Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NĚMECKO: Kancléř Olaf Scholz byl minulý měsíc těžce kritizován německými farmáři poté, co jeho nepopulární vláda oznámila plány na snížení dotací pro zemědělský sektor jako součást širšího balíčku, který má zaplnit deficit 17 miliard eur (18,6 miliardy dolarů) v německém rozpočtu na rok 2024. Farmáři minulý měsíc v Berlíně protestovali a slíbili pořádat další demonstrace.
„Demokratická hranice překročena“. Němečtí politici po blokádě trajektu, kterým se hospodářský a ekologický superministr Robert Habeck vracel z dovolené, přiskočili kolegovi okamžitě na pomoc.
Habeckův mluvčí agentuře DPA řekl, že by ministr byl rád s farmáři projednal spor o dotace, ale že „bezpečnostní situace neumožňovala dialog se všemi zemědělci“, později dodal, že „nabídka ministra Habecka promluvit si s jednotlivými zemědělci bohužel nebyl přijat.“
Ve čtvrtek – před protestem proti Habeckovi – Berlín uvedl, že plánovaná opatření částečně zruší. Uvedl, že zachová osvobození od daně z automobilů na zemědělská vozidla a zároveň značné snížení daně z paliva pro naftu používanou v zemědělství.
Poté, co ve čtvrtek na trajekt ministra hospodářství Roberta Habecka vtrhli protestující farmáři, promluvila v noci německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a komentovala na platformě X událost jako násilné chování ze strany demonstrantů. Podle ní se v konfliktech musí vystačit s argumenty. Použití násilí je hluboce nedemokratické.
„Demokracii se daří v tvrdých sporných debatách. Tam, kde jsou slova nahrazena urážkami a argumenty násilím, byla překročena demokratická hranice.“
Ministryně nevysvětlila, jak přesně bylo použito násilí.
Jak v pátek informoval Bild, další „špičkoví představitelé“ ze strany Zelených se okamžitě vyjádřili. Ministr zemědělství Cem Özdemir zdůraznil, že ve sporu musíme jednat „civilizovaně“. O tomto panuje prý ve společnosti široká shoda. „Vždy uplatňuji stejná opatření, ať už s ‚klimatickými lepiči‘ nebo s farmáři v přístavu: násilí a nátlak jsou opovrženíhodné a také věc poškozují,“ říká vegan Özdemir.
Použitím drsných a poněkud dobově nevhodných výrazů kritizoval Özdemir v programu „Morgenmagazin“ údajné „vlhké sny o převratu“ demonstrantů jako nepřijatelné: „Jsou to lidé, kteří mají vlhké sny o státním převratu. To je nepřijatelné.“
Mezitím, na X, se ministryně pro „Zelené životní prostředí“ Steffi Lemkeová pokusila vytvořit hranici mezi dobrými a špatnými občany. V této souvislosti také vyzvala sdružení farmářů, aby se distancovalo od protestů u trajektu u Schlüttsiel v Severním Frísku.
„To je opak toho, co jsem dnes zažila v regionu Mansfeld-Südharz, který zasáhly povodně – solidarita, soudržnost, respekt, spolupráce širokého spektra skupin na ochraně obyvatelstva.“
Lemkeová očekává „od sdružení farmářů jasný distanc“.
Nakonec se vyjádřil také německý kancléř prostřednictvím svého vládního mluvčího. Olaf Scholz prohlásil, že blokování příjezdu ministra hospodářství by bylo „ostudné“ a neslučitelné s „demokratickým soužitím“. Podle něj šlo o „brutalizaci politických mravů“.
„Se vším pochopením pro živou protestní kulturu by se nikdo neměl starat o takovou brutalizaci politických mravů.“
Podle ministra spravedlnosti Marca Buschmanna (FDP) je dovoleno zlobit se. Ale chování demonstrantů vůči Habeckovi „diskredituje obavy mnoha farmářů, kteří demonstrují pokojně“. A předseda vlády CDU Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüste u příležitosti blokády trajektu prohlásil, že demokracie prosperuje v diskusi. Čtvrteční protest proti blokádě musí mít následky.
Sám Habeck se nyní také vyjádřil. „Lituji, že se mi nepodařilo nastolit žádnou diskuzi s farmáři,“ řekl v pátek. „Co mě znepokojuje a působí mi starost, je, že nálada v zemi je tak vyburcovaná,“ pokračoval autor dětských knih Habeck.
„Jako ministr jsem chráněn policii; mnoho a mnoho dalších lidí musí útoky odrážet sami a nemohou sdílet svou nejistotu.“ To jsou hrdinové demokracie. Habeck také mluvil v této souvislosti o násilí:
„Protesty v Německu jsou cenným statkem, nátlak a násilí toto aktivum ničí, měli bychom tomu čelit slovy a činy.“
Tvl., chce se říct, oni seberou farmářům dotace na naftu, nutí je tlumit zemědělskou výrobu a chov dobytka, protože jediná správná strava je přece rostlinná, cpou jim grýndýlové pitomosti, zahánějí je do mínusu, a když se setkají tváří v tvář s následky takové politiky, jsou v panice a děsí se násilí.
A to je dobře, protože se bojí. Zemědělci se jen musí rozhodnout, zda podlehnou obavám, že budou označeni, jak se domnívám při znalosti německé politické scény, za „krajně pravicové radikály blízké AfD“, ale budou bráni vážně, nebo se uchýlí pouze k protestům typu petice, a pak si s nimi grýndýlisti v německé vládě vytřou pozadí.
Video – protestující farmáři blokují trajekt:
Zpracoval: Jana Kunšteková/Litterate
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi