JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ankara mení taktiku pašovania migrantov – necháva stroskotať staré lode s migrantmi na gréckom pobreží

TURECKO:  V Grécku rastú obavy, že Ankara mení taktiku pašovania migrantov. Minulý týždeň stroskotal vyradený tanker naložený migrantmi, keď nabúral do vlnolamu pred prístavom Tzia (KEA) na Kykladských ostrovoch. Grécka pobrežná stráž aj Národná spravodajská služba sú presvedčené, že tento incident signalizuje zmenu v tureckej stratégii na tlačenie tisícov migrantov cez Grécko do Európskej únie.

Grécke úrady predpokladajú zmenu taktiky Turkov, ktorí sa chystajú k gréckemu pobrežiu poslať miesto doteraz používaných malých Dinghu člnov veľké lode určené do šrotu. Podľa informácii gréckych úradov sú v nadchádzajúcich dňoch pripravené minimálne ďalšie dve podobné lode, pôvodne určené do šrotu, vyplávať z Turecka a priviezť ďalších migrantov. Grécko teda posilňuje námorné hliadky.

Plánovane stroskotaný tanker Dorduncu, z roku 1968, sa plavil pod tureckou vlajkou. Žiadny z migrantov nebol pri stroskotaní zranený a gréckym vyšetrovateľom potom uviedli, že tureckým pašerákom zaplatili 5 000 € na osobu, aby ich previezli do Talianska. Loď mala údajne vyplávať z Canakkale v severozápadnom Turecku. Cez Egejské more preplávala nepovšimnutá, lebo vypla svoj automatický identifikačný systém. Tento systém je určený, aby úradom poskytoval presné údaje o polohe každého plavidlo na mori.

Grécko má obavy, že vzhľadom na súčasnú pandémiu by k nim okrem radikálnych islamistov mohol byť zavlečený cez migrantov aj koronavírus. Grécko navyše okrem ochrany plavebných ciest posilnilo aj stráženie vyloďovania na pobreží.Turecký prezident Recep Erdogan začiatkom marca oznámil, že hranice krajiny s Európou sú otvorené. Na turecko-gréckych hraniciach sa už medzičasom zhromaždili tisícky migrantov. Rozhodnutie Turecka otvoriť hranice, ktoré prvý raz ohlásili vo štvrtok, v Grécku vnímajú ako pokus o nátlak na európske krajiny. Prišlo pritom v čase zvýšeného napätia medzi Tureckom a Sýriou. Erdogan sa Európe aj v minulosti pravidelne vyhrážal tým, že prestane dodržiavať dohodu s úniou z roku 2016, ktorá ho viaže zadržiavať utečencov a migrantov na tureckom území, a zaplaví nimi európske krajiny. Toto je však prvý raz, keď túto hrozbu naozaj demonštruje aj v praxi.

Turecko má takisto veľký problém so svojimi para militantnými skupinami v Sýrii. Vymedzením zóny deeskalácie a stálym tlakom ruskej a sýrskej armády sa zúžil priestor pre teroristov podporovaných Tureckom. Snaha vyviesť ich do Lýbie ako opozičnú armádu proti generálovi Haftarovi stroskotala po prvom bombardovaní letiska kde boli prvé skupiny  týchto bojovníkov rýchlo rozprášené a ďalšie transporty skončili.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář