JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Brutální rasové masakry farmářů v Jihoafrické republice (JAR) jsou strašlivou předzvěstí toho, co se bude dál dít v Evropě když počty agresivních migrantských dobyvatelů dosáhnou kritické úrovně. Poslední vražda jedenadvacetiletého farmáře vyvolala velice silnou reakci

South Africa: Can Good Guys Become Warriors? - American ...

Na prvních fotkách vrazi mladíka Brendina Hornera (na posledním snímku)

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA: Brutální vražda jedenadvacetiletého farmáře v Jihoafrické republice vyvolala silnou reakci. Dav zemědělců v úterý zaútočil na soudní budovu ve městě Senekal, aby vzal spravedlnost do svých rukou a potrestal dva ze zločinu obviněné mladíky. Nakonec musela zasáhnout policie.

Stovky farmářů, někteří v traktorech, „oblehly“ soud v jihoafrickém městě. Část z nich se pokusila do budovy vniknout a jejich cílem bylo pomstít vraždu farmáře Brendana Hornera, jehož zkrvavené tělo objevila přítelkyně a otec.

Podle policie farmář Horner zřejmě podezřelé odhalil, když se pokoušeli loupit na jeho pozemcích. Muži na něj zaútočili, pobodali ho a nakonec uškrtili. Oba podezřelí z farmářovy vraždy ten den poprvé stanuli před soudem.

„Demonstranti požadovali, aby jim podezřelé vydali,“ cituje portál The Times policejního mluvčího. Rozhněvaný dav zemědělců při pokusu proniknout do soudních cel obrátil policejní auto na střechu a zapálil jej.

Někteří farmáři byli dokonce ozbrojeni. Před soudem zazněly výstřely, neví se však jistě, zda vystřelili první farmáři či policisté. Ti nakonec dav rozehnali.

Ministr policie Bheli Cele prohlásil, že je násilnými protesty šokován a znechucen. „Nikdo nemá právo vzít zákon do svých rukou,“ řekl. „Je nepochopitelné, že hněv této komunity je zaměřen proti policii, když došlo k zatčení podezřelých, kteří stanuli před řádným soudem.“

 

Policejní postup proti zemědělcům ostře odsoudila levicová panafrická strana Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF), podle které incident ukázal na rasistické preference policie. Strana tvrdí, že v případě demonstrací černochů by policisté postupovali mnohem tvrději. Strana vyzvala k zadržení „každého bílého jedince“, který se zapojil do násilností.

Růst útoků na farmáře

Někteří demonstrující drželi cedule s nápisy „Na životech sedláků záleží“ (Boer Lives Matter – Boer je afrikánský termín pro sedláka, poznámka redakce), v jasném odkazu na hnutí za práva černochů Black Lives Matter. Příznivce hnutí znepokojuje nedávný nárůst útoků proti bílým farmářům.

Někteří z nich si podle portálu Times myslí, že to může být odveta za utlačování černošských dělníků na farmách během dob apartheidu.

Vraždy farmářů v JAR se stávají rostoucím problémem, v porovnání s předchozím rokem jejich počet stoupl několikanásobně. Podle policejních statistik v prvních šesti měsících tohoto roku došlo k 128 útokům na farmáře. Ve stejném období minulého roku jich bylo jen 13. V období od dubna minulého roku do března současného roku došlo k 49 vraždám farmářů, v předchozím období byli zavražděni pouze dva. Velká část napadených farmářů jsou běloši, útoky se však týkají i černochů či Indů.

„Cítíme, že si musíme hlídat záda a tak by to být nemělo. Uchýlili jsme se k elektronickým plotům, hi-tech kamerám a dalším bezpečnostním opatřením. Cítíme se kvůli tomu jako vězni v našich vlastních domech,“ řekl portálu IOL jeden z postižených. Další, kterého večer na farmě napadlo devět mužů, ze strachu o svůj život nemůže spát.

Ministr přiznal, že došlo k nárůstu násilných činů proti farmářům. „Většinu zločinců policie sice zadržela, ale my bychom měli být lepší v prevenci,“ uvedl.

Experti varují, že pokud bude počet případů násilí narůstat, mladší generace nebude chtít v tomto oboru pokračovat. Podle jihoafrického farmářského odborového svazu jsou pozemky po takových incidentech často opouštěny i na roky a tak vzniká riziko i pro potravinovou produkci země.

Násilníci podle médií v současné době využívají i izolace a celkového chaosu, které doprovází koronavirová omezení. Vzrůst útoků lze zřejmě přičíst i na vrub ekonomických potíží, které pandemie přinesla a kvůli které se někteří lidé vydávají na dráhu zločinu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

 

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář