JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

PEKLO V BRITSKÉM PARLAMENTU: HÁDKA KVŮLI JOHNSONOVI

Nebývale útočná a vyhrocená středeční debata v dolní komoře britského parlamentu, do níž se kontroverzními výroky o zavražděné poslankyni Jo Coxové zapojil i premiér Boris Johnson, dnes měla na britské politické scéně silnou dohru.

Předseda Dolní sněmovny John Bercow vyzval poslance, aby se krotili, a Johnsona za jeho slova kritizovala nejen opozice, ale i někteří členové jeho Konzervativní strany, jeho sestra a manžel Coxové. Premiér dnes zároveň prohrál ve sněmovně další hlasování, když poslanci odmítli přerušit své zasedání do 3. října kvůli konferenci vládní Konzervativní strany.

„Atmosféra v Dolní sněmovně byla horší než při jakékoli jiné debatě, kterou jsem za 22 let zažil,“ komentoval Bercow výměnu názorů, která se odehrála především mezi Johnsonem a opozičními zákonodárci. Náladu v sále označil za „jedovatou“.

Poslanci ve středu zasedli po více než dvou týdnech vynucené pauzy, když den předtím nejvyšší soud označil za nezákonné a od počátku neplatné vládní rozhodnutí přerušit parlamentní schůzi na pět týdnů.

Kritiku vyvolaly především Johnsonovy výroky na adresu labouristické proevropské poslankyně Coxové, která byla v roce 2016 zavražděna týden před referendem o britském odchodu z EU. Johnson totiž prohlásil, že nejlepším způsobem, jak uctít její památku, je „dotáhnout brexit do konce“.

Manžel zavražděné Brendan Cox uvedl, že ho šokovala vyhrocená vyjádření na obou stranách. Johnsonova sestra, novinářka a moderátorka Rachel Johnsonová, která patří k hlasitým zastáncům setrvání země v EU, slova svého staršího sourozence označila za nevkusná.

Labouristická poslankyně Paula Sherriffová, s níž se Johnson tvrdě střetl, poukázala na to, že také mnoho ze současných poslanců čelí každý den výhrůžkám smrtí. „A v nich jsou citována jeho (Johnsonova) slova jako ‚zákon o kapitulaci‘, ‚zrada‘, ‚zrádce‘, uvedla Sherriffová s odkazem na zákon proti brexitu bez dohody, který poslanci přijali na začátku měsíce.

Johnson dnes zároveň utrpěl ve sněmovně další porážku, když poslanci nesouhlasili s přerušením své schůze do 3. října kvůli výročnímu sjezdu konzervativců. Ten se nakonec s určitými změnami, které budou teprve oznámeny, uskuteční podle plánu.

Bercow dnes mimo jiné prohlásil, že podle stávajících pravidel se případné parlamentní volby, o něž Johnson usiluje, nemohou uskutečnit do konce října, kdy má Británie EU opustit. Premiér tvrdí, že země z evropského bloku odejde stůj co stůj. Dnes zopakoval, že šance na dohodu s EU stále existuje. Na setkání se svými poslanci také hovořil o „zbabělosti“ vůdce opozičních labouristů Jeremyho Corbyna, který podle něj ví, že v parlamentních volbách prohraje.

Eurozpravy

 

 

 

 

 

Odeslat komentář