Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO: Je tomu už skoro třicet let, co byly v ruském pohoří Ural nalezeny tajemné kovové artefakty známé jako nanospirály. Odborníci jejich stáří odhadují na 100 000 – 300 000 let. Aby toho nebylo málo, díky udivujícím vlastnostem údajně nejsou dílem přírody ale strojní výroby. Jenže kdo jí v dávném pravěku znal?
Malé wolframové, molybdenové a měděné spirálky pravidelných struktur, připomínající šroubek, byly objeveny roku 1992 v blízkosti řeky Narada. Jejich velikost se pohybuje v rozmezí od tří centimetrů až po neuvěřitelné 0,003 milimetry. Pro lidské oko jsou takřka neviditelné, k jejich pozorování je zapotřebí mikroskop. Tím ale záhady kolem nanospirál nekončí.
Vědci potvrdili, že vzhledem k vlastnostem nalezených spirál jde jednoznačně o uměle vyrobené předměty, které rozhodně nemohou být výsledkem přírodního procesu. Nanospirály vykazují stopy tavení, přičemž wolfram se taví při teplotách okolo 3000 stupňů celsia. Stejně jsou si ale odborníci jistí stářím těchto spirál, které se odhaduje na nejméně 100 000 let. Kdo by je tedy v té době vyrobil?
Vyspělé lidstvo, nebo skrytý podvod
Asi nikoho nepřekvapí, že v souvislosti s nanospirálami se často hovoří o mimozemšťanech, kteří zde podobnou techniku mohli v minulosti dopravit. O nálezu se zmiňují i Herbert Grenzmer a Ulrich Hellenbrand v jejich knize Největší záhady světa, kde píší „Skutečnost, že by naši předkové před 100 000 lety byli schopni vytvořit takové struktury, věda zcela vylučuje,“
Na jedné straně tak stojí lidé, kteří nález považují za důkaz kontroverzních teorií o tom, že lidé byli v dalekém pravěku technicky daleko vyspělejší, než vůbec tušíme a na straně druhé jsou skeptici, kteří vše považují za podvod. Má to ale jeden háček, objevené předměty nepocházejí jen z jednoho naleziště.
Stejné artefakty byly objeveny u řeky Kožim nebo také u Balbanju v Komiské republice v Rusku. Proč by tedy někdo organizoval tak složitý podvod, jako je rozsévání miniaturních nanospirál po Rusku. A navíc jak by zfalšoval stáří nálezu? Kolem artefaktů je mnoho otázek a žádné uspokojivé odpovědi. Nanospirály z Uralu tak zůstávají i nadále záhadou.
Zpracoval: Veronika K./MoreZprav
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi