Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NĚMECKO/RUSKO: TOMÁŠ BICAN přináší informace z německého tisku o tichém hledání cestiček pro krachující automobilky zpět do Ruska, které by je mohlo částečně zachránit před zeleným běsněním Bruselu – a nás potopí ještě hlouběji do uměle vyvolané krize řízené bruselskou vládou skřípají Fialové pětikolky
Dopis Putinovi
Rakouský podnikatel Siegfried Wolf napsal v lednu Putinovi dopis, ve kterém mu podle Spiegelu nabídl plán na „záchranu ruského automobilového průmyslu“. Podnikatel chce pokračovat v montáži automobilů v Rusku. Ve svém dopise dokonce nabídl Putinovi dohodu s VW, ale Wolfsburg tvrdí, že o ní nic neví. Je tedy sporné, kde je pravda.
Vezmeme-li však v úvahu aktuální situaci v evropském automobilovém průmyslu, úpadek prodeje automobilů v Evropě, ztrátu ruského trhu a vysoké ceny energií v souvislosti s vlnami evropských sankcí, zběsilou zelenou politiku EU, legislativu zakazující od roku 2030 prodej aut se spalovacími motory a drtivý nástup čínského automobilového průmyslu na ruském trhu, spíše to vypadá, že záchranu bude potřebovat německý automobilový průmysl.
O ten ruský se velmi rychle postarají čínské automobilové firmy. A pokud se Evropa rychle nevzpamatuje a nepřestane vazalsky plnit instrukce zpoza oceánu, velmi rychle o ruský trh přijde navždy. Nemluvě o tom, že v důsledku uvedených okolností, je jen otázkou času, kdy ztratí konkurenceschopnost pod tlakem asijských výrobců, kteří budou mít k dispozici levnou ruskou energii a asijské technologie…
Rozjede Volkswagen v Rusku výrobu škodovek?
V lednu rakouský podnikatel představil svůj plán přímo Vladimíru Putinovi. Jeho třístránkový dopis, který má Spiegel k dispozici, začíná slovy: „Vážený Vladimíre Vladimiroviči! V dnešních těžkých podmínkách v Rusku chybějí kvalitní auta“. A nabízí, že „nový investiční projekt na obnovení výroby západních osobních automobilů v Rusku by mohl tento problém vyřešit“.
Wolf ho chce realizovat spolu s předním ruským výrobcem automobilů GAZ. Potřebuje k tomu 60 miliard a dva závody, ve kterých je výroba od jara 2022 částečně zastavena. Mezi nimi také závod v Kaluze jihozápadně od Moskvy, který vlastní německý Volkswagen.
Významný Rakušan v dopise ujišťuje že „s vrcholovým managementem Volkswagenu již bylo dosaženo principiální dohody a nejpozději v březnu bude rozhodnutí definitivně schváleno dozorčí radou koncernu“. Sám sebe označuje za „mezinárodně uznávaného investora, který udělal hodně pro rozvoj ruského automobilového průmyslu“. V tom má ovšem opravdu pravdu. Wolf patří k nejvlivnějším představitelům evropského automobilového průmyslu. Je členem dozorčích rad výrobce automobilových komponent Schaeffler a společnosti Porsche SE, která ovládá Volkswagen AG.
V Kaluze u Moskvy by se mohly začít vyrábět Rapidy
Pro tyto společnosti je Wolf tak cenný, že jako první začal spolupracovat s největší zemí světa. Málokterý jiný německý podnikatel má v Rusku tak dobré kontakty se šéfy firem a s prezidentem Vladimírem Putinem. V dopise Putinovi Wolf sděluje, že jeho plánem je začít ve druhé polovině roku 2023 opět montovat automobily Škoda v obou závodech: Nejprve se bude v Kaluze vyrábět model Rapid a poté v Nižním Novgorodu Octavia, Kodiaq a Karoq. Vozidla měla dostat „radikálně propracovaný vnější design”, aby získala „charakteristické rysy“ legendárních modelů Volga a Pobeda.
Volkswagen se však od Wolfovy iniciativy oficiálně distancuje: Vedení o dopise a jeho „provokativním obsahu” údajně nic nevědělo. Ano, Wolfova společnost PromAvtoConsult byla jedním z potenciálních kupců, ale vrcholový management se jednotlivým zúčastněným stranám před ukončením procesu prodeje nijak nezavázal. „Proto nám není jasné, jak se o tom mohl zmínit třetí straně,“ uvedla společnost.
Ruští komentátoři nejsou plánem nijak nadšeni. Hodnotí jej tak, že německé „velké peníze“ se snaží zajistit svou další existenci v souvislosti s globálními plány EU na vyřazení „neekologických“ motorů. „Plánem je zřejmě pozvat do Ruska evropské firmy, které nesouhlasí s touto politikou. V Ruskuz je hodně zdrojů a kvalitní pracovní síly. Německý automobilový průmysl chce prostě potichu získat zpět ztracený trh a navíc výborné možnosti pro výrobu aut s levnou ruskou elektřinou. Nezapomínejme, že auta se budou považovat za německá a budeme za ně platit jako za každé zboží s přidanou hodnotou. Jinými slovy: Západ se chce opět povozit na ramenou Ruska, aby získal zpět ztracené pozice.“
Největší propad evropských automobilek za 30 let
Podle dalších informací plánuje Porsche v průběhu následujících 5-10 let prodat všechna aktiva v Rusku s možností zpětného odkupu. Uvádí se to ve výroční globální zprávě koncernu, kterou 17. března prostudovali novináři webu Autonews. Předmětnými aktivy jsou Porsche Russland a Porsche Center Moskva. Prodej majetku Porsche však zahrnuje možnost zpětného odkupu, která je možná nejdříve za pět, nejpozději za o 10 let. Značka se tedy do Ruska nevrátí minimálně do roku 2028. Tento návrh v současnosti posuzuje ruská vláda. Ovšem vzhledem k nepřátelské politice Německa, je velmi sporné, jak se k ní postaví.
Důvodem obav kapitánů německého automobilového průmyslu je zjevně i kolaps prodeje automobilů v zemích EU. Počet nových vozidel registrovaných v Evropě v roce 2022 klesl na nejnižší úroveň za 30 let, uvádí Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Trh s osobními automobily v Evropské unii se minulý rok zmenšil o 4,6 % na pouhých 9,3 milionu kusů, což je nejnižší úroveň v od roku 1993, informovalo tento týden ACEA.
Celkově se v roce 2022 mezi čtyřmi největšími trhy EU podařilo dosáhnout růstu pouze Německu a to velmi nízkého (+1,1 %). Pomohl tomu silný prosincový výsledek, uvedla ACEA. Ostatní tři trhy si vedly hůře než v roce 2021, přičemž nejprudší pokles zaznamenala Itálie (-9,7 %), za ní následovala Francie (-7,8 %) a Španělsko (-5,4 %).
Prodej aut koncernu Volkswagen (včetně Škody, Audi, Seatu, Porsche a dalších) v Evropské unii loni klesl prodej o 5,2 procenta, uvedla ACEA. Automobilka Stellantis zaznamenala pokles prodeje o 14,1%, zatímco prodeje Renault Group klesly o 4,3% a prodeje BMW o 5,1%. Prodej Mercedes-Benz zůstal prakticky na stejné úrovni jako v roce 2021, a to 549 023 kusů.
To bude krása, až – místo někdejsších slavných žigulíků – budeme z Ruska dovážet škodovky! V bruselském socialismu nepochybně budou opět jen pro vyvolené a „pod rukou“. Česká televize by už mohla začít připravovat seriál Volha 2. Až sem nás ti zločinci dostali…
AUTOR: Tomáš Bican
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi