JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

A dost! Zatknout a zavřít až na 10 let! Naštvaný Prezident Donald Trump se rozhodl zamezit ničení historických soch

USA: Zatknout a zavřít až na 10 let. Prezident Donald Trump se rozhodl zamezit ničení soch a našel zákon, podle kterého by se vandalové dali stíhat. Pochází ještě z vlády George Bushe.

Česko velice nedávno zažilo slabý odvar demonstrací z Ameriky a z Velké Británie, když se na soše britského státníka Winstona Churchilla na stejnojmenném náměstí zaskvěl červený nápis „Byl rasista. Black Lives Matter.“ V kritice tohoto vandalství se shodla skoro celá politická scéna a došlo k bleskové reakci, při níž byla socha očištěna. Na A2larmu pak vyšla zpověď autorek, ve které se přiznaly k vandalizaci sochy a uváděly výčet Churchillových hříchů. V reakcích se pak objevovaly různé návrhy potrestání dotyčných.

Nicméně, na Západě se ničení a strhávání soch rozšířilo v podstatně větší míře a obětí se stala např. socha Kryštofa Kolumba, objevitele amerického kontinentu nebo dokonce socha Thomase Jeffersona, jednoho ze zakladatelů Spojených států. Sochy jižanských generálů a státníků z doby války Severu proti Jihu se cílem strhávačů staly již dříve.

A prezident Spojených států se zřejmě rozhodl tomuto chování učinit přítrž. Oznámil, že autorizoval vládní složky, aby zatkly každého, kdo se dopustí vandalství nebo ničení pomníků či soch, které jsou ve vlastnictví federální vlády, a to podle zákona na ochranu pomníků veteránů nebo jakéhokoliv jiného použitelného zákona. Dle tohoto zákona by vandalové mohli čelit až deseti letům ve vězení.

„Platnost je okamžitá, ale může se postupovat i retroaktivně s ohledem na již způsobené škody. Nebudou žádné výjimky!“ vzkázal Donald Trump na Twitteru.

Zákon o ochraně pomníků veteránů byl schválen v roce 2003, tedy za vlády prezidenta G. W. Bushe. Říká, že kdokoliv poškodí nebo se pokusí poškodit stavbu, desku, sochu či jiný monument připomínající službu jedince či jedinců v ozbrojených silách Spojených států amerických na veřejném místě, ten může být potrestán pokutou či uvězněním na dobu ne delší než deset let, případně obojím. Dodejme, že zákon platí jen pro monumenty, které se nacházejí na pozemcích federální vlády nebo pokud při cestě za „ničením“ překročil dotyčný hranice státu.

Odeslat komentář