JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Británie chce spolupracovat s Huawei, USA zuří!

USA/VELKÁ BRITÁNIE: Washington vyjádřil hrubou nespokojenost s rozhodnutím Londýna umožnit Huawei rozvíjet sítě 5G na britském území.

Administrativa Donalda Trumpa uvedla, že byli „zklamáni“ krokem vlády Borise Johnsona, a v Senátu, kde to přirovnali k „vpuštění si KGB“, požadovali důkladnou revizi vztahů mezi britskými a americkými zpravodajskými službami, informovala televize Sky News.
Britské úřady se rozhodly dovolit Huawei pomáhat budovat jejich vysokorychlostní sítě 5G. Londýn učinil tento krok, navzdory obavám ze Spojených států a několika dalších zemí ohledně čínského technologického gigantu, uvedla Sky News.
Práce, kterou bude Huawei vykonávat ve Spojeném království, bude doprovázena řadou omezení. Tato opatření však nestačí k rozptýlení obav kritiků, kteří tvrdí, že účast společnosti na projektu umožní Pekingu přístup k utajovaným údajům.

Administrativa Donalda Trumpa uvedla, že Spojené státy jsou „zklamány“ britským rozhodnutím. Výsledkem bude, že po Bílém domě se bude stále naléhavěji požadovat revize stávající výměny informací mezi tajnými službami obou zemí, upozornila televize.

Rozhodnutí britské vlády vyvolalo bouři rozhořčení mezi některými spolustraníky Trumpa. Člen zpravodajského výboru Senátu Republikán Ben Sass řekl: „To je smutná pravda: náš zvláštní vztah se stal méně zvláštním poté, co Spojené království přijalo s otevřenou náručí pracující pro policejní stát Huawei.“

Další senátor, Tom Cotton, řekl, že nechat čínskou společnost rozvíjet v Británii 5G je „jako nechat KGB vybudovat během studené války vlastní telefonní síť“. Vyzval americké orgány, aby „prozkoumaly americko-britskou výměnu zpravodajských informací“.

Technologie 5G, která je v centru sporu, umožňuje mnohem vyšší rychlost přenosu dat a zajišťuje komunikaci s velkým počtem objektů a míst. Očekává se, že to povede k další vlně inovací, mezi nimiž se budou objevovat automobily s automatickým ovládáním nebo schopnost provádět chirurgické operace na dálku pomocí robotů.

Huawei je předním světovým poskytovatelem mobilních sítí, jeho vybavení je považováno za dostupné a vysoce kvalitní. Kritici však tvrdí, že čínské právo by mohlo donutit společnost, aby se zapojila do špionáže, ačkoli její představitelé tato tvrzení odmítají. Americká strana ovšem jinak nepředložila žádné důkazy o tom, že by systémy Huawei měly např. „zadní vrátka“ a podobně.

V rámci rozhodnutí přijatého britskými úřady společnost Huawei neposkytne „jádro“ 5G, což je součást, která monitoruje připojení smartphonů k sítím a pomáhá řídit přenos dat. Rovněž nebude mít přístup k takovým tajným místům, jako jsou jaderná zařízení a vojenské základny.

Rozhodnutí o 5G bylo učiněno ve velmi obtížné době. Vláda Borise Johnsona se snaží uzavřít novou obchodní dohodu se Spojenými státy a zároveň očekává, že bude rozvíjet vztahy s Čínou, upozornila Sky News.

Odeslat komentář