JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Americký ekonom K. Rogoff: Hrozí světová hospodářská krize jako v roce 1929

USA: Je to jako válka, říká prominentní americký ekonom Kenneth Rogoff. Bude hluboká recese. Evropa a Spojené státy by musely pomoci ekonomice každý s 1 bilionem dolarů.

Šok pro obyvatelstvo a hospodářství je jedinečný, srovnatelný pouze se španělskou chřipkou z let 1918/19. Tato krize by byla globálnější a komplexnější než finanční krize v roce 2008 nebo asijská krize v 90. letech. Nejbližší srovnání by bylo srovnatelné s Velkou depresí z roku 1929.

Šok však nepřijde z burz, nýbrž spíše zasáhne reálnou ekonomiku, poté burzy zareagují. Koronavirová krize má přímý dopad na sociální a ekonomický život.

Vlády by musely platit obrovské částky, aby pomohly hospodářskému životu projít touto krizí. S jakými rozměry musíte počítat?

„Je to jako válka. USA by měly utratit bilion dolarů bez mrknutí oka. A to je pravděpodobně jen první krok. Reakce Evropy je nedostatečná, vzhledem ke krizi měla by také Evropa utratit až bilion dolarů, “ řekl ekonom Kenneth Rogoff.

Staronový strach

Obava ze smrtící pandemie od tzv. španělské chřipky na konci 1. světové války je mezi epidemiology stálá. Jediné, co se mění, je strach z narůstající rychlosti pohybu infikovaných lidí. Dnes dosáhlo potenciální rozrůstání epidemií víceméně limitní rychlosti přes 800 km/hod., čili rychlosti dopravních letadel.

Nejpozději od roku 2000 obecně platí: Se vzdáleností od epicentra nákazy se zrychluje pohyb nakaženého člověka. Do vzdálenosti 100 km lze počítat s rychlostí pohybu jenom do 100 km/hod. Dále je předpoklad růstu rychlosti cestování až nad hranicí 800 km/hod., pokud nakažená osoba cestuje letadlem.

Počty jsou jednoduché. Nakažený jede autem, autobusem, metrem nebo vlakem, a potom někteří nastoupí do letadla.

Nebezpečí většího rozšíření nákazy u spolucestujících je u dopravy vlakem či autobusem nejméně o 200 % větší než u nakaženého člověka v letadle. Z vlaku a autobusu cestou vystupuje na zastávkách řada lidí.

K uvažování o nebezpečné epidemii slouží matematické modely, ale mají své limity, protože do hry vstupuje neustále nahodilost při pohybu lidí.

Odeslat komentář