla také poskytnuta podpora psychologa. Státní zástupce z departmentu Isère na jihu země pak mnoho lidí překvapil tím, že se rozhodl zahájit dvě samostatná vyšetřování. Jedno má vést k identifikaci pachatelů výhrůžek, druhé je pak vedeno proti Mile kvůli podezření z podněcování k rasové nenávisti. Podle státního zástupce se totiž dívka mohla dopustit výroků, které nelze chápat jako svobodu projevu.

Ve Francii se mezitím strhla velká společenská debata. K případu se vyjádřila například Marine Le Penová. „Možná ty dívčiny komentáře obsahovaly vulgarity, ale nemůžeme připustit fakt, že ve Francii v 21. století ji za to někteří lidé odsuzují k smrti,“ uvedla předsedkyně Národního sdružení (do roku 2008 Národní fronta).

Nicolas Cadène z poradní komise vlády pro otázky sekularismu pak připomíná, že ve Francii neexistuje zákon, který by trestal rouhání. Trestné je pouze urážení osob kvůli jejich náboženskému přesvědčení. „V roce 2002 byl například osvobozen spisovatel Michel Houellebecq poté, co nazval islám ’nejhloupějším náboženstvím na světě’. Nedávno stejně dopadl fejetonista z France Inter (Frédéric Fromet vyvolal bouři nevole poté, co během vysílání rozhlasové stanice zpíval píseň, která obsahovala pasáž „Ježíš je teplouš“ – pozn. red.),“ připomněl Cadène.

Názorový souboj se pak odehrává na sociálních sítích. Hashtagy #jesuismila (já jsem Mila) a #jenesuispasmila (já nejsem Mila) jsou na Twitteru ve Francii tento týden mezi nejvíce užívanými.

Odeslat komentář