JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Agentura AP cituje Amerického prezidenta Donalda Trumpa: „Vrcholní představitelé amerického ministerstva obrany chtějí neustále vést války, aby dělali radost zbrojním firmám, které armádě dodávají vojenské vybavení!“

USA: Vrcholní představitelé amerického ministerstva obrany chtějí neustále vést války, aby dělali radost firmám, které armádě dodávají vojenské vybavení. V pondělí to prohlásil americký prezident Donald Trump, mezi nímž a armádními vůdci roste v posledních měsících napětí, uvedla agentura AP.

Prezident se v posledních dnech snažil odvrátit obvinění, že se před dvěma lety nelichotivě vyjádřil o padlých amerických vojácích, včetně těch, kteří byli za první světové války pohřbeni na vojenském hřbitově ve Francii.

S kauzou přišel časopis The Atlantic, který se odvolává na nejmenované zdroje, což Trump kritizuje.

Šéf Bílého domu na pondělní tiskové konferenci zopakoval, že článek v časopisu považuje za výmysl. „Neříkám, že mě armáda miluje. Vojáci ale ano,“ poznamenal.

„Nejvyšší představitelé Pentagonu mě asi nemilují, protože oni nechtějí dělat nic jiného, než vést války, aby všechny ty báječné společnosti, které vyrábějí bomby, letadla a všechno ostatní, se dál měly dobře,“ dodal Trump.

Prezidentovy vztahy s vojenskými veliteli jsou napjaté od léta, kdy Trump hrozil, že povolá armádu do ulic některých amerických měst kvůli protestům a nepokojům, jež vypukly po uveřejnění videa z tvrdého zákroku bělošského policisty proti černochovi Georgi Floydovi.

Floyd měl už předtím opakovaně problémy se zákonem, od krádeží přes přechovávání drog až po ozbrojené přepadení, za které byl odsouzen k pěti letům za mřížemi.

Neshody vypukly rovněž mezi prezidentem a nejvýše postaveným generálem armády Markem Milleym. Ten stál na začátku června po Trumpově boku při kontroverzním focení před kostelem na náměstí Lafayette Square naproti Bílému domu, kvůli němuž podle řady pozorovatelů policie silou rozehnala převážně pokojný protest.

Milley, který měl na sobě při události maskáčovou uniformu, však později prohlásil, že své přítomnosti na akci lituje, protože vyvolala dojem, že je armáda zapojena do domácí politiky.

Jedním z Trumpových předvolebních slibů byla rozsáhlá modernizace armády, podle časopisu Forbes jeho administrativa mezi lety 2016 až 2020 zvýšila rozpočet Pentagonu o čtvrtinu. Agentura AP připomíná, že ministr obrany Mark Esper, kterého jmenoval Trump, byl do roku 2017 hlavním washingtonským lobbistou zbrojovky Raytheon.

 

 

Odeslat komentář