JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Bloomberg: Trumpova cla vůči Číně se vrací Americe jako bumerang!

USA: Obchodní válka s Čínou zahájená Donaldem Trumpem neochránila americké hospodářství, ale podle agentury Bloomberg ho oslabila.

Cla na čínské zboží se ve skutečnosti staly dodatečnými daněmi pro americké podniky, americké zemědělce a spotřebitele, což se promítá do poklesu amerických ekonomických ukazatelů.
Zpočátku protekcionismus Donalda Trumpa spočíval ve clech na ocel a hliník z Číny a EU, ale nyní je téměř na veškeré zboží dodávané do USA z Číny uvaleno clo, napsal Bloomberg.Avšak místo posilování ekonomiky Trumpovy obchodní války donutily mnoho společností vzdát se nových amerických výrobků. Kromě toho byl v důsledku chaosu způsobeného tarify potlačen účinek daňových škrtů. Od září 2018 americká průmyslová produkce klesá: do října 2019 klesla o 1,5%.

Podle Bloombergu se po druhé světové válce americká ekonomika začala transformovat z průmyslové supervelmoci na významného poskytovatele služeb, ale tento pro americkou ekonomiku důležitý ukazatel také klesá. V roce 2015 činila měsíční obchodní bilance amerických služeb 21,9 miliardy dolarů, nyní však 21,1 miliardy dolarů.

Trumpovy cla a pokuty ve vztahu k Číně jsou ve skutečnosti dodatečnými daněmi pro americké zemědělce a spotřebitele a také pro americký byznys, uvedla publikace. Kromě toho poškozují americké dodavatele. Podle odhadů ztráta devíti největších amerických logistických společností dosahuje 1%.

Před dvěma lety Donald Trump předpověděl, že americký HDP může růst o 6%, připomněl Bloomberg. Ve skutečnosti v roce 2018 činil růst 2,9% a v roce 2019 již jen 2,3%. Očekává se, že v roce 2020 bude toto číslo i nadále klesat a dosáhne 1,8% – mimo jiné v důsledku cel, které zpomalují americké hospodářství.
Nicméně, podle pátečních informací se USA a Číně podařilo vyjednat první část obchodních dohod, podle níž by Spojené státy snížily řadu celních opatření, zatímco Čína přislíbila větší nákupy americké zemědělské produkce. Jestli se však dá hovořit o začátku konce obchodní války mezi oběma státy je asi předčasné, byť nadějné.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář